fonradar

EK-8 Formunda Gün Problemi

Merhabalar...
Forumda araştırdım ama bulamadım veya ben göremedim varsa kusura bakmayın.

EK-8 formunda Eksin gün Bildirilen gün sayısı bölümü var burada birçok SSk kurumu farklı beyan vermektedir. Mesela ayda 15 gun Part time olarak gösterilen bir işçi için (ocak ayı 31 çekiyor) Ocak döneminde gösterilecek gün sayısı ve Eksik gösterilen gün sayısı Kaç gün olmalıdır?

15 Gün çalışmış oldugu için 15 GUn gösterilecek Kanımca. Buradaki sorun Eksik gün sayısıdır. Ay 31 çektiğinden dolayı 16 günmü yazılacak yada 30 gun ssk mevzuatında geçerli gün sayısı oldugu için 15 gun mudur? 16gun yazırlısa ve de çalışılan gün 15 gun oldugu için 31 gun olmus oluyor. Mevzuat 30.

Eğer 16 yaparsak bu sefer gunluk kazanç 31 E mi bölücek yani 608.40/31=19.63 19.63*15=294.39 mu olucak ki bu olmuyor

Bizim yaptıgımız 608.40/30=20.28*15=304.20 gösteriliyor. 31 gun ile 30 gun aradsında 9.81 lik bir ücret farkı var.

Konu Hakkında Bilgisi olanlardan cevap bekliyorum hem herkese örnek olmuş olur.

Ynt: EK-8 Formunda Gün Problemi

Kitap pazarlama işi yapan bir mükellefimizde part tıme çalışma olduğu için ek-8 i bolca düzenleyen biri olarak şubat mart hiç farketmez 15 gün çalışmaysa 15 gün çalışılmayan gün yazıyoruz . 10 gün çalışmışsa 20 gün eksik gün yazıyoruz . Ve ek-8 e ek olarak her ayki eksik çalışma için işverenle işçi arasında düzenlenen iki taraf içinde ıslak imzalı hizmet akdi sözleşmesini de ekleyerek veriyoruz. Bilginize.

ERIN_BROCKOVICH ' Alıntı:
Kitap pazarlama işi yapan bir mükellefimizde part tıme çalışma olduğu için ek-8 i bolca düzenleyen biri olarak şubat mart hiç farketmez 15 gün çalışmaysa 15 gün çalışılmayan gün yazıyoruz . 10 gün çalışmışsa 20 gün eksik gün yazıyoruz . Ve ek-8 e ek olarak her ayki eksik çalışma için işverenle işçi arasında düzenlenen iki taraf içinde ıslak imzalı hizmet akdi sözleşmesini de ekleyerek veriyoruz. Bilginize.

Size bende katılıyorum ama SSk müdürlüklerinde bu olay farklı farklı konusuluyor Bİrçok Müdürlüğü sordum yarısı 15 dedi yarısı 16 dedi 16 diyenler eğer yazmassanız 16 yı ek bildirge vericeksiniz dediler. 15 gün söyleyenler yaptıgınız doğru dediler. Ben 15 gune 15 gun eksik gösteriyorum ve bu zamana kadar öle verdim.

Mesela çalışan 22.01.2008 de hamile olarak rapor almış bulunmakta . 21 gun olarak gösterilecek ve 10 gun eksik gün bildirimi formumu verilecek veya 9 gunmu verilicek burada muamma var işte bize göre 9 olması lazım 30 tam gün olması için. Ama mevzuatta 31 çektiği için ay 10 gun eksik gün bildirilecek deniyor

Ne diyim ki Ssk mevzuatı sonucta 15 gun Eksik gün bildirimi veriyorum İnş bi durum çıkmaz.

Dediğim gibi konu hakkında bilgi edinelim bilgisi olan herkes yazsın ki doğruyu bulalım.

bu durumda bizim uygulamamız,işçi 21 gün çalışıp 10 gün çalışmadıysa ek 8 de 31 gün çeken aylarda 10 gün gösteriyoruz. nedenine gelince 31 gün çeken bir ayda işçinin 1 gün raporlu veya ücretsiz izinli olduğunu düşünürsek 30 gün çalışmasını tam çalışmış kabul etmemiz gerekiyor.bu da 31 gün çalışana haksızlık oluyor.30 gün çalıştı diye 1 gün eksik gün vermemezlik yapmıyoruz.

albatros_e ' Alıntı:
bu durumda bizim uygulamamız,işçi 21 gün çalışıp 10 gün çalışmadıysa ek 8 de 31 gün çeken aylarda 10 gün gösteriyoruz. nedenine gelince 31 gün çeken bir ayda işçinin 1 gün raporlu veya ücretsiz izinli olduğunu düşünürsek 30 gün çalışmasını tam çalışmış kabul etmemiz gerekiyor.bu da 31 gün çalışana haksızlık oluyor.30 gün çalıştı diye 1 gün eksik gün vermemezlik yapmıyoruz.

Sonuç Ay kaç çekiyorsa ona göre eksik gün bildirimi vermemiz gerekiyor. 30,31 veya 28,29 çekmesi önemli değil

30 üzerinden hesaplayıp ona göre yazacaksınız. 31-29-28 çeken aylarda SSK üst yazısında alt bölümde not olarak aşağıdakini yazın.

Eksik gün hesaplanırken SSK günü 30 ? dan düşülerek hesaplanmıştır. Ocak 31 gün çektiği için eksik bildirilen gün sayısı 1 gün farklıdır.