Ek-10 Eksik Gün Belgesinin Hatalı Düzenlenmesi

herkese merhaba;
ilk olarak yararlı olan bu site ve forum bölümü için emeği geçen herkese teşekkürler.

benim de ek-10 eksik gün bildirim formunda yaptığım bir hata ile başım fena halde dertte ;

2009 yılı ocak ayında eksik çalışan 4 işçiyi bildirdiğimiz eksik gün (ek-10) formunda belgenin ait olduğu yıl 2009, ay ise 12 olarak kalmış ve belgenin alt kısmında yer alan beyan ve taahhütler bölümünde tarih 23/12/2009 olarak, geçmiş ayın tarihi kalmış normalde postaya veriliş tarihi 19/02/2009 ve ekteki ücretsiz izin evraklarının tarihleri de eksik günün ocak ayında yapıldığını gösteriyor.eğer ki ssk bu belgeyi geçersiz sayarsa çok büyük ipc'ye maruz kalacağız.ki şu anki durum bunu gösteriyor. çözüm önerilerinizi paylaşmanız dileğiyle..

Ynt: Ek-10 Eksik Gün Belgesinin Hatalı Düzenlenmesi

Sayın Yeliz hanım,
Forum kurallarına göre büyük harf kullanmak yasaktır.
Diğer tarafdan SGK'ya bir dilekçe ile başvurun. EK-10 'daki tarih hatasından bahsedip, düzeltme isteyiniz. Diğer tarafdan eksik gün bildirim ekindeki evaklar Ocak/2009 dönemine ait oldukları için bir sorun olmayacağı kanatindeyim.

ssk'ya dilekçe ile müraccat edip düzeltme işlemini yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuç olarak Ek-10'nun ekindeki evraklar Ocak ayına ait..

ssk'ya şahsen başvurduk.aylık prim ve hizmet bildirgelerinin tahakkuk işlemleri'nin son günü olmasından dolayı bi cevap alamadık.fakat sizlerin de ifade etmesi üzerine içim biraz daha rahat. ancak Ek-10 ile ilgili problem bitmiş değil;

2008-yılı aralık ayında 2 gün eksik çalışan bir işçinin prim ödeme gün sayısı aylık prim ve hizmet bildirgesinde 29 gün olarak gösterilmiş, eksik gün ise 1 gün olarak düzenlenerek ekinde bir günlük ücretsiz izin evrağı gönderilmiştir.ancak sgk'dan gelen bir yazı ile bu ayda eksik gün sayısı olduğu beyan edilmekte.yani bizler 30 gün ek-10 belgesini 30 gün üzerinden düzenlerken, sgk 31 gün olarak esas alıyor.. ve her bir işçi için asgari ücretin 8/1 oranında cezaya tabiyiz, geriye doğru inceleme yaptıklarında ise işin içinden çıkılacak gibi değil :( hiç verilmemesi cezaya tabi değilken, bu uygulama bana göre tamamıyla haksızlık..

cevap alamadığıma göre, bu durum sanırım kimsenin başına gelmemiş.. gelmemesi dileğiyle..

dilekçe ile düzeltin yanlış tarih yazılı diye onlar farkedip ceza gelmeden

az önceki ilk sorunuz için son sorunuzdan bişey anlamadım

ikinci sorum şu ; 31 çeken aylardan birinde misal aralık ayında 2 gün eksik çalışması olan bir personelimizin aylık prim ve hizmet bildirgesindeki gün sayısını 28 - Ek10 Eksik Gün Belgesindeki gün sayısını ise 2 gün olarak göndermişiz. Yani 28+2=30 gün ediyor.Ancak Aralık ayı 31 çektiğinden 31-30=1 Bu bir gün için SSk'nın göndermiş olduğu yazı aynen şu şekildedir ; '' bir aylık dönemle ilgili çalışma gün sayılarının eksik olduğu beyan edilmiştir.personele ait eksik gün bildiriminin konusunun ne olduğunun belgeleri ile kanıtlanması gerekmekteidr.Aksi takdirde bahse konu olan sigortalımıza ait eksik bildirilen gün sayısı kadar ek mahiyetinde aylık prim ve hizmet belgesi hazırlanıp Prim Tahakkuk hizmet servisine intikal etmesi gerekmektedir'' konu bundan ibaret anlamanızı ve çözüm önerilerinizi bildirmenizi umut ederek, iyi çalışmalar diliyorum..

SGK Haklı bence. Şubat ayını düşünün, nasıl 02/02'de işbaşı yapan bir kişi için 27 gün bildirirseniz, 31 çeken aylarda 2 eksik gün için 29 bildirilmesi gerekir. 28 bilidirdiyseniz fark olan 1 günü soruyorlar. Bence düzeltme bildirgesi verin.

ÖRNEK:?..İmalat Sanayi Limited Şirketi unvanlı işyerinde çalışmakta olan bir sigortalı 2007 yılı Ekim ayında altı gün istirahat raporu nedeniyle işe devam edememiştir. Bu sigortalının Kuruma bildirilmesi gereken prim ödeme gün sayısı, 2007 yılı Ekim ayını oluşturan otuz bir günden istirahat raporu süresi olan altı günün eksiltilmesi sonucunda yirmi beş gün prim ödeme gün sayısı olarak Kuruma bildirilmesi gerekmektedir

yani demekki
29+2 olmalıymış
bizde şimdiye kadar hep 30 günden veriyorduk
geçen ay örneğin doktor 2 gün çalışıyuor
2 gün çalışma eksik gündfe 28 olarak verdik demekki hatalı iömiş

alıntının yazısını
http://www.alomaliye.com/subat_prim.htm

1 günlük ek prim bildirge vereceksiniz
1 günlük ssk primi ve 1/8 oranında ceza gelecek cezayı 15 gün içinde öderseniz 1/3 indirim var

cevaplarınız için teşekkür ederim. Bu problem 2008 yılı 10.11 ve 12. ayları için geçerliydi.Hatalı olan ay ise 12. aydı.Umarım geriye doğru kontrol etmezler :(

merhaba arkadaşlar benden önceki arkadaş 2009/12 dönemli ssk'yı şöyle bildirmiş;ve ödenmiş
çıkış gün 09.12.2009 EGS.13,diğeri kişi için de çıkış gün 23.12.2009 EGS 13 demiş. haliyle sskdan hata farkedildi ek bildirge istediler. bende o döneme ait bildirgeyi tamamen yeniden düzenledim ancak birilerinden şu duyumu aldım, tamamen yeniden düzenlenmiyecekmiş aradaki eksik gün farkı kadar düzenlenecekmiş.
şimdi hangisini yapmalıyım?
tamamen yeniden düzenleyip eski bidirgeyi ödediğimize dair dilekçe ile mahsubunu mu isteyeyim. yoksa aradaki fark kadar mı düzenlemeliyim. bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

o ay bildirilen eksik gün kadar bildirge düzenlenip verilecek yani 30 günlük kısmın 20 günü sigortalı olarak bildirildiyse ay 30 çekiyorsa ek bildirge 10 gün 31 çekiyorsa 11 gün olarak düzenlenip sgk'ya verilecek

SGK Matbu formları değişmiş EK 10 Formunu inceledim gereksiz ve komik bir fark buldum başka özellikle önemli fark bulan var mı

o komik fark ne?

işyeri adres bölümünde, işyeri adresi bağımlı türü ve bağımsız türü adında 2 tane sütun açılmış..
komik fark bu olabilir.