Elektrik Fatura Ba Formunda gösterme

meduzam

Katkı Sunan Üye
10-11-12/2009 ayları elektrik faturalarını 06/01/2010 da ödedik ve ocak ayına işledim.
Her bir fatura için gecikme+kdv ödedik

Toplamı 5.000 tl yi geçiyor. Ba formunda gösterirken gecikme faizi bedellerini de ekleyip mi yazacağız. gecikme faizi kdv'sini kdv beyannamesinde düşüyoruz.
örnek : gecikme faizi dahil matarah toplamı :5.632 tutuyor.
gecikmesiz olursa 4.800
gecikme bedeli üzerinde kdv ayırıyoruz.

Ynt: Elektrik Fatura Ba Formunda gösterme

Binek araç alımında ba formunda kdv hariç rakam mı yazılacak ötv yi dahil edip mi yazacağız örnek
36.000
5.000 kdv
6.000 ötv
ise ba formuna hangi rakam yazılacak

Elektrik faturalarını normal fatura tarihine ve ona göre beyannameye vede varsa ba formuna yazmalısınız
ba formu için gecikme zammı ilave edilmez gecikme zammı makbuz ile alınıyor siz faturadaki tutarı almalısınız

Bildirim formları özel tüketim vergisi dahil olarak doldurulacaktır. Diğer bir ifade ile, bildirim formlarını düzenlerken özel tüketim vergisi ayrıştırılmayacak, alım ve satımlar özel tüketim vergisi dahil tutarlarıyla gösterilecektir.
Örneğin; Özel Tüketim Vergisine konu olan alım ve satım işlemlerinde Ba ve Bs formu veren yönünden ÖTV dahil KDV matrahı dikkate alınacaktır. Telefon faturalarında ise özel işlem vergisi Ba ve Bs formunda beyan edilecek tutara dahil edilmeyecektir.

10-11/12 aylara ait elektrik faturalarını ödediğim tarih olan ocak 2010 işlesem olmaz mı. Gecikme bedelinden de kdv hesaplanıyır. Tahsilat makbuzu üzerinde kdv si de görünüyor..

KKEG yapın haliyle kdv de KKEG olacak.kdv ve gecikme faizi hariç tutarı (sadece fatura üzerinden kdv yi düşün kalanı) BA formuna beyan edin.Saygılar.

2009/10-12 dönemlerine ait elektrik faturaları zamanında gelmedi kars elektrik dağıtım a.ş.ödendiği tarihte fatura gibi tahsilat makbuzu kesiyor 06.01.2010 tarihinde ödendi o nedenle 06.01.2010 tarihinde işleme aldım gecikme bedeli matrahı ile birlikte ba da beyan ettim bir sorun olur mu

Sorun olacağını sanmıyorum.Tedaş,bedaş,igdaş,iski vs.firmaların bs formu verdiklerini bilmiyorum ve sanmıyorum da.Bu nedenle B formları açısından sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

İl özel idaresi ba bs formu veriyormu?yada mükellefiyeti varmıdır? kendi adıma olmadığını düşünüyorum ama düşüncelerinizi paylaşırmısınız???

meduzam ' Alıntı:
Binek araç alımında ba formunda kdv hariç rakam mı yazılacak ötv yi dahil edip mi yazacağız örnek
36.000
5.000 kdv
6.000 ötv
ise ba formuna hangi rakam yazılacak

42000 yazılacak..

İl özel idaresinin bir vergi numarası ve mükellefiyeti varmış sonunda buldum :)

Alıntı:Arkadaşlar elektrik faturalarını kayıt altına alırken şu sorunları nasıl çözüyoruz.

faturanın
ilk ok tar: 23.04.2010
son ok tar: 24.05.2010
tutarı 9390,20
kdv : 1432,41
ilk öd tarihi 24.05.2010
son öd tarihi : 03.06.2010
gerçekte öd tarih : 02.06.2010

sorun şu bu fatura 4 ay mı yoksa 5 ay mı giderlerine işlenir
yoksa ilk ok tar 23.04 olduğuna göre 4 aydan 7 günlüğü heapalnır
son okunma tarihide 24.05 oldugundan 5 aydan da 24 günlüğümü hesaplanır.
peki bu durumda ba formlarına fatıra bölünerek yazılamayacagından sizce bu fatura hangi dönem giderleştirilip ba lara konu olur.

Alıntı:Alıntı sahibi: Muammer Kayar üzerinde 03 Haziran 2010 - 14:54:48
Elektrik faturalarında, faturanın düzenlendiği tarihe göre KDV'sini indirim konusu yapıp Ba formunda beyan etmelisiniz,

Bazı elektrik faturalarında düzenleme tarihi yerine, tebliğ tarihi ifadesi de kullanılmaktadır,

Gider olarak kaydetme konusunda 7 günlük kısmı nisan ayına, kalan kısmı ise mayıs ayına gider yazmanız mümkün,

Ayrıştırmayla uğraşmak istemiyorsanız tümünü mayıs ayına gider yazabilirsiniz .

