Sadece Kira Stopaj Tc Si Düzeltmesi Muhtasarda Damga Vergisi Çıkar Mı

SerhanSerhan

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Ara 2013
Mesajlar
952
Konum
istanbul
Merhabalar
Firmanın muhtasar beyannameleri verilirken kira stopajı kısmında TC hatalı verilmiş
Bu sebeple 2016 yılına ilişkin olarak 12 aylık muhtasar beyannamesi düzeltilecek ancak vergisel hiçbir değişiklik bulunmamaktadır sadece işyeri sahibinin TC si düzeltilecek
Bu düzeltmeden ötürü düzeltilen muhtasar beyannameleri için damga vergisi çıkar mı? 12 Adet Damga vergisi 33,90 * 12 Ay
Yoksa sadece TC değişikliği nedeniyle düzeltmede "Damge vergisinden muaf" seçeneği var ve damga vergisi çıkmayabilir mi? Teşekkürler
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,295
Konum
İstanbul
Bende bu konuda birkaç düzeltme yapmak zorunda kaldım.Damga v.muafiyet bölümünü seçerek onayladım.Herhangi bir sorun çıkmadı.Geçen yılda benzer düzeltmeler yapmıştım. Onlarla ilgili de herhangi bir ses çıkmadı bugüne kadar.
 

sergok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
29 May 2014
Mesajlar
377
Konum
istanbul
Muaf seçeneği ile onaylayabilirsiniz. Bu konuda yazı gelirse gerekli izahatı yaparsınız.
 
Üyelik
18 Tem 2006
Mesajlar
627
Konum
istanbul
[FONT=&quot]TBMM’de 15.7.2016 tarihinde kabul edilen Resmi Gazete’de [/FONT]9.8.2016[FONT=&quot] tarihinde yayımlanan 6728 sayılı [/FONT]Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun[FONT=&quot]28/c-1 maddesi uyarınca beyanname verme süresi içerisinde düzeltme amacıyla verilen beyannameler damga vergisinin konusu dışına çıkarılıyor.[/FONT]
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,295
Konum
İstanbul
TBMM’de 15.7.2016 tarihinde kabul edilen Resmi Gazete’de 9.8.2016 tarihinde yayımlanan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun28/c-1 maddesi uyarınca beyanname verme süresi içerisinde düzeltme amacıyla verilen beyannameler damga vergisinin konusu dışına çıkarılıyor.

Bu uygulama biraz daha farklı tabi.Düzeltmede ilave vergi de çıkabilir.Bu durumda da damga vergisi alınmıyor.Ancak bahsettiğimiz uygulamada vergiyi etkileyen bir olay olmadığı gibi,süresi dışında verilen düzeltmeler var.her an bunlara da damga vergisi ödeme emirleir gelebilir tabiki...
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,301
Konum
İstanbul
Bu , sadece belli bir dönem için muaf olabiliyordu...artik muaf seçilemez...damga olmalıydı....

Evet, eskiden sadece belli bir süre için getirilmişti ve ondan sonra kullanılamıyordu, sanırım yine muhtasar veya geçici için getirilmişti.

Ancak yanılmıyorsam 2016 veya 2017 yılında yeni bir düzenleme ile vergi tutarı değişmiyorsa, bilgi değişiklikleri için bu seçenek kullanılabileceğine dair bir düzenleme yapıldı, internette aratırsanız bulunur. Muaf seçeneği seçilerek verilebilir.
 
Üst