Eksik gün nedeni ^ puantaj kayıtları ^

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
aylık 15 gün çalışan bir personele ait bordro hazırlıyorum, kafama takılan,
31 günlük ağustos ayına ait 1 günlük genel tatil (30 ağustos) ayrıca göstermeli miyim yoksa
eksik gün nedeni seçilen puantaj kayıtlarını direkt 16 gün mü seçmeli miyim ??

Ynt: Eksik gün nedeni ^ puantaj kayıtları ^

direk 16 gün yazılır

Sayın Apaçi

5 Gün rapor almış personel 2 gününü biz ödedik Ağustos ayında kaç gün göstermem gerekli ?

31-5+2=28 mi yazacağım aylık prim bildirgeye ?

Teşekkür ederim

- 5 günün tamamını ssk (rapor parası) öder.
- 31-5:26 gün yazmalısınız.
- Siz ya raporun tamamını gösterin yada hiç göstermeyin.Yani ya 26 gün yazın yada 30 gün.

3.günden sonrasını ödemiyor muydu SGK? Ben mi yanlış anladım acaba.

Benim bildiğim eğer rapor 2 günlük (1 ve 2) ise ödemez.Ancak 2 günden fazla (3 ve 3+) ise hepsini öder.

Geçici iş göremezlik ödeneği
MADDE 18- Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla;
a) İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için,
b) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile 5 inci madde kapsamındaki sigortalılardan hastalık sigortasına tabi olanların hastalık sebebiyle iş göremezliğe uğraması halinde, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için,
c) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için,
d) (Değişik: 17/4/2008-5754/11 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi ile (b) bendinde belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,
geçici iş göremezlik ödeneği verilir.
Ben SGK yönünden bahsediyorum, yanlış anlama olmasın.

Bunu bilmiyordum, doğrudur.
Ama raporun bir kısmını bildirgede gösterelim, bir kısmını göstermeyelim şeklinde bir uygulama ne kadar doğru olur bilmiyorum.Kaldıki gösterilirse 3 gün değil 2 gün göstermelisiniz o zaman.

Kolay gelsin.

E Bildirge sayfasındaki Eksik gün nedenlerinde 07 puntaj kayıtları yazıyor.

Manuel doldurduğumuz EK 10 a aynısınımı yazalım. Bu nedemek oluyor

Buı ay e-bildirge için beklemek gerek. Çünkü SGK kanunsuz bir uygulama yapmaktadır. Tebliğ/yönetmelik çıkararak değişiklik yapması yasal zorunluluğudur.

Puantaj kayıtları bir işçinin bir ay içinde ne kadar çalışacağı belli olmadığı zaman kullanılan yöntemdir.Yani çalıştığı günlerin işaretlenerek hazırlanan bir puantaj tablosunun ek-10 ile verilmesi sonucu uygulanır.Diyelimki bir işçi çağırma usulü çalışıyor ve her haftanın ilk 3 günü çalışmaya geliyor.Toplamda 12 gün çalışmış olur, geldiği günleri gösteren bir liste ve sözleşmesi ek-10 ile sskya verilir.

Yani puantajlı çalışan işçinizin olması lazım bu şıkkı kullanmanız için.

Sn zindan açıklama için teşekkür ederim.

Ama benim demek istediğim

E Bildirge sayfasındaki Eksik gün nedenlerinde 07 puntaj kayıtları yazıyor. Sitede böyle yazıyor yazım hatasımı onu anlamadım

NİSANLI ' Alıntı:
Sn zindan açıklama için teşekkür ederim.

Ama benim demek istediğim

E Bildirge sayfasındaki Eksik gün nedenlerinde 07 puntaj kayıtları yazıyor. Sitede böyle yazıyor yazım hatasımı onu anlamadım

:) Allah iyiliğinizi versin, belirtsenize ayrıntıyı.!
Muhakkak öyledir.Yazım hatasıdır.

ZİNDAN ' Alıntı:
Bunu bilmiyordum, doğrudur.
Ama raporun bir kısmını bildirgede gösterelim, bir kısmını göstermeyelim şeklinde bir uygulama ne kadar doğru olur bilmiyorum.Kaldıki gösterilirse 3 gün değil 2 gün göstermelisiniz o zaman.

Kolay gelsin.

üstad haklısınız 2 günü ödemiyorsa 3 ü bizim ödememiz lazım

söyle bir konu var raporlunun parasını ödeyince tam gösteriyorsak aynı mantıkla parasını ödediğimiz günleride çalışıyor gibi göstermemiz gerekmez mi ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Tabi.Parasını sizin ödeyebilmeniz için o günleri çalışıyor göstermelisiniz zaten.

Teşekkür ederim

Saygılarımla