Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

SonerK

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Eki 2006
Mesajlar
435
Konum
İstanbul
İyi çalışmalar arkadaşlar,

Çalışanımız emekli olabilmek için gerekli olan gün sayısını tamamladı ancak yaşın dolmasını bekliyor. Bu kişi emeklilik için işten ayrılıp tüm haklarını alabilir mi (kıdem tazminatı) ? Bunun hakkında bilgi verebilirmisiniz
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

Merhaba,
1475 sayılı yasanın yürürlükte kalan tek maddesi olan 14/5. maddesine göre yaşı dolmadığı için ememkli olmayan çalışan diğer şartları tamamlıyorsa Kıdem Tazminatını alarak işten ayrılabilir.

1475 Sayılı Yasa' Alıntı:
Kıdem tazminatı
Madde 14 - Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin:
...
5. 506 Sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık
aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle,
Feshedilmesi veya ......... hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet
aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir.

506 Saylı Yasa' Alıntı:
Yaşlılık Aylığından Yararlanma Şartları:
Madde 60 - Yaşlılık aylığından yararlanma esas ve şartları aşağıda
gösterilmiştir.
A) Yaşlılık aylığından yararlanabilmek için sigortalıların;
a) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün veya
b) Kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün,
Malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şarttır.
 

SonerK

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Eki 2006
Mesajlar
435
Konum
İstanbul
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

Cevabınız için teşekkürler Sayın Tamer Başkan,
Peki bu kişi buradan ayrıldıktan sonra herhangi bir işverene bağlı olarak tekrar çalışabilir mi? veya kendine ait bir iş yeri açabilir mi?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

Soner KOCACI ' Alıntı:
Cevabınız için teşekkürler Sayın Tamer Başkan,
Peki bu kişi buradan ayrıldıktan sonra herhangi bir işverene bağlı olarak tekrar çalışabilir mi? veya kendine ait bir iş yeri açabilir mi?
Merhaba,
Herhangi bir sakıncası yoktur.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

Bu konu daha öncede işlendi arama yapınız.
Emeklilik için bilindiği gibi üç temel şart var:
1-Yıl (20-25)
2-Gün (3000-5000)
3-Sigorta başlangıcına göre değişen yaş sınırı

İlk iki şart gerçekleşirse , bunu ssk dan yazı alarak teyit edilirse.
Kıdem tazminatı alabilir.
İsterse başka yerde de çalışabilir. Yine dolmadıysa ordan da bir yılı aşıyosa alabilir.
 

SonerK

Katkı Sunan Üye
Üyelik
4 Eki 2006
Mesajlar
435
Konum
İstanbul
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar...
 
Üyelik
14 Eyl 2005
Mesajlar
21
Ynt: Emeklilik İçin Günü Doldurup Yaşın Beklenmesi Hk.

selamlar
Yılını ve gününü doldurmuş bir sigortalı çalıştığı yerden bu sebebleri öne sürerek işten ayrıldı ve kıdemini aldı.Daha sonra yeni bir işe girdi ve o işyerinde de1 yıl çalıştıktan sonra yine aynı sebeble yani gün ve yılını doldurduğunu öne sürerek ayrılmak istediğinde yine kıdem alacak mı?Eğer alacak ise işveren aleyhine bir durum oluşmuyor mu?Yoksa gün ve yılı öne sürerek sadece 1 defamı kıdem alabilir.
 
Üst