Emekli Şirket Ortağıyım 2001 den beri Emekliyim Prim Ödemesi Ne Olacak

Emekli Şirket Ortağıyım 2001 den beri Emekliyim Bu zaman prim ödemedim ne zamandan beri prim ödeniyor ve nasıl ödeyebilirim. şirkette %5 ortaklığım var çalışmıyorm acaba kaç senedir prim ödememiş oldum.

Ynt: Emekli Şirket Ortağıyım 2001 den beri Emekliyim Prim Ödemesi Ne Olacak

4447 sayılı yasanın 38. Maddesi ile Bağ-Kur yasasına ek madde eklenmiş bulunmaktadır. Yapılan bu düzenleme ile 01.01.2000 yılında geçerli olmak üzere Bağ-Kur' dan yaşlılık aylığı bağlananlardan (Bağ-Kur Kanunu) 24. Maddenin (1) numaralı bendinde (*) belirlenen faaliyetlerini sürdürmeleri durumunda veya sonradan bu faaliyetlerini sürdürenlerden sosyal yardım zammı dahil çalışmalarına son verdikleri ay dahil her bir ay için % 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilecektir. ( 2008 yılı % 12 ve 2009 yılı % 13 oranında )

Bu fıkra gereğince aylıklarından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerekenler ile bu kanunun yayını tarihinden itibaren söz konusu işyerinde yeniden faaliyete geçen üç ay içinde kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlardan sosyal güvenlik destek primi gecikmeli olarak tahsil edilecektir.

Bu nedenle yasanın yürürlük tarihinden sonraki üç ay içinde mükellef durumunda olanlarla yasanın yürürlük tarihinden sonra mükellef olanların cezai duruma düşmemeleri için üç ay içinde bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

Ben Ssk Dan Emekliyim ve 2001 yılında emekli oldum ceza işleme gecmismidir yani 2001 den buyana tüm primleri ödemek zrundamıyım.

22.1.2004 tarih ve 5073 sayılı Kanun / m.15 - Yürürlük 1.2.2004

Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, 24 üncü maddenin (I) numaralı bendinde belirtilen kapsamda çalışmaya başlayanlar, çalışmaya başladıkları ayı takip eden ay başından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil, bu Kanunun 50 nci maddesine göre belirlenen onikinci gelir basamağının %10'u oranında sosyal güvenlik destek primi öderler. Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden bu Kanunun yayım tarihinden önce aylık bağlananlar Kanunun yayımını, daha sonra tekrar gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ise mükellefiyetin başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren üç ay içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlar ile Kurumca tespit edilemeyenlerden sosyal güvenlik destek primi, 53 üncü maddeye göre hesaplanarak tahsil edilir.

1.2.2004 tarihinden itibaren Bağ-Kur sosyal güvenlik destek primi ödemeniz gerekir idi.