Bedava Eğitim

Sayın Üyeler,

Bir dernek yada vakıfta belli bir kitleye bedava olarak bir mesleğe dönük eğitim kursu vermek yasakmıdır?

Örnek = 5 yıllık avukat, avukat yanında çalışabilecek sekreter yada evrak takibi vb işinin nasıl yapılacağına dönük 2 haftalık eğitim verirse, ücretsiz olmak şartıyla

Sonuçta burada para kazanılmıyorsa vergisel açıdan da bir problem yoktur değil mi?

Sayın Üyeler,

Bir dernek yada vakıfta belli bir kitleye bedava olarak bir mesleğe dönük eğitim kursu vermek yasakmıdır?

Örnek = 5 yıllık avukat, avukat yanında çalışabilecek sekreter yada evrak takibi vb işinin nasıl yapılacağına dönük 2 haftalık eğitim verirse, ücretsiz olmak şartıyla

Sonuçta burada para kazanılmıyorsa vergisel açıdan da bir problem yoktur değil mi?
Sayin dogruluk cevap biraz gec olacak ancak yinede yazayim dedim;

Daha iyi anlasilmasi icin ornek uzerinden gidersek ucretsiz olmasi mumkun degil. Maliyecilerin dedigi gibi ''Hayatin olagan akisina uygun degil'' Dolayisiyla o sureninde o gunku yurulukteki asgari ucretten hesaplamasi yapilip ucret olarak odenmesi gerekir.

Buradaki ince nokta su is sozlesmlerinde deneme suresini dusunun bu surede isciler calistiriliyor ve ucretleri odeniyor eger aksi bir dusunce tarzi olsaydi yani o sozlesmeye deneme suresi oldugu icin ucret odenmiyor yazliabilseydi kanun koyucu bunu zaten yapardi.

Bu 2 haftalik egitim isinide boyle dusunun.

Burada para kazanilmasa da vergisel acidan problem var soyleki;

Bu durumlarda odeme yapilmazsa bile yururlukteki asgari ucret uzerinden vergi ve sgk hesaplamalari yapilip odenmesi gerekir

Yalnız burada aklıma takılan soru da şu:
Bir avukat yanında çalışacak kişilere eğitim verecekse bunu neden kendi işyerinde günün belli bir saatinde yapmıyor da 2 haftalık gibi bir eğitim organizasyonu düzenlemeye ihtiyaç duyuyor.Kabaca yiyelim içelim kaynaşalım,bende size işi öğreteyim diyemi düşünüyor.Eğitimi de kendi verecek üstelik.! Ferhat abinin dediği gibi,bu hiçte "olağan" birşey değil.
Bende geçmişte,mesai arkadaşlarıma eğitimler verdim.Akşam 6'dan sonra örneğin amortisman konusunu anlatacağım derdim.İsteyen kalır,mazereti olan giderdi.Geçerdim panonun başına örneklerle anlatırdım :)
O yüzden sorduğunuz soruda ki olay,banada çok extrem geldi.

Fırsat maliyeti ne kadar ? Bedava eğitim verenlerle ücretle eğitim verenler arasındaki farktır bu da çok yüksek bir maliyet gelir demek

Yalnız burada aklıma takılan soru da şu:
Bir avukat yanında çalışacak kişilere eğitim verecekse bunu neden kendi işyerinde günün belli bir saatinde yapmıyor da 2 haftalık gibi bir eğitim organizasyonu düzenlemeye ihtiyaç duyuyor.Kabaca yiyelim içelim kaynaşalım,bende size işi öğreteyim diyemi düşünüyor.Eğitimi de kendi verecek üstelik.! Ferhat abinin dediği gibi,bu hiçte "olağan" birşey değil.
Bende geçmişte,mesai arkadaşlarıma eğitimler verdim.Akşam 6'dan sonra örneğin amortisman konusunu anlatacağım derdim.İsteyen kalır,mazereti olan giderdi.Geçerdim panonun başına örneklerle anlatırdım :)
O yüzden sorduğunuz soruda ki olay,banada çok extrem geldi.
Bir avukat yanında çalışacak kişilere eğitim verecekse bunu neden kendi işyerinde günün belli bir saatinde yapmıyor da 2 haftalık gibi bir eğitim organizasyonu düzenlemeye ihtiyaç duyuyor.👍

Aslinda sorunun dogru ve tam cevabi budur.

Şöyle, bu eğitimi bağış gibi düşünelim.

Şehit çocuklarına yardım amaçlı kurulmuş bir derneğe 1000 TL bağış yapılabilir.

