fonradar

E-Bildirge Yetkili Değişikliği ?

Ynt: E-bildirge yetkili değişikliği.?

Tekrar merhaba,
takip eden arkadaşlar varsa diye bilgilendirmek istedim :)
bugün sisteme girip e-bildirge şifrelerini değiştirdim.
kendilerine de bir mail atıp "SGK'ya müracat ettiğimi ve kendilerinin yetkimi iptal edeceğini.. hazırlıklı olmalarını bildirdim" .

Mailin okundu bilgisi geldi ama arayan soran yok ;D
Umarım böylelikle kurtulmuş olurum...

şifenin unutulması halinde ne gibi bir uygulamaya başvuruyor sgk?bu gibi durumlarda eski işyeri sgk ya şifremi unuttum diye mail ile başvurursa?

yetkiyi noter kanalı ile bana verdiğinden ancak ben gidip şifremi unuttum diye müracaat edebiliyormuşum..
kendisi sadece beni devredışı bırakırsa şifrelerini yeniden alabiliyormuş.
SGK'nın açıklaması böyle oldu..

İşyeri Bildirgesi ile Birlikte Verilecek Belgelerde Değişiklik Var/Şevket Tezel 21.05.2010

İşverenlerin en geç sigortalı çalıştırmaya başladıkları tarihte vermeleri gereken işyeri bildirgesi verme uygulamasında 12.05.2010?da yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ile birtakım değişiklikler yapıldı. Buna göre;

Daha önce genel olarak istenen yerleşim belgesi talebi daimi mahiyetteki işyerlerine münhasır olacak. İşveren vekiline ait noterden onaylı vekâletname ve imza sirküleri olarak istenen belgeler gerçek kişi işverenler yönünden kendilerinin, tüzel kişi işverenler yönünden ise tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin imza sirkülerinin ibrazı şeklinde bir ay içinde SGK?ya, elden verme veya posta yoluyla gönderme biçimindeki uygulamaya devam edilecek. Ancak imza sirküleri vermesi gereken kişilerin, SGK birimine bizzat başvurarak kimliklerinin tespitiyle birlikte imza beyanlarının alınmasını sağlamaları halinde ayrıca imza sirküleri verilmesine gerek olmayacak. Bu belgelere ek olarak tüzel kişilere özgü olarak hükmi şahsiyetin tescil edildiği Ticaret Sicil Gazetesi ile imza sirkülerinin; adi ortaklıklarda, noter onaylı ortaklık sözleşmesinin; ihale konusu işlerde, işin sözleşmesi veya işin üstlenildiğini gösterir idarenin yazısının; inşaat işyerlerinde, yapı ruhsatının fotokopisi, varsa arsa sahibi ile müteahhit arasındaki noter onaylı inşaat yapım sözleşmesinin verilmesi uygulamalarına devam edilecek. Fakat kapıcılık işyerlerinde, kat maliklerinin isim, adres ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını gösterir listesinin verilmesi zorunlu olmayacak.

Soru: 11.08.1959 doğ. 1975'de başladığım 20 aylık askerlikten sonra 11.10.1982'den itibaren 13 ay yurtdışında çalıştım. 01.01.1992-01.02.2008 arasında Bağ-Kur sigortalısı idim. 01.02.2008'den başlayarak SSK sigortalılığına devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Tamer İPEK/BAYBURT

Cevap: Askerliği borçlanarak 1990 yılına çekilecek sigorta başlangıcınıza göre SSK emekliliği bakımından 52 yaş ve 5 bin 525 güne tabi olursunuz. SSK sigortalılığında bin 260 günü tamamladıktan sonra 25 yılı dolduracağınız 01.05.2015'te emekli olabilirsiniz. Yurtdışı sürenizi de borçlanırsanız 25 yılı 01.04.2014'te doldurarak emekli olabilirsiniz. Ancak yurtdışı borçlanmasıyla emekli olursanız emekliyken çalışma hakkını yitirirsiniz.

Soru: 02.11.1968 doğ. 01.11.1988'de başladığım SSK sigortalılığında bugüne kadar 6 bin 10 günüm bulunduğuna göre tam olarak hangi tarihte emekli olabilirim? Zeynep SAĞLAM

Cevap: Sigortalılığa 24.05.1988-23.05.1989 tarihleri arasında başladığınızdan SSK'dan emeklilik bakımından 45 yaş ve 5 bin 300 güne tabisiniz. Gün sayısı ve 20 yıllık sigortalılık tamam olduğuna göre 45 yaşını dolduracağınız 02.11.2013'te emekli olabilirsiniz.

YARIN: Doğum Borçlanması Yapabilir miyiz? Yaparsak Ne Kadar İşimize Yarar?

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Merhaba,
Sgk dan yetkili olarak kendimi tanımlamam gerekmekte. Şirket kuruluşunda yabancı ortağın adını tanımlatmışlar. Ne yapmam gerekiyor_? Dilekçe örneğini bulamadım.
yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler.

Dilekçe örneği yok, e-bildirge şifre iptali için iki satır siz yazın ve matbu evraklarla yeni şifre başvuru talebinde bulunun.

Ayşe hanım cevabınız için teşekkürler,
şifremiz var kullandığımız fakat yetkili değişikliği yapmak istiyoruz sadece. bunun için şifreyi de mi yenilememiz gerekecek?

Yetki değişikliği yapılmıyor.Eski yetkilinin yetki ve şifresi iptal edilecek.Yeni yetkili olacak kişi e-bildirge şifre talep formlarını doldurarak diğer eklerle birlikte (kimlik fot. vs.) sgk'ya başvurarak yeni şifre alacak.Eski yetkilinin şifresinin iptali için bir dilekçe yazılması yeterli.

Sadece şifre başvuru formu doldurulması yeterli.İşyeri bildirgesi doldurmanıza gerek yok.Yeni yetkili olacak kişinin kimlik fotokopisi , ikametgahı ve imza sirküsüde eklenecek.

İmza yetkim yok ama.. Şirket Genel müdürünün imza sirküsü ve imzalı dilekçesi ile halledebilir miyiz?