fonradar

E-Birlik Sözleşmesi Tutarı Hk.

Bence olmaz.Bu makbuzu muhasebe kaydına oturttur bakalım, net ödenen ne çıkacak? 705,94 TL. mükellefle anlaşman ve sana göndereceği rakam ne? 850 TL.. bu nasıl olacak?

Abi kafamı karıştıran kdv dahil olması ? İlerde stopajı da iade alacağız o zaman çok tahsil etmiş olmaz mıyız ?

Arkadaşlar e-birlik sözleşmesinde çıkan tutarları birebir kesiyorum. Ama bazı meslek mensuplarından defter aldığımda şok oluyorum.

Sistem işletme defterine aylık 150TL ücret çıkartıyor. Aylık 150 TL makbuz kesiyorum. 3 ayda bu rakam 450 TL yapıyor.

Başka bir meslek mensubundan gelen deftere baktığımda 3 ayda bir adam müşterisine 100 TL makbuz kesmiş.

Adam bu mükellefi için 3 ayda bir devlete 18 TL kdv öderken , ben 3 ayda 81 TL kdv ödüyorum.

Bu olaya neden kimse el atmıyor. Adamı aradım sordum cevabı şu oldu.

Kardeşim hemen hemen her yıl matrah arttırımı çıkıyor neden makbuz keseyim ki dedi. Matrah arttımı yapıyorum uğraşmıyorum dedi. Şok oldum

Merhaba
Siz başka meslek mensuplarına kulak asmayın bence,doğrusunu yapın.
Sistemin yanlış olması, insanları da böyle yanlış işlere yönlendiriyor.Ya o yolu seçin,ya da kendi bildiğinizden devam edin derim.

Ayrıca matrah artırımı odanın disiplin soruşturması yapmasını engellemiyor. İşin ucunda ruhsattan olmak da var.

tahsin abi, kdv dahil 850 tl makbuzu nasıl kesmemiz gerekiyor?
brüt:720,34
kdv:129,66
stopaj:144,06
toplam:705,94
doğru mudur ?

Benimde bu konuda kafam karışık, mesala e birlikte kdv dahil 226 tl diyor. Brüt rakama 191 tl diyor onuda şuradan anladım damga vergisi beyannemesi hazirlatiyorim orada 191 tl den hesaplıyor. Ee bende makbuz keserken brüt ücret olarak 191 tl baz alicam diye düşünüyorum.