E-bilet & E-Fatura İlişkisi

anakin

Katkı Sunan Üye
İyi Günler,

Bildiğiniz gibi hava yolu şirketleri e-bilet düzenliyorlar. Şimdi bu firmalar ayrıca e-fatura düzenlemek zorunda mı; yoksa bu e-bilet'i fatura gibi kayıt edebilir miyiz ?

İyi Günler,

Bildiğiniz gibi hava yolu şirketleri e-bilet düzenliyorlar. Şimdi bu firmalar ayrıca e-fatura düzenlemek zorunda mı; yoksa bu e-bilet'i fatura gibi kayıt edebilir miyiz ?

Biletlerfaturayerinekullanılabilenevraklardanolduğuiçinayrıcafaturaalmanızagerekyoktur.Tabibiletfirmaileileilgilikişiadınakesilmiş ise

Biletlerfaturayerinekullanılabilenevraklardanolduğuiçinayrıcafaturaalmanızagerekyoktur.Tabibiletfirmaileileilgilikişiadınakesilmiş ise

Sayın nguroy,

Öncelikle bilgi için çok teşekkürler. Hava Yolu E-Biletlerinin Tevsik Edici Belge Olarak Kullanılması Esasları Hakkında Duyurusunda, aşağıdaki " e-Fatura kayıtlı kullanıcıları dışındaki muhatapları" ibaresi kafa karıştırmamıza neden olmaktadır. Yani sizin ifade ettiğiniz gibi e-bilet ile kayıt mümkün. Fakat e-fatura mükellefi için değil!

Ben mi yanlış yorumluyorum sizce ?

"...Bu şekilde elektronik iletim yöntemine göre teslim edilen biletlerin kağıt çıktılarının e-Fatura kayıtlı kullanıcıları dışındaki muhatapları (kişi veya kurum) tarafından 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca tevsik edici belge olarak kullanılabilmesi için hava yolu firmaları veya acenteleri tarafından ıslak imza veya kaşe/damga tatbik edilmesine gerek bulunmamaktadır."