Emekli Sandığı Emeklisinin SSK lı Olması.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba;

Öğretmenlikten emekli birisi özel dersanede öğretmen olarak çalışıyor.Yani Emekli Sandığı emeklisi.Maaş alıyor.Ben bunun dersaneye ssksını yapacağım.Ancak daha önceden ssk numarasıda olmamış hiç.

-Yeni bir işçi gibi ilk girişmi yapacağım.?
-Tüm sigorta kollarındanmı yoksa Sgdp li olarakmı sigortalı yapacağım.?
-Birde işe giriş bildirgelerinde 15.numaralı sütünda, Diğer sosyal güvenlik kurumlarında geçen hizmetleri ve bu kurumlardan aylık alıp almadığı şeklinde bir soru var.Bunu internet üzerinden dolduramıyoruz.Sskya dilekçemi vereceğiz.Gerek varmı böyle birşeye.?

Acil cevaplarınızı bekliyorum, arkadaşlar.
Teşekkürler.

Ynt: Emekli Sandığı Emeklisinin Ssklı olması.?

Bildiğim; daha önce ssk nosu olmadığından ilk giriş gibi elden (sgdp işaretli) vermelisiniz.

nane ' Alıntı:
Bildiğim; daha önce ssk nosu olmadığından ilk giriş gibi elden (sgdp işaretli) vermelisiniz.

Ama işe giriş bildirgelerinde, 14.Nolu satırda ki soruda şu şekilde bir bilgi istemi var.?

Sosyal sigortalar kurumundan (SSK) Yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu
a- sosyal güvenlik destek primi:
b- Tüm sigorta kolları:

şeklinde.

Bu durumda emekli sandığı dahil olmuyor sanırım.Sadece ssk dan aylık alıyorsa sgdp yada tüm sigorta kollarından birini seçebilirsiniz diyor.?

Bu noktada kafa karışıyor.?

ZİNDAN ' Alıntı:
nane ' Alıntı:

Ama işe giriş bildirgelerinde, 14.Nolu satırda ki soruda şu şekilde bir bilgi istemi var.?

Sosyal sigortalar kurumundan (SSK) Yaşlılık aylığı alıyorsa devam etmek istediği sigorta kolu
a- sosyal güvenlik destek primi:
b- Tüm sigorta kolları:

şeklinde.

Bu durumda emekli sandığı dahil olmuyor sanırım.Sadece ssk dan aylık alıyorsa sgdp yada tüm sigorta kollarından birini seçebilirsiniz diyor.?

Bu noktada kafa karışıyor.?

Sigortalı Sayılmayanlar:
MADDE 3 - I - Aşağıda yazılı kimseler bu Kanunun uygulanmasında sigortalı sayılmazlar:

C) (3279 sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen fıkra)(6.5.1986 tarihinden geçerli olmak üzere) Kanunla kurulu sosyal güvenlik kurumlarından malüllük veya emekli aylığı almakta iken bu Kanuna tabi sigortalı bir işte çalışanların 78'inci maddeye göre tespit edilen prime esas kazançları üzerinden 63'üncü madde hükmüne göre Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilir.

SSK dan emekli ise tercih kollarından birini seçebilir. Diğer kurumlardan emekli olanlar için tercih yok sadece SGDP.

Ynt: Emekli Sandığı Emeklisinin SSK lı Olması.?

Teşekkürler üstadlar.

ES Kanununu tam bilmiyorum. Eğer emekliliğini durdurabiliyorsa önce bu işlemi yapıp sonrada ssk'dan ilk giriş olarak aktif ssk yapılabilir.

Sigortayada telefon ile sordum.Nerden emekli olduğu farketmez, ilk giriş gibi yapacaksınız, ama SGDP li olarak dediler.