fonradar

E Defter Belge Tipi

Merhaba ;
Personelin internetten veya turizm firmalarından alarak masraf listesi olarak sunduğu uçak,tren ve otobüs biletlerini kayıt ederken mahsup cinsi fatura mı olmalı yoksa diğer seçilerek masraf listesi veya muhasebe fişi olarak mı değerlendirmeliyiz?

GİB tarafından yapılan açıklamada harcamalar "MASRAF FORMU" adı altında topluca işlenebilecek, yalnız formlara müteselsil numara verilmesi gerekiyor. Ayrıca masraf formu ekinde fatura varsa faturalar ayrı kaydedilecek.
Ben faturaları önce 320 hesaba kaydederek ayrı işliyorum, masraf formunda da ödemesini yaparak 320 hesabı kapatıyorum.

Cevap için teşekkür ederim. Bu durumda biletleri fatura olarak mı yoksa masraf listesinden ayrı olarak muhasebe fişi olarak mı değerlendirmeliyiz ?

GİB tarafından yapılan açıklamada harcamalar "MASRAF FORMU" adı altında topluca işlenebilecek, yalnız formlara müteselsil numara verilmesi gerekiyor. Ayrıca masraf formu ekinde fatura varsa faturalar ayrı kaydedilecek.
Ben faturaları önce 320 hesaba kaydederek ayrı işliyorum, masraf formunda da ödemesini yaparak 320 hesabı kapatıyorum.

Sayın bülent249

Faturaları önce işledikten sonra. ödemesini yaparken yevmiye maddesi kasa veya banka olduğundan
belge tipi Makbuz Belge açıklaması Nakit ödeme veya tahsilat şeklinde,
eğer banka ise belge tipi diğer açıklaması dekont olması gerekmez mi?

Sayın thunder06
E*defter uygulama klavuzundan anladığım
faturalar ne olursa olsun, ister alış ister satış ister kasadan ödeme ister kredi kartından ödeme
üzerinde fatura yazan belge ayrı olarak yevmiye maddesinde işlenir.
Parekende satış fişi ise o zaman belge tipi diğer belge açıklaması parekende satış vesikaları ve Tesvsik edilen giderler icmali olarak yazılacak.

Lakin

Noterlik makbuzu, Sigorta poliçesi, bankadan ödenen ogs bedeli 'nin yevmiyesi nasıl olacak bilmiyorum.
Daha önce e-defter'e geçmiş meslektaşlarımızın yardımıyla çözeriz umudundayım.