fonradar

Eksik Gün Gözüken Ssklının 06 İle Sağlıktan Faydalanması Hakkında

Hatta ihtiyatlı davranmak gerekirse,olabilecek değişkenliğe bağlı olarak,İşcinin talebi ile işverenin onaylayacağı bir yazı içeriğinde,sözleşmenin ilgili maddesine atıfta bulunularak,atıyorum "işcinin talebine istinaden iş gücü ihtiyacı da dikkate alınarak işçinin haftalık çalışma süresi 15 saat den fazla olabilir,olması halinde bu durumun aylık puantaj kaydında artırımı yapılır,taraflarca puantaj cetveli/çizelgesi müştereken imza altına alınır,"denilmesi olayımıza müsbet katkı sağlayabilir.

Teşekkürler Şeref bey. Söyledikleriniz mantıklı fakat personelin işe girişi nasıl olacak peki ?
Kısmi sürelerde çalışmalarda gün belirtiyoruz geldiği gün ile farklılık göstereceği için sıkıntı olmayacak mı ?

Son düzenleme:
Esasen "Puantaj usülü personel"kavramı ve "puantaj usülü personel çalıştırma"usülü yoktur,sözleşme türleri ve çalışma biçimleri/şekilleri kanunda belirtilmiştir.bu nokta da yapılan değerlendirmeler örtülü yorumlardır,burada açıklama yaparken malisef sözleşmenin türüne değinilmiyor,kısmi süreli çalışmadan da bahsedilmiyor,haftalık çalışma yönünden süre/saat ve ücret konusunda saat ücret konularına girilmiyor,doğrudan 07-puantaj kaydı noktasında şöyle olmalıdır,yok öyle değil böyle olmalıdır deniliyor ayrıca bu tür yorumlar yapılırken sadece bu işcinin günlük çalışmasından,ay da kaç gün çalışabileceğinden bahsediliyor,oysa 07 puantaj kaydı bildirilen işçiler yönünden önce haftalık çalışma süresi/ saat esas alınır,daha sonrada o ay ki sigortalı gün sayısı(malum 30 saat:7.5=4 gün)bulunur,o ay ki süre/saat çalışmasına göre sigortalılık yönünden sonuçta gün sayısı bulunur ama baştan ve doğrudan gün ibaresini zikretmek doğru olmaz,zikredilirse işin esasını bi kenara koyup, bu kavram ve ifadelerin ne anlama geldiğini tartışmaya başlarız.
Yukarıda alıntı yaptığınız husus noktasında giriş sorun doğurmaz.
Tekrar ediyorum kısmi süreli sözleşmelerde,aslında gün belirtilmemeli (bu noktada saat esastır) ancak ay bazında sigortalılık yönünden gün belirtilirse 06 kısmi istihdam,gün belirtilmez/belirtilmiyorsa 07 puantaj kaydı,sizin olayınızdaki işçil(ler) yönünden ise sözleşmede belirtili 5 gün noktası değişikliğe uğradığından bu belirsizliğin çözümü,yukarıda alıntı yaptığınız hususun yazıya dökülmesinde sonra bu işçilerin eksik gün nedeni olarak puantaj kaydının bildirilmesidir,sıkıntı olmaz,bu işçilerle ilgili durumun başkaca çözümü var ise ben bilmiyorum,bilen söylesin,öğrenmiş olalım.