E-Beyannameden 2.Sınıf Mükellefin Beyannamelerini Kendisinin Göndermesi ?

bilge.deniz

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,
İşlem hacmi düşük olan bir 2.sınıf mükellef, beyannamelerini kendisi e-beyan'dan gönderebilir mi? GİB sayfasında böyle bir form gördüm. Vergi dairesinden kendi adına şifre alıp gönderebilir yazıyor. Fakat bağlı olduğumuz vd.ne sorduğumda böyle birşey olmadığını söylediler.
(Bir yakınımın defterini tutmak istiyorum. Fakat bağımlı olarak çalışan bir smmm olduğumdan, nasıl yapabilirim diye düşündüm. Ofisi olan başka bir arkadaşımın şifresiyle göndermekten başka ne şekilde yapabilirim? Teşekkürler)

Ynt: E-beyan - 2.sınıf mükellef

Korsana hayır!

Mali müşavirim dedim sanırım görmediniz. Teşekkürler cevap için..

Eğer bağımlı çalışmanızın yanında (ahbanızın dahi olsa) başka defter tutmak istiyorsanız bağımsız çalışmalısınız, değilse sizde ...

gerçekleştirme düşüncesinde olduğunuz bu durum; Haksız Rekabet ve Reklam Yönetmeliği normlarına aykırı bir durumdur.
Bağımlı olarak çalıştığınız için açıktan defter tutamazsınız.

Nasıl yapabileceğinizden ziyade yapmanızın legal bir yolu bulunmadığını söylemek isterim.

Arkadaşlar, kardeşim yeni bir işe başladı ve ben de yardımcı olmak istiyorum sadece. Ne zor şartlarda iş kuruluyor bu şartlarda biliyorsunuz.
Neredeyse sallandıracaktınız darağacında hemen.. Tepkiniz, hepimizin tepkisi gibi, mesleğimizi yapma yetkisi bulunmayan, belgesiz kişilerin, üstelik de ücret politikasına uymadan, el altından bu işleri yapmaya çalışmasına.. Bunu anlıyorum.

Ben ise, mesajıma dikkat ederseniz, bunun resmi bir yolu olup olmadığını sormak istemiştim.
Önyargısız şekilde cevap veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Herkese iyi çalışmalar, Saygılar..

Teorik olarak mümkün, pratik olarak zor. Kişi SMMM den bağımsız gelirini kendisi beyan edebilir, belirli şartların aşılmaması şartıyla.
Acaba 30-40 TL ye defter tutanlar böyle mi yapıyor ki?

Ynt: E-beyannameden 2.Sınıf mükellefin beyannamelerini kendisinin göndermesi.?

haksız rekabete hayır herkes haddini bilecek

Ynt: E-beyannameden 2.Sınıf mükellefin beyannamelerini kendisinin göndermesi.?

Boş yazıyoruz. Daha ad soyad ünvan vb.... belli değil, buradan ahkam kesiyoruz.

Not: Mesajım kişisel değil üzerinize alınmayın, bilinçli şekilde "-ruz" yazdım.

haksız rekabete hayır herkes haddini bilecek
Haddini en önce sen bileceksin.Allah'ın cezası Unakıtan isimli üçkağıtcının esnafa gider ayak attığı bir kazıktır bu.Size ne yahu?
Dünyada görülmemiş bir uygulama Türkiye'de var.Ama kapsamı doktor ve avukatları dışında tutuyor.Neden?
Çünkü onlar küçük esnaf gibi değil hakkını arayabilen insanlar.
Tek fatura kesen hizmet sektöründe bir mükellef yıllık minimum 850+150 defter tasdik isimli haraç dahil 1000TL muhasebeci parası veriyor.Çoğuda yıllık beyanda ya zarar gösterir yada muhasebeciye verdiğinden daha azını devlete verir.
Bir kere mükellef kendini temsil hakkına sahiptir.Eşitlik ilkesinin gereği de budur.

Sayın Forum Üyeleri,

Lütfen, öncelikli amacımız birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde yanıt vermek olsun.

Saygılarımızla

Sayın Tahsin (adaşım) ne yaptınız?
Dakika bir gol bir..
2010 yılında yazılmış mesaja tepkimi gösterdiniz.hemde ilk mesajınızda,tarihi gözden kaçırdınız herhalde :)
Bir de ne kadar dolusunuz ki daha ilk mesajınızda döktürmeye başladınız...

yıllık 1000 tl. muhasebeciye para veriyormuşda çok gelmiş miş. vergi kaçırırken faturasız iş yaparken iyi , muhasebeciye para vermeye gelince kötü. bu 1000 tl. nin 180 tl. si kdv hocam. aylık 80 tl ye defter tutturacak muhasebeciyi kölesi sanacak.