ELEKTRİK FATURASININ ÜÇ TANE TARİHİ VAR ŞU GÜZELİM MEMLEKETİMDE, NESCAFE GİBİ ÜÇÜ BİR ARADA...
şekersiz olanıda var...

1- SON OKUNMA TARİHİNİ FATURA TARİHİ OLARAK KABUL EDENLER.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Konya Vergi Dairesi Başkanlığı
( Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü )
Sayı : B.07.1.GİB.4.42.17.02/
VUK-2-6013/ 2562
Konu : Elektrik Fatura Bildiriminin Muhasebeleştirilmesi
ve Form Ba'nın düzenlenmesi Hak.

.............. .............. ..............
KONYA

İLGİ: 23.07.2008 tarihli dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde; Başkanlığımız Selçuk Vergi Dairesi Müdürlüğünün .............. ... vergi kimlik numarasında kayıtlı mükellefi olduğunuzu, ayın belirli günlerinde Medaş Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından adınıza kullanmış olduğunuz elektrik bilgilerini gösterir Elektrik Fatura Bildirimi düzenlendiğini, bu bildirimlere ilişkin ödemelerin Medaş A.Ş. veznelerine yapıldığını, piyasada genellikle muhasebeleştirmenin bu bildirime göre gerçekleştirildiğini ancak, Elektrik Fatura Bildiriminin yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmediği görüşüne sahip olduğunuzu belirterek,

· Ø Medaş A.Ş. tarafından düzenlenen ve kullanmış olduğunuz elektrik bilgilerini gösterir Elektrik Fatura Bildiriminin fatura olarak kabul edilip edilemeyeceği, bu belgeye dayanılarak muhasebeleştirme işleminin yapılıp yapılamayacağı,

· Ø Form Ba'nın düzenlenmesinden Ödeme belgesinin mi yoksa Elektrik Fatura Bildiriminin mi esas alınacağı,

hususunda görüş istemektesiniz .

Bu açıklamalar çerçevesinde;

· Ø Medaş Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından şirketiniz adına düzenlenen Elektrik Fatura Bildirimlerini n son okuma tarihi nazara alınarak muhasebeleştirilmesi ve ilgili dönem beyanlarında dikkate alınması,

· Ø Form Ba'nın ise Elektrik Fatura Bildirimindeki bilgiler dikkate alınarak düzenlenmesi, gerekmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

Vergi Dairesi Başkanı

2- ÖDEME TARİHİNİ FATURA TARİHİ OLARAK ESAS ALANLAR..
Danıştay?ında bu konudaki bazı kararlarının özetleri aşağıdaki gibidir.

Dn.4.D.nin 24.02.1982 tarih, ve T.E.1981/1436, K.1982/242 sayılı Kararı;

· ?Geçmiş yıllara ilişkin olarak ödenen elektrik bedeli, ödendiği yıl hesaplarına gider yazılabilir?

Dn.4.D.nin 19.12.1979 tarih, ve T.E.1978/3109, K.1979/3541 sayılı Kararı;

· ?Elektrik ve su masraflarının ilişkin olduğu yıl değil ödendiği yıl hesaplarına gider yazılması gerekir?

Dn.4.D.nin 10.06.1971 tarih, ve T.E.1970/6367, K.1971/4784 sayılı Kararı;

· ?Bir evvelki yılda kullanılan elektrik masraflarının bir sonraki yılda ödenmesi sebebiyle ödendiği yılda gider yazılması doğrudur?

Danıştay mezhebinden olan arkadaşlar faturayı ödendiği tarihe kaydetmektedir ler.

3- AİT OLDUĞU DÖNEMİN SON GÜNÜNÜ FATURA TARİHİ OLARAK ESAS ALANLAR..

Faturanız 2010/2 dönem faturasıdır.Bu nedenle fatura tarihi 28.02.2010 olarak kayda alınmalıdır.Bundan sonraki dönemlerde sayaçların okunduğu ayın son günü fatura tarihi olarak dikkate almanız gerekmektedir.(Son Okuma tarihinin olduğu ayın son günü) Bilgilerinize.

OSMANGAZİ EDAŞ AFYONKARAHİSAR İL MÜDÜRLÜĞÜ

4- AİT OLDUĞU YIL İÇİNDE KALMAK ŞARTIYLA İSTENİLEN HERHANGİ BİR TARİHE İŞLENEBİLECEĞİNE İNANLAR İÇİN.. (bu sade olanı şekersiz)
3/6/1986 tarih ve 3297 Sayılı kanunun 9. Maddesiyle 3065 sayılı kdv kanunun 29. Maddesine eklenen 3. madde ile kdv nin indirim hakkı kdv?yi doğuran olayın meydana geldiği takvim yılı aşılmamak kaydıyla indirilebilir denmiştir.
SMMM AHMET BARLAK

[email protected]