Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

Sayın grup üyeleri,
örneğin işgören 11.04.2000 tarihinde işe girmiş olsun. 05.05.2007 tarihinde de bir şekilde (malülen, prim günü vs.) emekliliğe hak kazanmış ve emekli olduğunu düşünelim. Emekli olurken tüm mesailerini, kalan yıllık izin haklarını, kıdemini vs. ödeyip emekli ettik. Ve 06.06.2007 tarihinde bir ay sonra biz bu kişiyi tekrar işe aldığımızda gelecek 2008 yıl haziranda yıllık izin hakkı doğduğunda yıllık izin hakkı kaç gün olacaktır?
Kanunen yeni işe başlayan personel olarak değerlendirirsek izin hakkı 14 gün fakat uygulamada sizler nasıl yapıyorsunuz? Benimle paylaşırsanız sevinirim.
Saygılarımla.
Nihat ÖZDEMİR

Ynt: Emekli Olduktan Sonra İşe Aldığımız Personelin İzin Hakkı

Kıdem ihbar ve diğer ücret hakları ile izin hakkı aynı usule tabi değildir. İzin hakkının hesabında daha önce çalışmış olduğu süreler birleştirilerek hesaplanır.

Merhabalar,
Kişi emekli olup ayrılıp tekrar göreve başlatılırsa ben yeni başlayan bir kişi gibi işlem yapıyorum çünkü her şeyini ödeyip, sgdp'ye tabi başlatıyoruz. Tabi bir de yaş meselesi var, 50 yaşın üstündeyse zaten en az 20 gün izin veriyoruz. O yüzden ben hiç sıkıntı yaşamadım.

4857 sayılı iş kanunu madde 54 okuyunuz.

54 Sanki biraz yoruma açık gibi, bilmediğimiz bir yönetmelik vs. var mı acaba? Ya da genel uygulama nasıl, bunu öğrenmek istiyorum.
Saygılarımla.

Yıllık ücretli izne hak kazanma ve izni kullanma dönemi
MADDE 54. - Yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçilerin, aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştıkları süreler birleştirilerek göz önüne alınır. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır.
Bir yıllık süre içinde 55 inci maddede sayılan haller dışındaki sebeplerle işçinin devamının kesilmesi halinde bu boşlukları karşılayacak kadar hizmet süresi eklenir ve bu suretle işçinin izin hakkını elde etmesi için gereken bir yıllık hizmet süresinin bitiş tarihi gelecek hizmet yılına aktarılır.

İş kanunu 54. madde metnini yukarıya aldım. Açık olmayan tereddüt yaratan bir ifade söz konusu değildir.

Geçen ay bizde de aynı uygulama oldu. Bir çalışanımız emekli oldu. Tüm haklarını aldı. Yıllık izin hakkı karşılığı parasını da ödedik ve emekli olarak çıkışını verdik. Aynı ay içinde tekrar girişini SGDP olarak yaptık. Hakkının sıfırdan başlaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten önceki hesabı kapatıldı, onu dikkate almanın anlamını anlamadım. Yeni bir personel gibi bir yıl sonra 14 gün izin hk. elde edecek. Yaşı 50 üstündeyse de 20 gün hakedecek.
Yanlışımız varsa düzeltin bizde bilelim.

Soru :

merhaba,01/07/1997 yılıda başladığım işimden evlilik nedeniyle tazminatımı alarak 30/04/2000 yılında ayrıldım.işyerimin benim tekrar işe dönmemi teklif etmesiyle 14/02/2001 de tekrar işe geri döndüm.bu yıl 2 hafta izin hakkı tanındı.yapılan işlem doğru mudur?teşekkür ederim

13 Aralık 2006 Çarşamba

Cevap :

Yıllık ücretli izin düzenlemeleri gereği, aynı işverene bağlı olarak geçirilen çalışma süreleri birleştirilerek dikkate alınmaktadır. Herhangi bir işçinin yıllık ücretli izin hakkının saptanması sırasında, aynı işverene bağlı olarak çalıştığı toplam süre esas alınmalıdır.

İlgilenenler aşağıdaki linke baksın lütfen:

http://www.ksmmmo.org/inf3.asp?m=mevzuatoku.asp&th_id=288

Bununla ilgili herhangi bir yargı kararı mevcut mu acaba? Bilen var mı?

Yargı kararına gerek yoktur. Yoruma açık bir konu değildir. Kanun metni yoruma yer vermeyecek derecede açık ve nettir. Uygulama bu yöndedir.