Ek Tahakkuk Kararı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tanca
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

tanca

Katkı Sunan Üye
Gümrük ve ticaret bakanlığı şirketin ithal ettiği malın hindistandan değilde çin menşeili olduğunu tespit etmiş gelir eksikliği dolayısıyla fark ve ceza kesmiştir dampinge karşı vergi olduğu için 15/08/2016 tarihli beyannameye ait 600.000 tl ceza kesilmiştir.İmdi bu durumda yeni çıkan torba yasasına göre bizim faydalanabileceğimiz bir durum vağ mı?Teşekkürler.

Kesinleşmiş alacaklardan sayılırsa bir indiriminiz olacağını sanmıyorum, verginin tahakkuk ettiği tarih önemli.
Ancak bu ceza bir inceleme sonucu tahakkuk ettirildi ise, tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bu kanundan yararlanmak için müracaat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Kesinleşmiş alacaklardan sayılırsa bir indiriminiz olacağını sanmıyorum, verginin tahakkuk ettiği tarih önemli.
Ancak bu ceza bir inceleme sonucu tahakkuk ettirildi ise, tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bu kanundan yararlanmak için müracaat edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Sayın ZİNDAN,

6736 sayılı kanun hangi dönem beyannamelerinin af kapsamına girdiğini açık ve net olarak belirtmiştir.
Ağustos 2016 dönemine ait bir beyannameden dolayı oluşan ceza af kapsamına giremez.

Kapsam ve tanımlar
Madde 1(1) Bu Kanun hükümleri;
a) 4/1/1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamına giren;
1) 30/6/2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları (2016 yılı Temmuz ayında ödenmesi gereken gelir vergisi ikinci taksiti hariç),
2) 2016 yılına ilişkin olarak 30/6/2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları (2016 yılı için tahakkuk eden motorlu taşıtlar vergisi ikinci taksiti hariç),