E-Smmm Hakkında

Selin Gülgün

Katkı Sunan Üye
Merhaba,
sayın arkadaşlar, interaktif vergi dairesinden e-smmm uygulamasına başvuru işlemini yaptık, hatta e-fatura portalından e-smmm kayıtlı kullanıcılar sorgulamasında da kayıtlı olduğumuz görünüyor, ama türmobdan e-imza henüz gelmedi, 3 gün içinde geliyormuş, 30 haziranı geçerse ne olur sizce bi fikriniz var mı? interaktif vergi dairesinden başvuru yapmamız yeterli mi? e-fatura portalından uygulamaya geçiş için süremiz temmuza sarkabilir.
ne önerirsiniz arkadaşlar. geç kaldığımız bir durum var mı?

Merhaba
Normalde tabiki geç kalınmış bir durum olduğu aşikar.Ancak ne olur,şöyle düşünüyorum.Diyelim temmuza geçtiğinizde halâ e-imzanız gelmediyse,gelene ve sistemi aktif edene kadar makbuz düzenlemeyeceksiniz.Kağıt makbuzda düzenleyemeyeceğinize göre olsa olsa böyle bir sıkıntı yaşarsınız.30 hazirana kadar kağıt ortamında makbuz düzenleyebilirsiniz.Ancak temmuz tarihli makbuzlar için mecburen beklemede kalacaksınız. Şu an için bilgim bu şekilde.

Tahsin bey teşekkür ederim,
e-imza alım süreci 01-06 / 30-06-2020 tarihleri arasında olduğundan yani 30 unda bile yapılsa e-imza nın ulaşması zaten 3-4 günü buluyor, bizim korkumuz e-fatura portalındaki e-smmm geçiş uygulaması başvurusunun 01 temmuzdan itibaren deaktif (kapanmış) olması yönünde.. bununla ilgili de net bir bilgiye ulaşamadığımdan ne yapacağımı bilemedim

Selin Hanım, siz zaten interaktif vergi dairenizden başvurunuzu yapmışsınız, sistemde tanımlısınız, orayı açmalarının sebebi e-imza temin edemeyen meslek mensupları için, siz sadece Tahsin beyin de dediği gibi temmuz ayı içinde beklemede olmalısınız, sıkıntı yok, e-imzanız gelir gelmez sisteme kayıtlı olarak e-smmm kesebilirsiniz.

Günaydın arkadaşlar esmmm makbuzu kesemiyorum dosyalar imzalanıyor diyor ve o şekilde kalıyor neyden kaynaklıdır acaba?teşekkür ederim

Günaydın arkadaşlar esmmm makbuzu kesemiyorum dosyalar imzalanıyor diyor ve o şekilde kalıyor neyden kaynaklıdır acaba?teşekkür ederim
Taslak oluşturdunuz,gibe gönder dediniz ve öylece kalıyormu? Lütfen bekleyiniz gibi bir pencere gelip donuyor mu?Eğer o pencere yoksa bazen menüler arası geçiş yapıp sonra tekrar aynı menüye geldiğin de imzalanmış olduğunu görüyorsunuz.BAzende sistemden çıkıp tekrar girmek icab ediyor. Gib portal bu anlamda biraz sıkıntı çıkarıyor.

Taslak oluşturdunuz,gibe gönder dediniz ve öylece kalıyormu? Lütfen bekleyiniz gibi bir pencere gelip donuyor mu?Eğer o pencere yoksa bazen menüler arası geçiş yapıp sonra tekrar aynı menüye geldiğin de imzalanmış olduğunu görüyorsunuz.BAzende sistemden çıkıp tekrar girmek icab ediyor. Gib portal bu anlamda biraz sıkıntı çıkarıyor.
Makbuzu onaylama aşamasında dosyalar imzalanıyor diyor üstad ama makbuz onaylanmıyor dünden beri hala aynı bi ayarı yanlış mı yaptım acaba kurulumda sorun yok ama

Arkadaşlar,
e-smmm makbuz keserken "KDV Tahakkuku için düzenlenmiştir" kutucuğu var, bu ne anlama geliyor? işaretleyecek miyiz