Emekli Yıllık İzin Hakkında

Merhaba ,

Arkadaşlar bizim için çok önemli bir konu olduğunun altını çizeyim .
Hukuki süreç başlatacağız çünkü .
Gelelim konuma ve soruma .

Babam 53 yaşında . 2009 Ağustos ayında emekli oldu . 16 senedir çalıştığı firmada emekli oldu .
Emeklilik başvurusunu yapınca 2009 Ağustos ayında babamın çıkışını yapıp ,
2009 eylül ayında tekrar girişini yaparak aynı iş yerinde çalışmaya devam ettirdiler . Emekli olmadan önce
26 gün izin kullanıyordu ancak emekli olduğundan beri 14 gün veriyorlar .

Soru 1 = İzin hakkı 26 gün değil midir ?

Konu ile ilgili ALO 170 den iki ayrı memurla konuştum . 1 aylık boşluk dahi olsa aynı yerde devam ettiği için hak kaybı olmaz dediler .
Avukata sordum . O da 26 gün olacak dedi .

Merhaba ,

Arkadaşlar bizim için çok önemli bir konu olduğunun altını çizeyim .
Hukuki süreç başlatacağız çünkü .
Gelelim konuma ve soruma .

Babam 53 yaşında . 2009 Ağustos ayında emekli oldu . 16 senedir çalıştığı firmada emekli oldu .
Emeklilik başvurusunu yapınca 2009 Ağustos ayında babamın çıkışını yapıp ,
2009 eylül ayında tekrar girişini yaparak aynı iş yerinde çalışmaya devam ettirdiler . Emekli olmadan önce
26 gün izin kullanıyordu ancak emekli olduğundan beri 14 gün veriyorlar .

Soru 1 = İzin hakkı 26 gün değil midir ?

Konu ile ilgili ALO 170 den iki ayrı memurla konuştum . 1 aylık boşluk dahi olsa aynı yerde devam ettiği için hak kaybı olmaz dediler .
Avukata sordum . O da 26 gün olacak dedi .

Her iki cevap da yanlış,

1- Emekli olurken kıdem tazminatı alındıysa Yargıtay artık izin sürelerinin de sıfırlandığını kabul eden kararlar veriyor. (ben katılmıyorum ama içtihat bu yönde)
2-İzin hakkı 26 gün değildir. Avukat her halde uzmanlık dışı.
3-İzin hakkı en az 20 gün olacaktır. Babanız 50 yaşı geçtiği için iş kanunu gereği . geçmesi idi tekrar sıfırlanıp başa dönecek 14 gün olacaktı.

babanızın yıllık izini 26 gün olarak devam etmesi gerekir. konu ile ilgili yargıtay kararlarıda mevcut.yıllık izin süresinin hesabına emeklilikten önceki çalışanlar sürelerde eklenir.
geçmiş dönem çalışması olmasa bile 50 yaşından büyük olduğu için herhalükarda 20 gün olması gerekir.

geçmiş dönem çalışması olmasa bile 50 yaşından büyük olduğu için herhalükarda 20 gün olması gerekir.

babanızın yıllık izini 26 gün olarak devam etmesi gerekir. konu ile ilgili yargıtay kararlarıda mevcut.yıllık izin süresinin hesabına emeklilikten önceki çalışanlar sürelerde eklenir.

Önceden Yargıtay bu yönde karar veriyordu doğru. Ancak son kararlarında görüşünü değiştirdi. (ben katılmıyorum) İşyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılma durumunda tüm özlük haklarının sıfırlandığını kabul ediyor.
Bu nedenle eğer 50 yaşı geçmiş olmasaydı 14 gün olacaktı. Bu konuda ki kararları ufak bir internet araştırması yaparsanız bulursunuz.

Önceden Yargıtay bu yönde karar veriyordu doğru. Ancak son kararlarında görüşünü değiştirdi. (ben katılmıyorum) İşyerinden kıdem tazminatını alarak ayrılma durumunda tüm özlük haklarının sıfırlandığını kabul ediyor.
Bu nedenle eğer 50 yaşı geçmiş olmasaydı 14 gün olacaktı. Bu konuda ki kararları ufak bir internet araştırması yaparsanız bulursunuz.

