Eksik Gün Bildirimi - Evrak eksikliği

Sgk dan tarafımıza gönderilen yazıda 2009/9 dönem ek-8 gönderiminde bulunmamışsınız diye tafarımıza yazı gönderildi. Fakat ilgili dönemde ek-8 bildirimini posta yolu ile iadeli taahhütlü olarak gönderilmiş. Kuruma gittiğimizde evrak gönderiminin yapıldığını ve evraklarınız eksik olduğunu söylediler fakat gönderi esnasında bi eksiklik yoktu. Bununla ilgil yapılabilecek bir şey varmı ? Böyle bir sorunla karşışalaşan arkadaşlarımızdan yarım bekliyorum.

Bilgileriniz için teşekkürler.

Ynt: Eksik Gün Bildirimi - Evrak eksikliği

Eksik gün nedeni veya eksik günlerin nedenleri nelerdir? Rapor veya iş sözleşmesi(noter onaylı) vb. geriye yönelik olarak her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgeleri dilekçe ekinde kuruma Ek-10 ile tekrar gönderin.

Benim de bu konuyla ilgili bu hafta başıma gelen bir durum var;

Alt taşeron olarak eleman çalıştırdığım 2004/5-12 aylara ilişkin ek-8 belgelerini kuruma verdim, eksik gün nedenlerini de yazdım. fakat eksik gün bildirimdeki ekleri vermedim. yani rapor noter tasdikli belge gibi...

O tarihte de noter tasdikli olarak veya tasdiksiz de olsa part-time sözleşmelerin kuruma verilmesi gerektiğini bilmiyorduk, ki vermedik.
İtiraz dilekçemde;
taşeronluk yaptığım şirketten, bu elemanların part-time çalıştırıldığını, tam zamanlı çalıştırılmadığını ve benim faturalarımın işçi çalıştırma puantajına göre tanzim edildiğini ve sk ya bildirilen günlerin gerçeği yansıttığını belirten yazı aldım,

elemanların o tarihteki part-time sözleşmelerini fotokopi olarak ekledim,

o tarihlerdeki faturalarımın ve elemanların puantaj listesinin saat ve gün bazındaki fabrika onaylı fotokopilerini ekledim

o tarihte eksik gün çalışan elemanların hepsinden (ki bu elemanlarımın hepsi de okumuş çocuklar, biri lojistik yöneticisi, biri insan kaynakları memuru, biri bir üniversitede öğretim görevlisi, biri kimya mühendisi, vs vs. ve kendilerine bu durumu ilettiğimde derhal yazarız biz 30 tam gün çalışmadık gerekirse mahkemede de ifade veririz dediler); eksik gün olarak çalıştıklarını, 30 tam gün çalışmadıklarını, hak ettikleri günün gerçekte de 15 gün olduğunu ve günde 4 saat çalıştıklarını ibra eden yazıları her birinin kendi el yazıları ve adres telefon ve imzaları ile birlikte aldım...

... ve ssk ya verdim.

Bana dedikleri şu oldu;
1- noter tasdiki olsaydı keşke,
2- faturalar sonradan düzenlenmesi mümkün olmayan evraklardan değildir, keza fatura puantaja göre kestilmiştir ama fatura rakkamlarını oynamaksızın puantajdaki gün ve saatleri istediğiniz kişilere sonradan dağıtabilir ve bizim görmek istediğimiz şekle getirebilirsiniz.
3- elemanların biz 30 gün çalışmadık demeleri bizi ilgilendirmez, ssk onlar 30 gün çalışmasa da, hayır siz bilmiyorsunuz aslında 30 gün çalıştınız der.
4- fabrikanın kapı giriş kart kayıtlarını da getirin (ana şirket 2006 dan önceki kayıtları silmiş)

sonuç olarak, re'sen 30 güne tamamlayacak şekilde primleri tamamlayacaklar gibi gözükmekte.
ve bana zoraki olarak 35-40 milyar gibi bir rakkamı bana ödetecekler.

Bundan sonraki aşamada;

A-davayı açma sürecim nasıl işlemelidir?

B- ek genelge 16-318 V/5 maddesinde yer alan; Eksik gün ve ücret ödemesine ilişkin söz konusu belgelerin ve eksik gün bildirim formlarının gerekli kontrolleri yapılmış olması kaydıyla kesinleşmemiş dava veya ihtilaf konusu olan haller hariç olmak üzere, ait olduğu ayları takip eden takvim yılından başlayarak (5) yıl geçtikten sonra imha edilmesi mümkün bulunmaktadır. ' maddesi beni kurtarır mı ?

C- elemanlarımın hakim karşısında "hayır biz 30 gün çalışmadık günlük 4 saat çalışıp eve gidiyorduk" demeleri davayı kazanmama yetecek düzeyde midir?
Yoksa ssk memurlarının ayak diremesi gibi hakim de "aslında 30 gün çalıştılar, hatırlamıyorlar" gibi bir hüküm verir mi?

16-318 ek nolu genelgenin size faydası olur

eğer postayı iadeli tahütlü göndermiş iseniz sgk evrak kayıttaki çalışanları postanın içindeki çıkan evrakları iadeli tahütlü kırmızı kartonun üstüne yazması gerekmektedir.Belki bu sizi kurtarır.bu yüzdan tebliğ kanunu bakmak lazım.

maalesef arkadaşım
30 gün çalışmayan işçiyi 30 gün üzerinden göstermek zorundasınız çünkü kanun çok açık. eksik gün bildirimi aylık prim ve hizmet belgesiyle aynı süre içinde, ekleri ile birlikte kanıtlayıcı belgelerle kuruma verilmeli diyor. kişi başına asgari ücretin 1/8 i tutarında ceza ödersiniz. ben ödedim maalesef.

Sayın OLIMTROBLOC;

çalıştıkları günleri eksik beyan ettiğiniz personellerinizin mahkemeye veya ssk ya yazılı olarak verdikleri ifadeleri de kabul görmedi mi?