E-birlik Sözleşmeleri..

mustafakutlu

Katkı Sunan Üye
kolay gelsin üstadlar..e -birlik' ten sözleşme girişlerini yapacam artık.şimdi sözleşme tarihi olarak 01/01/2015 olarak mı girmem lazım siz nasıl yapıyorsunuz?

teşekkür ederim ederim fakat ben damga vergisini düşündüm.01/01/2015 tarihinde yaparsam damga vergisi beyannamesinin süresini geçmiş oluyorum .cezalı olacağım o zaman .bu konuya ne diyorsunuz acaba?

Örnek olarak:
Sözleşme Tarihi : 27.04.2015 (Damga vergisinin baz alınacağı tarih.)
Sözleşme Dönemi : 01.01.2015 - 31.12.2015

teşekkür ederim URUM79.Ben bu sene sözleşme yenilemedim gelir idaresinde.bunun için TÜRMOB u aradığımda,gelir idaresiyle entegre çalışmadığını, sözleşme yenilemediğim için de damga vergisi ödemesi olmayacağını söyledi.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sormuş olduğunuz konu ile ilgili eğitimlerde anlatıldı. Sözleşmeler her yıl yenilenmesi gerektiğinden sözleşmelere esas damga vergilerininde tahakkuk etmesi gerektiği vurgulandı. Şahsen ben sözleşmeleri Türmob sistemden girip damga vergilerini ödedim.

Peki Damga Vergisi Kanunu 27.04.2015 baz alacak mı? Zira düzenlenen sözleşmelerin çıktısında 27.04.2015 yazmayacak 01.01.2015 yazacaktır.

Sayın OmerKulu sanırım siz sözleşme girişlerini henüz yapmadınız. Deneyin Sözleşme çıktısında saü üst köşede sözleşme numarası ile sözleşme tarihini göreceksiniz.
Ben bu şekilde Şubat ayında işlemlerimi pürüz yaşamadan halletdim.

Ben Ocak ayında düzenledim tüm sözleşmeleri. Sağ üst köşede, Madde 7' de ve Madde 9' da 01.01.2015 yazıyor. Sözleşme başlangıç tarihi ne seçerseniz o yazar. 01.01.2015 de başlayan hizmetinize 27.04.2015 yazamazsınız. 27.04.2015 siteme giriş tarihidir.

Sözleşmenin sonunda hangi tarihte imza altına alındığına dair metin bulunmakta. DV imza ile doğduğu için sözleşme tarihi kısmına yazacağınız tarih esas alınacaktır.

Daha önce açılan Haksız rekabet konulu başlığa en son bir soru yöneltmiştim fakat dönüş olmadı.
Benimde aklıma takılan konu şu: 2015 yılı sözleşmelerini hazırlayıp sistemden tanımladım. Onayladım. Damga vergilerini ödedim. Yıl içerisinde Oda tarifesinden gittiğim ücret firmanın yıl içinde gayri faal duruma düştü ve firma tasfiye ye girene kadar daha düşük ücretten anlaştık. Bu durumda gayri faal ücret üzerinden gidip buna göre smmm makbuzu kesmem gerekmezmi.? Sözleşmeyi değiştirmem mi gerekecek? Nedersiniz.?
Dayanak: 4.2- Gayri faal veya tasfiye halindeki işletmelerde tarifenin %40’ı olarak Ücretlendirilir.

Türmob seminerinde ilk sözleşmenin iptal edilip yeni sözleşme girilmesi gerektiği yönünde ancak bu durumda da yeniden dv olayı açık değil.
Yorumum; Siz bilgisayarınızdan "xx tarih ve yy nolu sözleşmenin tadili" şeklinde (herhangi bir rakamsal bilgi olmadan) bir ek metin yazıp imza altına alın ve ilk sözleşmeye ekleyerek yeni duruma göre mk kesin.

pgRDZr.jpg

Son düzenleme:
Örneğinizde: 28.04.2015
Peki 28.04.2015 yazdık. Öteden berri devam eden mükellefler için "sözleşme süresinin" 01.01.2015 - 31.12.2015 tarihleri arasında olması ve "Sözleşme ve İşe Başlama Tarihi" bölümüne 28.04.2015 tarihinin yazılması sözleşmenin hukuki geçerliliği açısından bir sıkıntı doğurur mu? Yani sözleşme başladıktan dört ay sonra imzalanır mı? Merak ettiğimden soruyorum bilen üstadlar yorumlarsa sevinirim.

Son düzenleme:
ben yapmayı unutmuşum 2 mükellefim var 2015 aralıkta yapsam olurmu kınama cezası alırmıyım?

E-birlik sözleşmeleri yenilenecek mi?
ücretini ödemeyen mükellefler var da onlar 2016 için taahhüt veriyorlar.. borçlu görünüyorlar şuanda.. yeni sözleşme yapılıp e-birlik üzerinden de sözleşme yapacak mıyız.

E-birlik sözleşmeleri yenilenecek mi?
ücretini ödemeyen mükellefler var da onlar 2016 için taahhüt veriyorlar.. borçlu görünüyorlar şuanda.. yeni sözleşme yapılıp e-birlik üzerinden de sözleşme yapacak mıyız.

Tüm sözleşmeler 2016 dönemi için yenilenip GİB ve E-Birlik sistemine işlenip D.V. tahakkuk ettirilip ödenecek.
Borçlu gözüken cariler borçlu ise borçlu konumda devam edecek fakat burada meslek yasası gereği üç aylık tahsil edilemeyen müşteri için fesih durumu sözkonusu. Bu durumda olan yani tahsili yapılamayan müşterileri olan birçok meslekdaş mevcutdur.