Konuyu araştırdım söylediğim gibi Alo 170 ve avukat dediğim şekilde bilgi verdi . Tazminat alması ya da çıkış giriş yapması ( 1 ay çıkış yapıldı ve devam ettirildi emekli olunca ) önemli değil dedi . Evet yargıtay kararlarına da baktım ancak onlarında ne dedikleri belli değil . Hem iki şekilde de karar verilmiş . Belki dava açsak bu sefer 26 diyecekler ya da demeyecekler . Anladığım kadarıyla bu bir muamma . Yani Türkiye gerçeği . Ama kesin olan durum şu ki yaştan dolayı 20 olmak zorunda bunu anladım .

Peki bu konuda noterden ihtarname mi almak gerekiyor işyerine itiraz için acaba ? Nasıl hareket etmemiz lazım ?

Herkese çok teşekkür edeirm .

İzin kullanmak isteniyor ise işv. ile önce sözlü olmuyorsa noterden ihtar çekerek olabilir. Bana şimdilik 14 gün yeterli diyorsanız işten çıkarken (ister onlar çıkarsın ister siz istifa edin) kullanmadığınız/kullanamadığınız izin günlerinin parasını isteyebilirsiniz. Vermek istemezler ise mahkeme yolu ile alabilirsiniz.

Zaten 20 günde hiç bir tereddüd yoktur. Yaşı 50 yi geçtiği için 20 gün kesin. Yazılı olarak talep edin. İzin kullandırmamak haklı fesih nedeni bile olabilir. Vermez ise tazminat hakkı bile doğar.

Şimdi avukat ile tekrar konuştum . Aynen söylediğiniz gibi cevap aldım bu sefer . Kıdemi almadan devam etse o zaman 26 olurmuş .

Noterden ihtarname çekeceğim 20 gün ile ilgili . Aslında bunu haklı nedenden istifa diye üzerlerine gidip 6 yıllık kıdem aldırmak istiyorum babama
ancak bunu haklı neden sayarlar mı yani Türkiye de sayarlar mı endişeliyim .

Bu konuda net bir bilgi yok herhalde ?

Valla mahkemenin takdirine kalmış. Ancak bu kadar keskin olmayın derim. 20 gün izni talep etsin. işveren verir diye tahmin ediyorum. 6 gün için işten ayrılmasın.

Şimdi avukat ile tekrar konuştum . Aynen söylediğiniz gibi cevap aldım bu sefer . Kıdemi almadan devam etse o zaman 26 olurmuş .

Noterden ihtarname çekeceğim 20 gün ile ilgili . Aslında bunu haklı nedenden istifa diye üzerlerine gidip 6 yıllık kıdem aldırmak istiyorum babama
ancak bunu haklı neden sayarlar mı yani Türkiye de sayarlar mı endişeliyim .

Bu konuda net bir bilgi yok herhalde ?

Siz endişenizi gidermek adına yazdıklarınızı yapın, sonucuda buradan paylaşınki bizde bilgi sahibi olalım, şansınıza bakarsınız dediğiniz gibi babanız 6 yıllık kıdemini alır, yada hayâl kırıklığına uğrar, fakat her durumda benzeri yollara başvuracaklara örnek teşkil etmiş olursunuz.

hatta belki bazılarından dua bile alırsınız!

Son bir sorum olacak .

Son 3 yılda 14 gün izin verdiler her yıl .

Peki bu 18 günlük hakkımı yıllık iznime ekleyin demek gibi şansımız var mıdır ?

Bunu isteklerine göre mi bölüp verecekler ?

Ya da ücret olarak mı almak zorundayım ?

İki soru diye başladım lütfen kusura bakmayın çok soru sordum ancak inanın herkes farklı konuşuyor kafam iyice karıştı .

Sayenizde çözüldü sorunlar sadece bu soru kaldı .

Çalışmaya devam ederken izin günlerinin ücretinin ödenmesi yasaya gore mümkün degil. Ancak sôzleşme sona erdiğinde ücret olarak ödenebilir kullanilmamiş izin günleri karşılığı.

İşveren izni kullandirmakla yükümlü ve işçinin onayi, istegi olmadan bölme hakkı da yok, bölündüğünde de bir bölümü en az 10 gün olacak şekilde bölünebilir.

Elbette o gunleri izin olarak talep edebilir babanız.
Ancak iznin ne zaman kullanilabileceğinin kararı işverenin insiyatifindedir, talep edilen tarihte izin kullandırma zorunluluğu yoktur.

Yahut da işten ayrıldıktan sonra dava açar. Benim izin hakkım en az 20 gündü , sen bana hep 6 gün eksik kullandırdın aradaki günlerin ücretini öde diyebilir.