Emekli Olma Şartlarını Taşıyormu ?

• Konbuyu başlatan muhasebeburosu.com
  • Başlangıç tarihi
M

muhasebeburosu.com

Ziyaretçi
selamlar,

başımızda söyle bir durum var.

kişi 1999 4.ayda işyeri açıyor ve bağkur a kayıt olmak yerine 1999 6.ayda ssk ya isteğe bağlı prim ödemeye başlıyor. vergi mükelleflerinin bağ-kur lu olması zorunlu eğer vergi kaydını açmadan önce gelen sigortasını devam ettirmiyorsa aralıksız.

bir de 2000/10. ayda bir kanun çıktı isteyen geçmiş bağ-kur borçlarını ödemeyebilr diye. bu klişinin durumu ne olacak sigorta bu konuda nasıl bir cevap verecek. aradığımda çelişkili cevaplar geliyor. Böyle bir olayla karşılaşan meslekdaşlarımız varsa lütfen bizi aydınlatsın.

ilginize çok teşekkür ederim.
Muhasebeburosu.Com da sorulan bir soru idi buraya taşıma gereği duydum saygılar

muhasebeburosu.com' Alıntı:
selamlar,

başımızda söyle bir durum var.

kişi 1999 4.ayda işyeri açıyor ve bağkur a kayıt olmak yerine 1999 6.ayda ssk ya isteğe bağlı prim ödemeye başlıyor. vergi mükelleflerinin bağ-kur lu olması zorunlu eğer vergi kaydını açmadan önce gelen sigortasını devam ettirmiyorsa aralıksız.

bir de 2000/10. ayda bir kanun çıktı isteyen geçmiş bağ-kur borçlarını ödemeyebilr diye. bu klişinin durumu ne olacak sigorta bu konuda nasıl bir cevap verecek. aradığımda çelişkili cevaplar geliyor. Böyle bir olayla karşılaşan meslekdaşlarımız varsa lütfen bizi aydınlatsın.

ilginize çok teşekkür ederim.
Muhasebeburosu.Com da sorulan bir soru idi buraya taşıma gereği duydum saygılar

PRİM BORCUNU ÖDEMEME GİBİ DURUM ORTAYA ÇIKMAZ BORÇ TAKSİTLERE BÖLÜNÜP HAZIRDAKİ BORÇ VADELERE YAYILIR AYRICA EMEKLİLİK DURUMUNDA BUDURUM TESBİT EDİLİR. İŞYERİ SAHİPLERİNİN BAĞKURLU OLMASIDA ZORUNLUDUR. KİŞİNİN SSK YA PRİM YATIRMASI BAĞKUR İÇİN BİRŞEY İFADE ETMEZ.

değerli forumdas,
04/10/2000 den önceki süreler ihtiyaridir. ancak ilgilinin bu tarihten sonra da ssk isteğe bağlı prim ödediği anlaşılmaktadır. yasa gereği bu tarihten sonraki ödediği primleri iade alıp bağkur ödemesi yapması gerekmektedir.
ancak emekliliği geldiyse hemen sskya emeklilik talebinde bulunursa, bağkura da hiç kaydı yoksa belki atlanabilir. bu konuda meclisteki yasa tasarısı da beklenebilir.

SSK'nın 16 sayılı genelgesi ile 16-60 Ek sayılı genelgeleri ve Bağ-Kur'un 279 sayılı genelgeleri halen yürürlüktedir size sorunuzda yardımcı olacağını
düşünüyorum.
İyi çalışmalar

Benim dikkatimi bir nokta çekti

arkadaşlar merhaba,
benim dikkatimi bir nokta çekti burada. kişi 2000 de çıkan kanundan önce işyeri açmış. Bağ-kur diyor ki
vergi kaydını yaptırmadan önce sigortalılığın varsa (isteğe bağlı dahil) ve ara vermedeen devam ediyorsan bağ-kur a kayıt yaptırman gerekmez diyor taa ki ssk ödemelerini sona erdirene kadar. ssk ödemeyi kestiğin adna bağ-kur kaydı yapmak gerekir diyor.
burada da kişi 2000 deki kanunu dikkate alarak ben 2000 den önce sigortalı ödemeye başladım ve bu kanun çıktığı tarihte de devam ediyordum diye bu işten bağ-kur a kaydolmadan kurtulamaz mı?

Ustalarımız bu konuda ne derler acaba ? saygılarımla,

Bu konuda benim de sıkıntım var

slm arkadaşlar
bu konuda benim de sıkıntım var. böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varmı acaba :? yardımcı olurmusunuz

Bu konuda benim de sıkıntım var

slm arkadaşlar
bu konuda benim de sıkıntım var. böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar varmı acaba :? yardımcı olurmusunuz