E-Bildirge Yetkili Değişikliği ?

HR.

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar,
Eski firmamda çalıştığım sürece e bildirge yetkilisi bendim.
2,5 kadar önce ayrıldım. Bir türlü şifreleri ve yetkiliyi iptal etmek istemiyorlar.
"Gidip SGK'da uğraşması zor biraz işlerimiz ayarlayalım hemen halledeceğiz" deyip oyalıyorlar.
"Şu anki işyerim beni yetkilendirmek istiyor ve bu durum engel teşkil ediyor" diye yalan attım yine halletmediler.

Bu sabah SGK ile görüştüm."Sisteme girin ve şifreleri değiştirin kendileri uğraşsın.zaten madde 8'e göre usulsüzlük yapıyorlar şu anda" dediler.

Güzellikle olsun zor durumda kalmasınlar istiyorum..

Görüşleriniz nedir?

Ynt: e bildirge yetkili değişikliği

Yetki sizde ise sizin gidip iptal ettirmeniz gerek.

sayın nane,
ilginize teşekkür ederim.
ancak bu sabah görüştüm.yetkili kullanıcı değişikliği sadece yetkiliyi tanımlayan taraf olan işveren tarafından iptal edilebiliyor dediler.

merhaba,
sistem sifrelerini/bilgilerini biliyorsanız eger bence değiştirin onlar ugrassınlar

Aynı durum bende e de vardı ama ben dilekçe ile ssk ya başvudum. Yazılı olarak onlarda şifreyi iptal ettiler. Ama ayrıldığım firma yeni şifre almıştı zaten.

akahveci ' Alıntı:
Aynı durum bende e de vardı ama ben dilekçe ile ssk ya başvudum. Yazılı olarak onlarda şifreyi iptal ettiler. Ama ayrıldığım firma yeni şifre almıştı zaten.

Daha bu sabah görüştüm.Bana iptal işleminin sadece işverence yapılabileceğini söylediler.
Acaba ben yine de bir dilekçe yazıp müracaat etsem mi?
malum SGK'da bir memurun dediği başka diğerininki başka olabiliyor...

Ben bu işlemi yapalı yaklaşık 5 yıl oldu. Belirtmiştim firma kendisi yeni şifre aldı hemen. Ssk benim dilekçeme göre mi iptal etti yoksa şirketin talebi oldu mu bu konuda bilgim yok. Ama sen ver dilekçeni senin şifrenle ilgili bi ters durum olursa da elinde dilekçen olur sorumluluğunu bir nebze atmış olursun üstünden. Şifreni de değiştirsen şirket işi anlayınca yeni şifre alacaktır elbet.

Kullanıcı şifreleri yüzünden neden bu kadar sıkıntı yaratılıyor ki!

Ne gibi sonuçları olabilir ki.

Tamam orada sözleşme var imzalanıyor ama bu sebebden dava açıldığında hakimin böyle şeyleri itibar edeceğini sanmıyorum.
Şifreninde işyerininde bildirgeninde esas sorumlusu işverendir.

Kullanıcı yetkiniz başka yerde kalsa ne olur ki.
Benim bir mükellefimde ölmüş kullanıcı ile 5 yıldır işleme devam ediyoruz. ;D

şifre sahibinin girdiği tüm bilgilerden sorumludur. şifreler kullanılan yapılacak olası bir hack olayında dahi sorumlu tutulunabilir.

bizde halen eski müdürün adına işlem yapıyoruz , geç de olsa değişiklik yapsak sıkıntı olur mu acaba..? yaklaşık 10 ay falan oldu işten çıkalı.

SGK çalışmasına devam ettiği halde sigortalı göstermediniz diye işlem yaparsa şaşmam. Zira şifrenin kullanılıyor olması onun halen çalışıyor olduğuna dair ellerinde delil oluşturur.

Ynt: E-bildirge yetkili değişikliği.?

Belki sehven unutulmuştur diye dilekçe gönderirsek yırtarız ;) en kısa zamanda halladeyim ben bu işi....

Yeni iptal ettiriyormuş gibi yapın, uyanmasınlar.

şunu çağrı merkezi yoluyla değişiklik yapsalar olmaz mı?

Olur mu hiç! Sizden bir ton yeni evrak almazlarsa nasıl eziyet çektirecekler?

iyi de geçen sgk başkanı işveren olmanın işçi çalıştırmanın hazzını yaşatacağız dememişmiydi? ;D
ya zaten benim anlamadığım ilk tescilde ve ebildirge şifresini özellikle çok kolaylaştırmak gerekir ama şu anki uygulamada ise bakıyoruz neredeyse adam işyerini tescil etmesin ebildirge şifresi almasın istenirmiş gibi düzenlemeler başvuruyu kolaylaştırsa vergi dairesi ile entegrasyonu sağlasa zaten böyle gereksiz mevzularla uğraşmazlar..
kümesteki kaz popülasyonunu arttırmak gerekiyorsa kümese giriş prosedürünü azaltmak gerekir ;D

bir de işe girişi önce işçi bildirip ( e devlet şifresiyle.. ) sonrada işveren sgk portalda elektronik ortamda onay imkanı verilebilir özellikle part time çalışanların bordrosunun tahakkuku aşamasında bir çok ihtilafı da önleyebilir ::)

hamdilevent ' Alıntı:
iyi de geçen sgk başkanı işveren olmanın işçi çalıştırmanın hazzını yaşatacağız dememişmiydi? ;D
...

İşte o hazzı doya doya yaşatıyorlar! ;D

ilgilenip cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim :)