Eğitim Seti Satma

Öncelikle iyi günler, Kendim 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum bilgisayar bilgim yüksek sorum; eğitim videoları çekip web sitemden havaleyle satsam bunun için bir vergi ödemem fılan gerekli veya herhangi bir yasal bir şey gerekli mi?

Sermayeden çok şahsi mesaiye,ilmi ve veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari niteliği olmayan işlerin işvere bağlı olmaksızın şahsi sorumluluk adı altında kendi nam ve hesabına yapılmasına serbet meslek faaliyeti denilmektedir.

Serbest meslek kazancından doğan her türlü kazanç serbest meslek kazancı sayılır.Buradaki ince ayrıntı bir işvere bağlı olmadan serbest meslek faaliyetinin yapılmasıdır,aksi durumdaki kazanç ücret geliri olur.

Bir hesap dönemi içerisinde kazanılan paralar ve para ile temsil edilen tahsilatlar serbest meslek kazancı olarak kabul edilirler.
Serbest meslek kazancının yanında indirilecek giderler de mevcuttur bunlar yapılan işle ilgili bağlantılı giderler olarak kabul edilirler.
Para cezaları,vergi cezaları ve tazmin ödemeleri gider kabul edilemezler.Yine ödenen gecikme zamları ve faizleride gider olarak indirilemezler.6183 sayılı kanuna göre ödenen ödemelerde indirilemezler.

Serbest meslek faaliyeti ile uğraşanlar Serbest meslek kazanç defteri tutmak zorundadır.Aksi durumda VUK 352. maddesinin 1.derece usulsüzlüklerle ilgili 6 no lu bendi uyarınca 1.derecede usulsüzlük cezası uygulanır.

Geçici vergi, takvim yılının üçer aylık dönemleri itibariyle serbest meslekkazancı üzerinden hesaplanır.

Daha bunun gibi yüzlerce konu mevcut sizin durumunuz bu şekilde serbest meslek kazaç defteri tutmak durumundasınız.
Konuyu tek yetkili mali müşavirlerden dışarıda destek alarak ilerlemeniz menfaatiniz açısından tarafınıza kazanç sağlayacaktır.