Emekli olan personelin danışmanlık yapması hk.

NEŞE79

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar ,
Benim sorum şudur..İşyerinde çalışan üretim müdürü emekli oldu.Fakat ara ara işyerinde çalışıyor bir nevi danışmanlık yapıyor ve bunun karşılığında belli bir ücret ödüyoruz...Sürekli çalışmadığı için sigortalı yapmam mantıklı değil.Bunu ne şekilde yaparsam ödediğim parayı gider olarak kayıt yapabilirim...Kişinin danışmalık yaptığına dair evrak verme şanşı yok.Ben gider pusulasımı düzenleyeceğim.Sonuçta kişi vergi mükellefi değil şahış...Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...Yada part time çalışıyor yada kısa süreli çalışan mı göstereceğim...Bu kısmı süreli çalışma hakkında da bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim...İyi Çalışmalar...

Ynt: emekli olan personelin danışmanlık yapması...

Part time sözleşmesi yapıp az gün gösterbilirisiniz. Yani yine mutlaka sgdp bordrolu olacaktır.

Ynt: emekli olan personelin danışmanlık yapması...

Süreklilik arz eden bir şey için,gider pusulası düzenleyemezsiniz.

Sayın nguroy üstadın dediği gibi part time sözleşme yaparsınız.Aksi halde serbest meslek makbuzu,fatura kesmek zorundadır.

Ynt: Emekli olan personelin danışmanlık yapması hk.

slm,
Süreklilik arz etmiyor bu konu bence, gider pusulası düzenlenmesinde bir sakınca yok diye düşünüyorum.

Merhaba,

Düzenlenecek gider pusulası karşılığı arızi serbest meslek kazancı elde etmiş oluyor.Ancak uygulamada bu gider pusulası ile birden fazla gelir edilirse konu arızi kazanç olmaktan çıkıyor ve emekli şahsın serbest meslek kazancı yönünden vergi mükellefiyeti gündeme geliyor.Sizin için en kolay yol bordro ile çözüm üretmek,günlük 2,5 saat üzreinde sözleşme düzenlerseniz ayda 10 günlük bordro tanim ederek ücretinizi ödersiniz.

malimusavir1996 ' Alıntı:
Merhaba,

Düzenlenecek gider pusulası karşılığı arızi serbest meslek kazancı elde etmiş oluyor.Ancak uygulamada bu gider pusulası ile birden fazla gelir edilirse konu arızi kazanç olmaktan çıkıyor ve emekli şahsın serbest meslek kazancı yönünden vergi mükellefiyeti gündeme geliyor.Sizin için en kolay yol bordro ile çözüm üretmek,günlük 2,5 saat üzreinde sözleşme düzenlerseniz ayda 10 günlük bordro tanim ederek ücretinizi ödersiniz.

+1

yeterlilik ' Alıntı:
malimusavir1996 ' Alıntı:
Merhaba,

+1

Evet en doğru ve sorunsuz yol budur