Bağkur Emeklisi Olması İçin Çıkışı Yapılan İşçi Hk.

Merhabalar;

Bağkur emeklisi olmak için işten çıkışı yapılan işçi halen şirketimizde çalışmaktadır. Bu işçinin işe girişini Tüm sigorta kolları mı yoksa Sosyal Güvenlik Destekleme Primi olarak mı yapmalıyız?

Merhaba
Bağkur emeklisi olmak istiyor ve çalışan bir işçi?? ben bu kısmı anlayamadım. Çalışma günleri bağkurdamı daha fazla.

Merhaba
Bağkur emeklisi olmak istiyor ve çalışan bir işçi?? ben bu kısmı anlayamadım. Çalışma günleri bağkurdamı daha fazla.
Evet çalışma günleri bağkurda fazla. Bu yüzden emekli olmak için başvuru yaptı bağkurdan. Başvurusu yüzde 80 kabul edilecek gibi ama daha kesin değil. Bizde ssk dan çıkış yaptık. Ama işçi hala çalışmaya devam ediyor.

Merhaba
Ssk ve bağkur çalışmaları birlikte değerlendirileceği için talep hemen sonuçlanmayabilir.O yüzden biraz beklemenizde fayda var. Ancak emekli aylığı emeklilik talebini takip eden ay başından itibaren bağlanacağını düşünürseniz, en kötü ihtimalle ya talebi takip eden ay içinde sgdp çalışmasını başlatın, ya da emeklilik işlemlerini takip edip (e-devlete düşer herhalde) ona göre başlangıcını yapın.Bence en sağlıklısı aylığın bağlandığından emin olarak işlem yapmanızdır.

Merhaba
Ssk ve bağkur çalışmaları birlikte değerlendirileceği için talep hemen sonuçlanmayabilir.O yüzden biraz beklemenizde fayda var. Ancak emekli aylığı emeklilik talebini takip eden ay başından itibaren bağlanacağını düşünürseniz, en kötü ihtimalle ya talebi takip eden ay içinde sgdp çalışmasını başlatın, ya da emeklilik işlemlerini takip edip (e-devlete düşer herhalde) ona göre başlangıcını yapın.Bence en sağlıklısı aylığın bağlandığından emin olarak işlem yapmanızdır.
Teşekkürler üstadım ama bu çalışana ihtiyacımız var. Çalıştırmamız gerekiyor. Acaba şöyle yapsak olur mu? İşe girişini sgdp ile yapıp daha sonra emekli olamazsa işe giriş bildirgesine düzeltme versek. Cezai yaptırımı ne olur?

Yapılan başvuruyla ilgili bir belge vermiş olmaları gerekiyor.Bir hafta önce şirket çalışanı ssk emekliliği için kuruma başvuruyor.Ona diyorlar ki,4 ocakta emekliliğin doluyor,şirkete söyle çıkışını versinler,bize öyle gel.Israrla,belge vermediler mi diyorum, işçi,vermediler biz çıkış yapmadan işlem yapmıyorlarmış dedi.İşveren kuşkulandı tabi, üşenmedi kuruma gitti,anlattı durumu,elemanım gelmiş,başvurmak istemiş,önce çıkış yapın demişsiniz vs.anlattı.Hatta 4 ocakda kesin dolduruyormu emekliliği kontrol edebilirmiyiz diye sordu.Sağolsun memurda yardımcı oldu,kontrol ettiler 5 ocakta dolduruyormuş.Gelsin biz başvurusunu alalım,ona başvuru belgesi verelim,siz öyle çıkış yapın dediler.İşçiyi tekrar gönderdik, "emekliliğe hak kazanmıştır" şeklinde bir döküm verdiler.Bizde ona istinaden çıkışını yapmıştık. İşçi ayrıldı zaten şimdi çalışmayacak.
Neticede diyeceğim odur ki, bildiğim kadarıyla emeklilik kontrolü yapılmadan, başvuru kabul edilmiyor.Tabi burada bağkur+sgk bir arada olduğu için belki sonradan eksiklik çıkabilir bilmiyoruz ama ön kontrol yapılmıştır.En azından başvuru formu alınmıştır.Burada işçi,başvuru formunun bir örneğini almamış olabilir.Gönderin tekrar servise bir örneğini aldırın. Elinizde hiç bir belge yoksa,işçinin ağzıyla hareket etmiş olursunuz ki bence hatalı olur.
O belgeyi alıp alamama durumunuza göre tekrar değerlendirelim isterseniz.

2017 yılında ben emeklilik başvurusunda bulunduğumda kurum benden de sadece emeklilik nedeniyle çıkış yapılmasını istemişti. Gün toplama dilekçesi vererek aynı gün yeterli şartları sağladığıma dair yazı vermişler, o yazıyla emeklilik nedeniyle çıkışım yapılmasını müteakip emeklilik başvurusunu yapabilmiştim. Başvurunun alındığını bildiren sms gelmesinden ( yaklaşık 15dk sonra) 3 gün sonra tekrar girişim yapılmıştı.