resim

E-defter Banka Hareketlerinde Yevmiye Belge Türü

Üyelik
16 Şub 2016
Mesajlar
18
Konum
İzmir
Sistemimizde banka ile ilgili fişleri bankalardan gelen elektronik ekstre dosyalarını aktararak otomatik olarak oluşturuyoruz. GİB in sitesinde yayınlanan aşağıdaki açıklamalara dayanarak tüm banka hareketlerinin yevmiye belge türü "Muhasebe Fişi" oluyor.

"Bilindiği üzere bankaya ait işlemlerde muhasebe kaydına esas belge dekont olmaktadır. Dekontların e-Defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “dekont” olarak kaydı yapılır ve dekontun numara ve tarihinin de girilmesi zorunludur. Ancak dekont üzerinde belge numarası-tarihi yok ise, kullanılan muhasebe programının söz konusu işleme vermiş olduğu tarih ve numara, belge numarası ve tarihi olarak yazılabilir.
Eğer bankaya ait işlemler dekont bazında tek tek muhasebeleştirilemiyorsa, bu banka işlemleri günlük olarak, banka banka ayrıştırmak koşuluyla, her bir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. e-Defterde bu kayda esas belge olarak muhasebe fişi gösterilebilir. Bu muhasebe fişi e-defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “Muhasebe Fişi” olarak kaydı yapılır ve fişin numarası ve tarihi girilir."

Önümüzdeki yıl program geçişi yapacağız ve yeni programın planlamasını yaparken yazılım firması yetkilisi banka hesabından ödenen çeklerin yevmiye belge türünün "Çek" olması gerektiğini söyledi. Diğer tüm banka hareketlerine ait yevmiye belge türü "Muhasebe Fişi" iken çeklerin farklı olması bana pek anlamlı gelmedi. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?
 
Üst