Eğitim istisnası ve muhasebe kaydı.?

merihs12

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin
Mükellefimiz bir anaokulu ve 2 tür faaliyeti var.Anaokulu faaliyeti eğitim istisnası kapsamında ve diğer faaliyeti olan etüd çalışmaları bu istisna dışında tutulmuştur.Hal böle olunca işler biraz zorlaşıyor.Beyanname ,gelir tablosu ve bilnço hazırlamakta zorlamıyorum.Sorumu rakamları sadeleştirerek sormak istiyorum.
örnek:
Anaokulu faaliyeti geliri 100 tl---giderleri 40 tl---(istisna kapsamında)
Etüd faaliyeti geliri 20 tl---giderleri 8 tl
Bu durumda ticari kazanç, istisnaları dahil etmedeğimiz için 20-8= 12tl mi olacak?
Gelir tablosunda hangi satışları göstercez ya da göstermicez?
Bilançoda net kar bu durumda istisnalara ait gelir ve gider hesapları dikkate alınmdan hesaplanan kar mı olacak?
Eğer öyleyse muhasebe programında işlediğim istisna gelirlerini nasıl kapatcam ,yansıtıcam,690! a atıcam ..?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....

Ynt: Eğitim istisnası ve muhasebe kaydı.?

yardımlarınızı hala bekliyorum.... :(

Ynt: Eğitim istisnası ve muhasebe kaydı.?

sayın merihs12, şimdi geçici vergidede ve gene yıllık işlemlerdede normal işlemlerinizi ve kapatmaları ve yansıtmalarınızı yapacaksınız ve bu işlemlerden sonra mesela sizin verdiğiniz örnek rakamlara göre 690 hesabın borcunda 40+8=48,00 toplam gider olacak ve 690 hesabın alacağında ise 100+20=120,00 TL. olacak ve K/Z olarak 72,00 TL kar çıkacak ve bu rakam mükellefiniz KV.mükellefi ise 60,00 lık kar istisna kapsamında olduğu için 12,00/%20(KV)=2,40 TL.KV.çıkacak ve kayıt aşağıdaki gibi olacak,
-----------------/------------------
690- 72,00
691- 2,40
692- 69,60

----------------/-------------------

692 - 69,60
590- 69,60
----------------/--------------------
gelir tablosu ve blançoya bu şekilde yansıyacak ve beyanname üzerinden eğitim istisnasını düşeceksiniz ve ondada nasıl düşüleceği noktasınıda geçicidede ve gene yıllık beyandada ilgili kısımlara gerekli bilgiler yazılacak yani geçicide kar 72,00 TL yazılacak ve 2 kısım altındaki ''zarar olsa dahi indirilecek istisna ve indirimler''kısmına 60,00 TL eğitim istisnası yazılacak ve beyan edilen kar 12,00 TL.ye düşecek ve tabiki aynı şey yıllık beyandada yapılacak,yani sayın merihs12 istisna işlemleri vergi açısından olduğu için bu işlemde beyanname üzerinden normal yapılan beyandan düşülecek ve istisna kısmına istisna rakamı yazıldığında bu eğitim istisnasından mükellef yararlanmış ve bu gelirin vergisini ödememiş olacak ama mali tablolarda ve sonraki dönemlere devreden rakamlarda bir oynama olmayacak ve olması gereken gerçek rakamlar gösterilecek,kolay gelsin.