Emekli maaşı hk.

beyhanserin

Katkı Sunan Üye
Emekli biri kocası ölünce kocasınında maaşını alabiliyorumu? ayrıca bu kişinin babasıda ölmüşse babasından gelen maaş kendisi emekli maaşı alınca kesilirmi?
teşekkürler

Beyhan Hanım,
Hak sahiplerine maaş bağlanması şartlarını aşağıda sıralamış bulunmaktayım.
Ölüm Aylığı Hangi Şartlarda Bağlanır ?
Malüllük veya yaşlılık aylığı almakta,
Toplam olarak 1800 gün prim ödemiş durumda,
En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda,
iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır.

Kimler Hak Sahibidir?
Hak sahibi , sigortalının eşi, çocukları ile ana ve babasıdır.

Eş: Sigortalının ölümü ile dul kalan eşe aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalı ile arasında Medeni Kanuna uygun olarak evlilik bağının bulunması gerekmektedir.

Kız Çocuk: Yurtiçi veya yurtdışında sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya ve buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları ya da evlendikleri takdirde aylıkları kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan nedenin ortadan kalkması halinde yeniden aylık bağlanır.

Saygılarımla

özür dilerim şunu eklemeyi unutmuşum SSK emeklisi kişi; eşi ölünce eşinin maaşının %50 si bağlanıyor.Tamamı değil.Ben bu işlemi yeni yaptım SSK maaşın %50 sini bağladı tamamını değil

eğer eş tek başına maaş alacaksa başka hak sahibi maaş almıyorsa oran %75 oluyor....

irem' Alıntı:
özür dilerim şunu eklemeyi unutmuşum SSK emeklisi kişi; eşi ölünce eşinin maaşının %50 si bağlanıyor.Tamamı değil.Ben bu işlemi yeni yaptım SSK maaşın %50 sini bağladı tamamını değil

Merhaba,
Oldu olacak kanuni dayanağı ile tam düzeltelim bari. Eğer maaş bağlanacak çocuk varsa %50, maaş bağlanacak çocuk yoksa %75'i kadar maaş bağlanır.
Kod:
     Eş ve çocuklara aylık bağlanması
      Madde 68 - Ölen sigortalının aylık bağlanmasına hak kazanan kimselerine aşağıdaki hükümlere göre aylık bağlanır.
     I - Ölen sigortalının 67 nci madde gereğince tespit edilecek aylığının;
      A) Dul eşine % 50'si, aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine %
75'i,
....
....