fonradar

Emeklilik Başvurusu Hk.

Üstadlar merhaba, bir çalışanın durumu ile ilgili değerli fikirlerinizi almak istiyorum.

1) 28.02.2022 tarihinde emeklilik kodu ile işten çıkış

2) 28.02.2022 tarihinde e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu

3) 28.02.2022 tarihinde 01.03.2022 tarihli olarak SGDP kodu ile işe girişini yapabiliyoruz muyuz?

Teknik olarak bunu yapabilmenize bir engel olmasa gerek ,
ancak başvurunun onaylandığını beklemek , çıkıştan bir kaç gün sonra yapmak daha doğru olmaz mı?

Ekli dosyalar

• SGKSIRK019-221.pdf
    262.4 KB · Görüntüleme: 9
Kıymetli Keremcem ve Tahsin Üstadlarım cevaplarınız için teşekkür ederim. Tahsin üstadın paylaştığı yazının tarihi yaklaşık olarak 1 sene öncesi, Ben bu ayın 28'inde yukarıda ki işlemleri sırasıyla yapacağım sistem Sgdp'li olarak girişe izin verirse ne ala vermez ise normal işçi girişi yapacağım. Sistemin güncelliği ile ilgili belki birilerinin ihtiyacı olur diye işlemleri yaptıktan sonra durum bilgilendirilmesi yaparım. Saygılar.

Biz bu şekilde yaptık SGK'dan aradılar.
Çıkıştan sonra bir müddet sonra Tekrar işe girişini yaptık.

Kesin netice olmadan yani emekliliği onaylanmadan bu işlemi yapmak uygun değil. Zira emeklilikte sigortalı çalışan bir kimse emekliliği hak etse dahi sigortalı çalışırken emekli olamıyor. Aynı şekilde emekliliği onaylanmayan bir kimsenin emekli gibi girişini yapmak da zaten doğru değil. Netleşmesini beklemekte fayda var.

Merhaba bazen ben şuna da şahit oluyorum.
Çalışan kuruma müracat ediyor emeklilik için.Memur; muhasebeye söyleyin çıkışınızı yapsın diyor.Ben böyle durumlarda çıkış yapmam. Memurdan kurum antetli veya kurum kaşeli imzalı "emekliliğe uygundur" veya "emekliliğe hak kazanmıştır" babında bir yazı istiyorum.Bu yazıyı da görmeden çıkış yapmıyorum.1-2 defa şahit oldum.Çalışan ısrarla,siz çıkış yapmazsanız ben müracaat edemiyorum diyor.Bende ısrarla siz o yazıyı almazsanız bende çıkışı yapamam diyorum.Sonra hemen yazıyı alıp gönderiyor.Çıkışı öyle yapıyorum.

Sevgili üstadlar, kıymetli paylaşımlarınız üzerine frene basmaya karar verdim. İşçinin çıkışını yapacağım. Daha sonra e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapacağım. Ne zaman ki emeklik onaylanıp tahsis numarası belli olunca da sgdp li olarak girişini yapacağım. Saygılar.

Tahsin Bey güzel özetlemiş, bence de en doğrusu o şekilde olması, çünkü E-devletteki bilgiye göre çıkış yaptık, giriş yaptık meğerse o bilgiler doğru değilmiş. Bildirge ye henüz girmeden olduğu için kayıtları sildirdik, yoksa uğraşıq dururduk.

Sıralamanın ,
çalışanın sgk na gidip gün toplama dilekçesi vermesi,
aynı gün veya ertesi gün aldığı gün toplamı ve emeklilik şartlarını sağladığını gösterir belge ile işverene emeklilik nedeniyle çıkış isteğini iletmesi.
İşverenin çıkış işlemlerini yapıp, elle düzenlenmiş belgeyi çalışana teslim etmesinden sonra emeklilik başvurusunun yapılması olması daha doğru

Memurun masa başında çalakalem yaptığı bir hesaplamayla "sen emekliliğe hak kazandın" lafı üzerinde çıkış yapmak doğru değil.Sonra eksik çalışma çıkıyor,iptal çalışma çıkıyor,tekrar giriş vs.derken iş uzayıp gidiyor.Geçmişte birkaç sorun yaşandı bu sebeple.
En azından yanlış hesaplamadan dolayı giriş çıkışla zaman kaybı yaşanacaksa bu yanlışı kurum yapsın,biz değil.O nedenle ısrarla yazı almaya çalışıyorum.

