E_fatura Ade/redi

Burak Tanyeri

Katkı Sunan Üye
eFatura kullanmaya başladık.
bir firma temel fatura göndermiş iade etmek istiyoruz.
red kısmı burada gelmiyor.
kep üzerinden iade ediliyormuş.
bu işlem nasıl yapılıyor detaylı bir bilgi verebilir misiniz ?
ilk defa uygulayacağım.

teşekkür ederim.

Ancak ticari faturalar sistemden reddedilebilir. Kep üzerinden fatura kesilemez, faturayı yine e fatura üzerinden iade olarak kesip göndereceksiniz. İtirazınızı kep adresi üzerinden yapacaksınız. Karşı firma kabul ediyorsa kepten itiraz etmenize gerek yok.

8 günlük süre içinde firma TEMEL FATURA kesmiş.
bu faturaya RED veremiyoruz.
KEP üzerinden iade etmek istiyorum.
hangi işlemleri uygulamalıyım ?

teşekkürler.

Temel senaryodaki faturayı Noter kanalı ile kabul etmeyebilirsiniz.

gib

Sayın yunuss85,

gib'nin sayfasındaki e-fatura tebligleri kısmına verilen cevap benim yorumuma göre bir konuda yanlış bir konuda doğru.

Doğru olmayan taraf.
Tarafınıza düzenlenmiş olan temel faturayı red etme imkanınız bulunmamaktadır.Tarafınıza düzenlenmiş olan temel faturayı muhasebe kayıtlarınıza alarak iade faturası düzenleyebilirsiniz.Sayın bulent249 zaten açıklamış,temel faturayı noter kanalı ile itiraz etmeniz durumunda karşı taraf muhasebe kısmında hesabını ilgili hesapları kullanarak iptal edemez yani iade faturası düzenlemeden noter kanalı ile karşı şirket hesabını kapatamaz.

Doğru olan taraf.
Firma size bir mal/ürün satmış ve bunu yasal süresinde iade etmek istiyorsunuz bu durumda ise karşı taraf size temel fatura düzenlemiş ise bu durumda iade yerine noter kanalı ile itirazınızı yaparak tüketici hakem heyeti ile birlikte işlemleri sonlandırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Sayın demiral,

Noter kanalı ile temel fatura iade edilebilir bunda okey miyiz? Ek olarak; bu uygulama bana göre doğru tarafta. Sonuçta kayıtlarıma almak istemediğim faturayı kayıt etmeden iade etmek en doğal hakkım.

Kayıt konusunda ise, faturayı kesen taraf kayıtlarını sildiği takdirde problem nerede?

Gib' te bu konuyu birçok kez tartışılmış. Örnek olması açısından bunu da inceleyebilir misiniz?