Eczacılarda bankadan çekilen tüm kredi faizleri gider yazılıyor mu?

Mükelleflerimden bi tanesi kredi çekip ev almış bunun faizleri ve de tüketici krdedisi bayram krdesi kullanmış. yaklaşık 5-6 bankadan kredi kullanmış. Bunların faizlerini gider yazacağım ama tereddütte kaldım şimdi tüm krediler kendi adına ve malum şahıs olduğu için acaba hepsini deftere yazayım mı?

Ynt: Eczacılarda bankadan çekilen tüm kredi faizleri gider yazılıyor mu?

Kişisel harcamalarına ait faizleri gider yazamazsınız.

G.V. 40 harcamların iş ile illiyeti olması gerekiyor safi kazancın tespitinde. dolayısıyla yukarıda bahsettiğiniz kredi türlerinin tamamı iş dışında şahsi. gider yazamazsınız.

gelir vergisi başlığında yer alması gerekirdi..

büyük ihtimalle müşteriniz gelir vergisine tabi.bu durumda arkadaşında dediği gibi iştigaliyle illiyet bağı olmadığı için gider yazamazsınız.keza kurumlar vergisi mükellefi de olsaydı kendi adına kullandığı için yine gider yazamayacaktı. fakat benim bu duruma başka bir sorum olacak bilen üstadım varsa lütfen cevaplasın.bu mükellef bir sermaye şirketi ortağı olsaydı tüketici kredisi kullanıp bunu şirketin giderleri için kullansaydı yine de gider kaydedilmezdi değil mi?) (şirket adına kredi kullanamadığını varsayarak)

taner.. ' Alıntı:
büyük ihtimalle müşteriniz gelir vergisine tabi.bu durumda arkadaşında dediği gibi iştigaliyle illiyet bağı olmadığı için gider yazamazsınız.keza kurumlar vergisi mükellefi de olsaydı kendi adına kullandığı için yine gider yazamayacaktı. fakat benim bu duruma başka bir sorum olacak bilen üstadım varsa lütfen cevaplasın.bu mükellef bir sermaye şirketi ortağı olsaydı tüketici kredisi kullanıp bunu şirketin giderleri için kullansaydı yine de gider kaydedilmezdi değil mi?) (şirket adına kredi kullanamadığını varsayarak)

Ozaman işin boyutu şöyle değişiyor. şirket ortağına finansal hizmet sağlıyor olacaktı. bir nevi kredi açıyor. dolayısıyla ortağa ödenen kullanılan paranın faizini gider olarak yazabilir. ortağa geri ödemelerde. ancak bu faiz rayiç üzeri veya altı olamaz. (örtülü sermaye olark değerlendirilebilir)

Ortağın çektiği krediyi şirketin kullanması yanlış bir işlem.. Çekilen krediyi şirket bile kullanmış olsa faizleri gider yazılamaz. Buradaki durum ortağın şirkete borç vermesidir (331 hesap). Borç için de faiz işletemezsiniz.

kasanda müsait paran yoksa işle ilgili olan kradileri gider yazabilirsin