Memurun masa başında çalakalem yaptığı bir hesaplamayla "sen emekliliğe hak kazandın" lafı üzerinde çıkış yapmak doğru değil.Sonra eksik çalışma çıkıyor,iptal çalışma çıkıyor,tekrar giriş vs.derken iş uzayıp gidiyor.Geçmişte birkaç sorun yaşandı bu sebeple.
En azından yanlış hesaplamadan dolayı giriş çıkışla zaman kaybı yaşanacaksa bu yanlışı kurum yapsın,biz değil.O nedenle ısrarla yazı almaya çalışıyorum.
Memur masabaşında çalakalem hesaplama yapmıyor sn.Kurt,
benim de bahsettiğim aynı yazı idi aslında.
Memur o yazıyı vermesi için talep yazısı istiyor, adına da gün toplama dilekçesi demişler, o talep yazısıyla işlem yapıp ( gene masabaşında ama çalaklavye) yanıtı bahsettiğiniz yazıyla veriyor.

Sistemden deneyeceğim derseniz ne kadar sürer, onaylanmadan çıkış ve giriş yapsanız beklenmedik bir durumla karşılaşma olasılığınız mevcut. Bu biraz risk meselesi. Bu gibi durumlarda arada kalıyorsanız teknoloji yerine eski düzeni uygulamak daha doğru. Çalışanın sgk dan alacağı kaşeli imzalı emekliliğe hak kazanmıştır yazısı ile 28 inden emeklilik nedeniyle çıkış yapıp 1 inden sgdp girişini yapabilirsiniz akıllarda hiç soru işareti kalmaz.

Sevgili üstadlar, personeli bu sabah SGK'ya gönderdim. Emekli olabilir yazısını aldı. Buna istinaden Çıkışını yaptım. Personel çıkış bildirgesiyle tekrar SGK'ya gitti.Emeklilik başvurusunu yaptı. Bana tahsis numarasını bildirdi. Bende yarın tarihli olarak Sgdp'li işe girişini yaptım. Sistem herhangi bir hata ve uyarı vermedi. Bilginize sunarım.

Sevgili üstadlar, personeli bu sabah SGK'ya gönderdim. Emekli olabilir yazısını aldı. Buna istinaden Çıkışını yaptım. Personel çıkış bildirgesiyle tekrar SGK'ya gitti.Emeklilik başvurusunu yaptı. Bana tahsis numarasını bildirdi. Bende yarın tarihli olarak Sgdp'li işe girişini yaptım. Sistem herhangi bir hata ve uyarı vermedi. Bilginize sunarım.
(y)

Biz emeklilik tahsis numarası alan birini (bize söylemedi) NORMAL statüde işe girişini yaptık. Problem yaşamamak için çıkışını yaptık. Martta tekrar SGDP olarak girişini yapacağız ama SİSTEM girişte hata/uyarı vermedi. Yani bu hata/uyarıya bağlı kalınmamalı diye düşünüyorum.

Emekllilik müracaat tarihi ne olursa olsun sonraki ayın 14 itibarı ile maaş bağlanır. Sistemde bunu 1 ay sonra güncel olarak yapabilirsiniz.

Sevgili üstadlar, kıymetli paylaşımlarınız üzerine frene basmaya karar verdim. İşçinin çıkışını yapacağım. Daha sonra e-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapacağım. Ne zaman ki emeklik onaylanıp tahsis numarası belli olunca da sgdp li olarak girişini yapacağım. Saygılar.
Zaten doğrusu bu şekilde olmalı. Bu boşluk sürede de personelin çalıştırılmaması gerekir. Ayrıca boşluk olmadan devam edilmesi tazminat açısından da problemli olurdu. Emeklilik nedeniyle çıkışı yapıldığında tazminatınında ödenmesi çok yerinde olacaktır.

Arkadaşlar merhaba,

Bir konuda bilginize ihtiyacım var. Emekliliğe 31.05.2022 tarihinde hak kazanacak bir çalışanımız var. Sadece yaşını bekliyordu. 31.05.1972 doğum tarihi ve 31.05.2022 tarihinde 50 yaşında olacak. Emeklilik müracaatını 50 yaşını doldurduğu tarihte yani 31.05.2022 tarihinde yapabilir mi?

Şunun için soruyorum, 01.06.2022 ila 30.06.2022 tarihleri arasında müracaatını yapsa maaş başlangıcı 01.07.2022 tarihi olacak.
31.05.2022 tarihinde yaparsa emekli maaşı başlangıcı 01.06.2022 tarihi olacak.