e Defter Zorunlu mu?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan elifbe
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

elifbe

Katkı Sunan Üye
E defter tutma zorunluluğu var mı? Yoksa e defter uygulaması isteğe bağlı bir uygulama mı ?

Forumda arama yaparsanız zorunlu tutulanlar ve şartlarını öğrenebilirsiniz.

forumda arama yaptım fakat bulamadım. hem ayrıca bu mantıkla hareket edersek hiç birşey sormamamız gerekir. Zira aradığımız hemen herşey daha önce illaki sorulmuş ve cevaplanmıştır. Tekrar anlatmak zorunuza gidiyorsa bırakın bunu başkaları yapsın.

421 Sıra No.lı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile;elektronik defter tutma ve elektronik fatura kullanma mecburiyeti getirilen mükellefler aşağıdaki gibidir:
a)5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar,
b)5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar,
c)4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenler,
d)4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenlerden 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 10 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar.

Ana Sayfa - e-Defter Portalı#

Öncelikle E fatura kullananların e defter uygulamasına geçmeleri zorunludur. En geç aralık ayında başvuru yapılması ve 2015 yılından itibarende e defter uygulamasına geçilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus aralık ayından önce başvurulursa, takip eden aydan itibaren geçilmesi zorunluluğu vardır.