E-Devlet'te Şifre Çilesi!

mzhr

Katkı Sunan Üye
İHA' Alıntı:
Gençosman PTT'sine annesi vasıtasıyla başvuran engelli Serdar Sever'in e-devlet şifresi, elinde mahkeme kararı ile vasilik belgesi olan annesine verilmedi. Yeni ameliyat olan engelli genç, bunun üzerine ailesi tarafından PTT'ye getirilmek zorunda kaldı. Yüzde 70 iş göremez raporu bulunan Serdar Sever'in geçtiğimiz günlerde ayağından ameliyat olduğu bildirildi.

Bir ütü atölyesinde çalışan oğlunun ameliyat olduğu için istirahat izni aldığını, SGK'dan para alabilmek için kendilerinden e-devlet şifresi istendiğini söyleyen anne Yaşar Sever, vasilik belgesiyle birlikte PTT Gençosman Şubesi'ne başvurduğunu, ancak PTT yetkililerinin şifreyi kendisine vermediğini söyledi.

Sever, "Raporu olan engelli çocuğumun şifresini bana vermediler. Elinizde vasilik belgesi olsa dahi size bu şifreyi veremeyiz dediler. Oğlumu ameliyatlı halde postahaneye getirmek zorunda kaldım. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağım" dedi.

Ynt: E-Devlet'te Şifre Çilesi!

Gülsekmi ağlasakmı, bu memlekette şu memur zihniyeti ne zaman değişecek bilmiyorum.Verecekleri de sanki banka hesap şifresi.!

kendilerini önemli hissediyorlar galiba böyle davranınca

Ambulansla bile sifre almaya gelen varmis

Bu konuda hukukçularımızın meseleye el atarak bu uygulamanın son bulması yönünde girişimlerde bulunması gerekiyor.

Bu şifre denen şey vekaletle mekaletle hiç bir surette verilmiyor.

Devletin e devlet şifresi almak konusundaki çileyi bitirmesi gerekiyor. Başvuru yapana direkt görevli memur eliyle mi teslim ettirirler naparlar bilemiyorum.

gelemeyecek durumda olanların e devlet şifrelerini alamıyoruz ey e devlet.

Ya ne saçmalık madem o kadar önemli kişisel bilgiydi 6 ay öncesine kadar herkes herkesinkini niye görüyordu.

E- devlet şifresi almış, Mükellef ve personellerin hizmet dökümlerini vb bilgilere ulaşmak için kendilerine ait E-devlet şifresini kullanmayınız.

Bunun yerine;

E-Devlet menüsündeki bilgi paylaşımı bölümünden(solda mevcut menü) sizi bu dökümanları görüntülemek üzere yetkilendirmelerini sağlayınız.

Bu şekilde kimsenin şifresini de talep etmek durumunda kalmamış olacağız.

saygılar.

battibalikyangider ' Alıntı:
E- devlet şifresi almış, Mükellef ve personellerin hizmet dökümlerini vb bilgilere ulaşmak için kendilerine ait E-devlet şifresini kullanmayınız.

Bunun yerine;

E-Devlet menüsündeki bilgi paylaşımı bölümünden(solda mevcut menü) sizi bu dökümanları görüntülemek üzere yetkilendirmelerini sağlayınız.

Bu şekilde kimsenin şifresini de talep etmek durumunda kalmamış olacağız.

saygılar.

Bilgi için teşekkürler.

Bir mükellefimden e devlet şifresi almasını istedim adam tek telefonla ptt deki tanıdığından şifresini öğrendi,burası türkiye..!

Çok şükür ki bu uygulama kalktı artık eskisi gibi şifre falan olmadan sgk nın sitesinden hizmet dökümü falan alabiliyoruz ;)

SGK hizmetleri yeniden şifresiz oluyor

SSK?lılar ve Bağ-Kur?luları hizmetleri ve işlemleri www.sgk.gov.tr de iken, SGK bir gece yarısı ansızın aldığı karar ile www.turkiye.gov.tr ye aktardı ve PTT?den şifre almayanlar bu hizmetlerini göremediler? İşlemler TC kimlik numarasından olduğundan da TC kimlik ile eşleşmemiş sigorta sicile kayıtlı hizmetler görünmemeye başlamıştı? Şimdi akıl galip geldi ve hizmetler 15 Aralık?dan itibaren yeniden şifresiz ve SGK web sayfasında olacak?

SGK?lıların hizmetlerinin www.turkiye.gov.tr sayfasına taşınması ve şifresiz görüntülenememesi sonrasında çok yazım oldu bunlardan biri de 13 Aralık 2010 gününe aitti ve bu yazı sonrasında da zamanın SGK Başkanı, şimdinin MEB Müsteşarı M. Emin ZARARSIZ bana ve Fatih ALTAYLI?ya karşı tazminat davası açmıştı. Davamız halen devam ediyor ama ne güzel ki zaman bizi yani Gazete Habertürk?ü bir kez daha haklı çıkardı. Zararsız?ın verdiği zarardan ve hatalı karardan yeni SGK Başkanı Fatih ACAR ve Başkan Yardımcısı Mustafa KURUCA döndüler. 15 Aralık 2011 gününden itibaren tüm işlemler yeniden www.sgk.gov.tr sayfasına hem de şifresiz olarak geliyor.

