E Defter Belge Kayıt-Muhasebe Fişi İlişkisi

terapist13

Katkı Sunan Üye
Çok araştırmama rağmen e defter kayıtlarında her belgenin bir muhasebe fişi
olacağına ilişkin bir şey bulamadım. Her belgenin tek yevmiye kaydı olacağı açık.
bu konuda gib'in görüşünü yansıtan bir bilgi varmı acaba.

Çok araştırmama rağmen e defter kayıtlarında her belgenin bir muhasebe fişi
olacağına ilişkin bir şey bulamadım. Her belgenin tek yevmiye kaydı olacağı açık.
bu konuda gib'in görüşünü yansıtan bir bilgi varmı acaba.
Sorunuzu tam anlamamak ile birlikte;
Her belgenin muhasebe fişi = her belgenin tek yevmiye kaydı

Bir şirketin binlerce fatura aldığını veya kestiğini düşünelim. 1000 fatura için 1000 tane muhasebe fişi mi oluşturmak gerekecek.
Tebliğ böyle bir şey demiyor. Her belgenin tek bir yevmiye kaydı olması gerektiğini ve bu kayıtta bulunması gerekenleri açıklıyor.
ben belgelerimi gün bazında veya bir veya bir kaç muhasebe fişi altında toplaya bilirim. Bu muhasebe fişi içindeki kayıtlar tek satır ve ilgili bilgileri
içere bilir. Aksi halde her belge 1 muhasebe fişi anlamsız ve kırtasiye işini artıran bir şey. E defter formunda da aksi bir açıklama yok. Genelde yorum var.
o nedenle Gib'in görüşüne rastlayan varmı diye sordum.

Bir şirketin binlerce fatura aldığını veya kestiğini düşünelim. 1000 fatura için 1000 tane muhasebe fişi mi oluşturmak gerekecek.
Tebliğ böyle bir şey demiyor. Her belgenin tek bir yevmiye kaydı olması gerektiğini ve bu kayıtta bulunması gerekenleri açıklıyor.
ben belgelerimi gün bazında veya bir veya bir kaç muhasebe fişi altında toplaya bilirim. Bu muhasebe fişi içindeki kayıtlar tek satır ve ilgili bilgileri
içere bilir. Aksi halde her belge 1 muhasebe fişi anlamsız ve kırtasiye işini artıran bir şey. E defter formunda da aksi bir açıklama yok. Genelde yorum var.
o nedenle Gib'in görüşüne rastlayan varmı diye sordum.
O Halde ben kendi işyerimden örnek vereyim.
Biz perakende firmasıyız ve 35 mağazası olan bir firmayız dolayısıyla 1000 lerce fatura kesiliyor ve biz bu faturaların hepsini tek bir yevmiye kaydı olacak şekilde ayırıyoruz. Yani her satış ve her alış tarihleri aynı olsada ayrı bir muhasebe kaydıdır. (Programımız fişleri kendisi ayırıyor.)

Her faturanın tek bir yevmiye kaydı olması zaten her ft ayrı ayrı işlenmesi demektir. Uygulama kılavuzuna bakabilirsiniz. (v 1.5)

E defter uygulama tebliğinden aldığım
Açıklama, kırmızı ile işaretlediğim bölüm benim demek istediğimi anlatıyor.
Bir de forumda verilen cevabı ekledim.

- Fatura kaydına istinaden açıklama Bilindiği üzere e-Defter uygulamasında faturalar, “18. Belge Tipi” başlığında açıklandığı gibi her bir fatura ayrı bir yevmiye maddesinde olacak şekilde kaydedilmesi gerekmektedir. Ancak e-Arşiv kullanıcısı olmak şartıyla abonelik esasına göre çalışan firmalar ve kargo şirketleri ile yazılı talep üzerine Başkanlıkça uygun görülen sektörlerde faaliyet gösteren mükellefler e-defter uygulaması ile ilgili belirlenmiş olan diğer düzenlemelere uymak koşulu ile birden fazla faturayı kapsayacak şekilde yevmiye kaydı düzenleyebileceklerdir. Bu şekilde yapılan kayıtta belge tipi “other”, belge açıklaması “e-Arşiv fatura icmali” olacaktır ve bu icmalin numarası ve tarih bilgisinin de yevmiye maddesinde gösterilmesi zorunludur. Ayrıca, bu icmalin earşiv raporu formatında ve aynı içerikte olması ayrıca mali mühür ya da elektronik imza ile imzalanarak elektronik ortamda muhafaza edilmesi zorunludur. Bununla birlikte, muhasebe kaydına konu edilecek faturaların aynı mahiyette olacak şekilde gruplandırılması (Örneğin Mal ve Hizmet Satış Faturaları, Mal ve Hizmet Alış Faturaları, Genel Gider Faturaları, vb şekilde gruplandırılması) en fazla 10’ar günlük muhasebe kayıt periyodunun dikkate alınması, en fazla 50 adet faturaya yer verilmesi ve her bir faturanın ait olduğu hesabın altında ayrı ayrı gözükecek şekilde belgenin türü, tarihi ve numarasına yer verilmesi kaydıyla, bir yevmiye maddesi içinde kaydedilmesi mümkün bulunmaktadır.

0019654 nolu soru
Bir fatura için bir yevmiye fişi oluşturulup basıldığında, senede 5000 fatura düzenleyen bir firma sadece bu faturalar için 5000 sayfa sürekli form veya basım yapmalı. Ciddi kağıt ve yer israfı olarak gözüküyor. Veri bütünlüğü ve takibinin yanında Kağıt israfını
da önlemek için yapılan bu değişikliğin bu durumu tekrar bir değerIendirmesi gerekmez mi?

cevap
e-defter uygulamasında her bir belgenin ayrı yevmiye maddelerinde kaydedilmesi esastır. Buradaki kural sadece defter üzerinde uygulanması gereken bir kuraldır. Muhasebeleştirme sürecinde belgeler için oluşturulan
muhasebe fişleri için zorlayıcı bir kuralımız bulunmamaktadır. Ser belge için ayrı muhasebe fişi oluşturulması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır,yani bir günde yapılmış olan alış ya da satış faturalarınızı bir muhasebe fişine
bağlayıp daha sonra bu muhasebe fişinin Itında yer alan belgeler ayrı yevmiye maddelerinde kaydedilebilir. Her belge için ayrı muhasebe fişi oluşturulması kullandığınız muhasebe programının işleyişinden kaynaklıdır. Muhasebe
programı üreticisine başvurup gerekli güncellemeleri isteyebilirsiniz,

Birden fazla ft kaydı için " e-Arşiv kullanıcısı olmak şartıyla abonelik esasına göre çalışan firmalar ve kargo şirketleri ile yazılı talep üzerine Başkanlıkça uygun görülen sektörlerde faaliyet gösteren mükellefler" şartı taşınıyorsa kırmızı ile işaretlediğiniz şekilde yapabilirsiniz.
Soru cevap için ise; her ft ayrı yevmiye mad. olması her kaydın ayrı yev. nosu olacak demektir. Programınız birden fazla yevmiye maddesini tek fiş altında raporlayabiliyorsa ne ala.