Yada, ben bir konuda eğitim vermek istiyorum, bu eğitim mesleki anlamda piyasada iş bulmalarına yardımcı olabilir, dolayısıyla derneğin hedef kitlesindeki işsizlere dönük dernek bünyesinde eğitim verilebilir, ücret alınmamak şartıyla. Eğitim veren para istemiyor, dernek para istemiyor, zaten amaç yardım. Karşılıksız. Avukat = Mali Müşavir diyelim. Mali Müşavir yıllardır biriktirdiği deneyimi, yardım amaçlı kısa bir eğitimle aktarmak istiyor. (Zaten işe başlattığı personele uygulamalı olarak vermiştir yıllarca)

Şöyle, bu eğitimi bağış gibi düşünelim.

Şehit çocuklarına yardım amaçlı kurulmuş bir derneğe 1000 TL bağış yapılabilir.

Yada, ben bir konuda eğitim vermek istiyorum, bu eğitim mesleki anlamda piyasada iş bulmalarına yardımcı olabilir, dolayısıyla derneğin hedef kitlesindeki işsizlere dönük dernek bünyesinde eğitim verilebilir, ücret alınmamak şartıyla. Eğitim veren para istemiyor, dernek para istemiyor, zaten amaç yardım. Karşılıksız. Avukat = Mali Müşavir diyelim. Mali Müşavir yıllardır biriktirdiği deneyimi, yardım amaçlı kısa bir eğitimle aktarmak istiyor. (Zaten işe başlattığı personele uygulamalı olarak vermiştir yıllarca)
Sayin dogruluk

Boyle kiyaslama olmaz. Varsayimla bu isde olmaz. Vergiyi her olayin kendi bazinda degerlendirmek gerekir

Şimdi Ferhat abi böyle birşey yazınca, aklıma yakın zamanda konuştuğum bir konu geldi.
Serbest meslek erbabı mükellef,babasının kaldığı bakım evinin masraflarını beyanname üzerinde indirilen "eğitim ve sağlık harcamaları" kapsamına alabilirmiyiz demişti.Ben her ne kadar alamayız desemde,kendisi avukat olduğu için medeni kanun açısından konuya yaklaşmaya çalıştı.Medeni kanun anne ve babanın bakımını çocuğuna yüklemiş,dolayısıyla bu masrafları çocuğu karşılıyorsa vergiden de indirebilir diye düşünmüş. Ama vergiyle ilgili olaylarda bizi medeni kanun değil,vergi usul kanunu bağlar.Kanunda da bu indirim konusunda açık bir hüküm var. "Kendisi,eşi ve küçük çocukları" şeklinde.
O yüzden hem olayları kendi içinde,hemde kendi kanunları nezdinde değerlendirmek lazım.

Yukarida yazilanlara hepsine katiliyorum, sadece kendi dusuncelerimi de eklemk istedim.

Oncelikle bagislar ve karsiliksiz yardimlar genelde kamu kuruluslarinin sorumlugundadirlar. Insanlarin gelisimi uretimi ve toplumsal refahi arttiracagindan zaten sosyal devletin sorumluluk alanina girer.

Ancak sahislarin boyle bir gorev ustlenmesi hem hayatin dogal akisina aykiri hem de yasal olarak mumkun olmayabilir.

Oncelikle egitimi bedava vermeniz, para veya menfaat transferinin baska kanallardan yapilmadigi anlami tasimaz (vergi kacirma)

Bedava egitimi pazar payi elde etmek icin veriyor ve ileride ucretli yapmayi planliyor olabilirsiniz (damping)

Bedava egitimi piyasada isminizi yaymak icin yapiyor olabilirsiniz. Bu reklam yasagi olan kimi sektorler icin sorun teskil edebilir

Bedava egitimi insanlara politik, dini ve diger konularda fikirlerinizi yaymak icin kullaniyor olabilirsiniz. Insanlar size kendilerini borclu hissedecegi icin etkilelenmeleri ve yonlendirilmeleri daha kolay olur.

Yine yukaridakine benzer, belli meslek gruplarina girmek isteyen kisileri egitip, onlarin kamu ve ozel sirketlere girmesini saglayip, onlar (veya gelenler arasindan secilecek uygun profildekileri) uzerinden belli kurumlara nufuz etme amaciniz tasiyor olabilirsiniz. Sekreter gorevinu ustlenecek kisiler uzerinden bircok dokuman gidip gelecek.

Bedava egitimi insanlarin guvenini kazanip daha sonra onlara baska hizmetler / urunler satmak amaci ile duzenliyor olabilirsiniz.

Bu yazdiklarim sadece bir kac ornek. Evet, ekstrem ornekler ancak neden bu sorumlulugun genelde kamu kurumlarinda oldugunu gostermek icin verdigim ornekler.

Bagis ornegine gelince, siz bagisi gerekli izni almis bir kuruma ve muhtemelen bir kamu kurumuna yaparsiniz. Onlar ise bagisi almis olduklari izin ve prosedurleri geregi dagitirlar. Dolayisi ile benzer konular degil.