***İSTEYENİNKİNİ GİZLEYİN DEMİŞTİK

Akıllı ve mantıklı olanlar her zaman aynı doğruya ulaşırlar. 2010 yılında tüm SGK işlemleri şifreli ve e-devlet sayfasına gidince isyan etmiştik çünkü bir çok kişide bilgisayar-internet yoktu bir çoğun bankamatikten şifresini bile girip para çekemiyordu yapmayın etmeyin dedik dinletemedik. Dediler ki vatandaşların bilgilerini gizliyoruz o zaman demiştik ki isteyeninkini gizleyin istemeyeninkini gizlemeyin. İşte o günkü tavsiyemize bugün uyuluyor ve 15.12.2011 gününden itibaren isteyen SGK?ya dilekçe verip benim bilgilerimi gizleyin diyenlerinkini gizleyecek ve şifreli giriş yapacak, gizleme talebi olmayanları ise sitesince yayınlayacak.

SGK?nın konuyla ilgili duyurusu tüm müdürlüklerde var ama size bir tanesinin adresini ve linkini veriyorum isteyen bu linkteki dilekçeyi doldurup SGK?ya verirse bilgilerini şifre ile görebilir. http://www.bursasgk.gov.tr/bpi.asp?caid=1373&cid=1496

***SGK?NIN BAŞINDA İŞİ BİLENLER VAR ARTIK

13.10.2010 günkü yazımızda,

? Bu arada SGK tarihindeki en güzel uygulaması olan hizmetleri intetnet üzerinden göstermeyi, e-devlete göndermekle hata etti. Kamuoyundaki itibarını da bozdu. Üstelik sanki memurlarının işi azmış gibi biraz daha arttırdı. Bunu yapanlar da maalesef SGK?nın başına oturtulan iş bilmeyen yöneticilerden kaynaklanıyor. Bakın SGK?nın başkanı, 3 başkan yardımcısı da sosyal güvenlikle alakası olmayan kişiler, ne kurumun geçmişini biliyorlar (Kurumsal hafızaları yok) ne de geleceği planlayabiliyorlar. Bu durum 2 yıllık SGK?nın bu süre boyunca 5 başkan ve 10?larda başkan yardımcısı değiştirmesini de beraberinde getirdi. Ne yazık ki gelip gidenler de şimdikiler de ne sosyal güvenlik sistemini biliyor ne de mantığını anlayabiliyor. Olan SGK?ya, memurlarına ve SGK ile işi olanlara oluyor.? demiştik.
İşte bu yazıyı dayanak alarak, eski SGK Başkanı M.Emin ZARARSIZ bana ve Fatih ALTAYLI?ya karşı tazminatı davası açmıştı ama yazıdaki durum artık değişti. SGK?nın başında işi bilen sessiz devrimlerin adamı Fatih ACAR, başarılı bir müfettiş iken İstanbul İl Müdürlüğüne gelen ve İstanbul gibi sorunlu bir ili sorunsuz hale getiren şimdi de SGK Başkan yardımcısı olan Mustafa KURUCA var. Genel Müdür ise SGK?nın her tarafını didik didik bilen Cevdet CEYLAN ve güzel ki hemen her makam-koltuk, Bakan Faruk ÇELİK ile birlikte İŞİNİN EHLİ insanlara emanet edilmeye başlandı.

Tarım SSK?da borçlanma ile 900 gün tamamlanır

Eşim Mahmut Avcıoğlu 2010 yılın mayıs ayında vefat etti. Kendisi, 01.08.2005 günü Tarım SSK?lı olmuştu ve hem 5 yılı hem de 900 günü tamamlayamadan vefat ettiğinden, Urfa SGK?ya gittik askerliğini borçlanalım da bana dul aylığı bağlansın diye ama SGK 900 günü tamamlamak için askerlik borçlanması olmaz dedi. Bu doğru mu? Eşi

1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun ile vefat edenlerin geride kalanların dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için ya 1800 günleri olacak veya 1800 günü yoksa borçlanmalarla 1800 günü tamamlayacak veyahutta, en az beş yıllık sigortalılık süresi (sigortaya girişi ile ölümü arasında beş yıl geçmiş) olacak ve bu beş yıl içinde de en az 900 günü olacaktır. 5510 sayılı Kanun gereğince 1 Ekim 2008 gününden sonra vefat edenler için, 900 günü veya 5 yılı tamamlamak için borçlanma yapmak yasaktır. Ancak bu yasak uygulama eşinizin bağlı olduğu 2925 sayılı Tarım SSK?da geçerli değildir. Çünkü eşiniz 5510 sayılı Kanuna göre değil 2925 sayılı Kanuna göre prim ödeyen birisidir.

Zira, 900 günü borçlanmanın yasak olduğunu belirten madde 5510 sayılı Kanun?un 31 inci maddesidir ve bu madde 2925 sayılı Tarım SSK?lılara uygulanmaz. Bu sebeple hemen Urfa SGK?ya gidip eşiniz için askerlik borçlanma talebinde bulunun, borçlanma talebinizi kabul ederlerse de askerlik borçlanma parasını (hepsini değil yeteri kadarını hesaba göre 4 ayını (1000 lira)) ödeyin ve hemen sonrasında da dul aylığı talep dilekçesi verip, aylığınızı alın. Urfa SGK olmaz derse gelin dava açalım, mahkeme ile dul aylığı sahibi olursunuz.
Kaynak : http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=5028