Emanetteki Paradan Yapılan Ödeme İşlemının Muhasebe Kaydı

Merhabalar,

Vergi Dairesinde emanette bulunan alacağımızdan Damga vergisi borcumuz Vergi dairesi tarafından mahsup edilerek ödenmiş.

Emanette bulunan alacaklarımızı Kayıtlarımızda göstermıyoruz. Bu ödeme işlemını nasıl kayıt altına alabılırım. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Teşk.

Ynt: Emanetteki Paradan Yapılan Ödeme İşlemının Muhasebe Kaydı

Emanetteki para hesaplarınızda yok ise ödemesini de göstermeyebilirsiniz nasıl olsa bir kez delmişsiniz, veya düzeltme kaydı yapıp emanetteki parayı hesaplara alırsınız, veya emanet yerine nakit ödeme gibi gösterirsiniz vb...

Vergi dairesindeki emanette bulunan paranın kaynağını bulmak gerekir. Fazla ödenen vergilerden mi, kdv iadesi alacacağınızdan artan kısım mı, vs. Ona göre kayıt yapmak gerekir.. Ancak damga vergisi küçük bir tutar olduğundan göz önüne alınmayabilir.

sn rooniin e hiç katılmıyorum, sn bulent249 in de "emanet yerine nakit ödeme gibi gösterirsiniz vb" den önceki yorumu çok yerindedir.
konuda belirtilen rakamın büyüklüğü küçüklüğü ile alakalı değil olay. Muhasebe kayıtlarında rakamların büyük-küçük ayırımı yapılması bence yanlış.

ysahin066 ' Alıntı:
sn rooniin e hiç katılmıyorum, sn bulent249 in de "emanet yerine nakit ödeme gibi gösterirsiniz vb" den önceki yorumu çok yerindedir.
konuda belirtilen rakamın büyüklüğü küçüklüğü ile alakalı değil olay. Muhasebe kayıtlarında rakamların büyük-küçük ayırımı yapılması bence yanlış.
Dikkat ederseniz tek öneri getirmedim. 3 adet seçenek sundum dilediğini seç dedim. Daha napayım. Luca kullanıcısıysa şifre ile yevmiye kaydı mı yapayım buradan.

Merhaba,
En doğrusu sayın rooniin'in 2.önerisi öncelikle hatalı olan başlangıç kayıtlarının düzeltilmesi. Mahsup işleminin kayıtlara alınmaması ve damga vergisinin nakit işlem olarak kayıtlara alınması çok yanlış olur diye düşünüyorum.

770 - 360 xxx

679 xxx
En Duzeltme işlemleri yapmadan bu kaydı girsenız de olur..