fonradar

Eğitim Danışmanlığında KDV Oranı

öncelikle herkese selamlar.mükellef eğitim danışmanlığı ve soru testi hazırlama hizmeti vermektedir(dersane değil).örneğin üniversiteye hazırlanan bir öğrenciye sınavda yapması gerekenler ya da tercihleri ile alakalı bilgi vermektedir.ya da özel bir dersaneye soru testi hazırlamaktadır.(testin basımı değil sadece sorularını hazırlamak).bununla alakalı kdv oranı % 8 mi olmalı sizce ? beni çelişkiye düşüren hadise danışmanlık hizmeti veriliyor olması.acaba % 18 olmalı mı diye düşünüyorum.çünkü verilen hizmet danışmanlık hizmeti.ama eğitim ile alakalı danışmanlık hizmeti olması % 8 olmasını gerektirir mi? şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için..

Ynt: Eğitim Danışmanlığında KDV Oranı

sayın ulaş;

benimde ayını sorunum var ben mükellefime %8 kdv olarak izah ettim çünkü sonuçta eğitim danışmanlığı
siz konuyla ilgili ne yaptınız cevap veren olmamış, bana dönerseniz sevinirim iyi çalışmalar diliyorum

29 Aralık 2004 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 25685

Karar Sayısı : 2004/8301

Madde 3- 2002/4480 sayılı Kararnameye ekli II sayılı listenin; Diğer Mal ve Hizmetler -başlıklı (B) bölümünün 4 ve 9 uncu sıraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, 6 nci sırasının sonuna- . gelmek üzere "kurşun kalem, boya kalemleri, sulu boya ve pastel boyalar, okul defterleri, silgi,-kalemtıraş, cetvel, pergel, gönye, iletki," ibaresi eklenmiş ve bölümün sonuna aşağıdaki 12, 13 ve 14 üncü sıralar eklenmiştir.

"4- Üniversite ve yüksekokullar ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ve 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında verilen eğitim ve öğretim, hizmetleri, "Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği" kapsamında verilen öğrenci taşıma servis hizmetleri ile "Özel Öğrenci Yurtlan Yönetmeliği" hükümlerine tabi yurtlarda verilen hizmetler,

Eğitim Danışmanlığı doğrudan öğrenciye verilen bir hizmet değil, bir öğretim kurumuna verilen hizmet dir. Dolayısı ile Serbest meslek kazancıdır. Genel orana tabidir.

Arkadaşlar benzer bir durum bizde de var.Dersane olan ve öğrenciye eğitim danışmanlığı adı altında serbest meslek mabuzu düzenleyen bir firma var.Şu an kesilen kdv oranı %8.Eğitim direkt öğrenciye veriliyor,öğretim kurumuna değil.Uygulanan kdv oranı doğru mu?

twolf ' Alıntı:
Arkadaşlar benzer bir durum bizde de var.Dersane olan ve öğrenciye eğitim danışmanlığı adı altında serbest meslek mabuzu düzenleyen bir firma var.Şu an kesilen kdv oranı %8.Eğitim direkt öğrenciye veriliyor,öğretim kurumuna değil.Uygulanan kdv oranı doğru mu?

Dersaneler "625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu" na tabidir. Uygulanan oran doğrudur.