Emeklilik Sonrası Tazminat Ödemeden Tekrar İşe Giriş

Merhaba,

Bir çalışanımız 1 Aralık itibarıyla emeklilik için tüm şartları tamamlıyor ve emekliliğe hak kazanmış oluyor.

Normal şartlarda sigortadan getireceği yazıya istinaden emeklilik nedeniyle çıkış yapıp tazminatını ödüyorduk ve sigorta nezdinde emeklilik işlemleri tamamlanınca sgdp'ye tabi olarak tekrar giriş yapıyorduk.

Bu çalışan "tazminatımı almak istemiyorum" diyor. Yani emeklilik nedeniyle çıkışını yapalım, sonra sgdp'ye tabi girişinin yapalım ama kıdem tazminatı/yıllık izin bakiyesi içeride kalsın istiyor.

Bunu yasal olarak hiçbir risk almadan formüle edebileceğimiz bir yöntem var mıdır ? (emeklilik nedeniyle, yani tazminat hak ederek çıkış yapılmasına rağmen, emekli olduğu ayda tazminat tahakkukunun olmaması sorun olabilir kanaatindeyim)

Bir taahhütname/sözleşme yapın aranızda. Buna istinaden sizin siz giderinizi kayıtlara almazsınız, onun da haklarını savunabileceği bir belge olmuş olur elinde.

Sonuçta kıdem tazminatı ödendiği zaman gidere yazılması gereken bir gider türüdür. Siz ödemeden onu neden gider yazmadın diye kimse demez. O da zaten ben aldım diyemez, bankadan ödenmediği veya imzalamadığı bir evrak ve belge olmadığı için ortada.

Sözleşme ile sabitleyebilirsiniz diye düşünüyorum.

Merhaba,

Bir çalışanımız 1 Aralık itibarıyla emeklilik için tüm şartları tamamlıyor ve emekliliğe hak kazanmış oluyor.

Normal şartlarda sigortadan getireceği yazıya istinaden emeklilik nedeniyle çıkış yapıp tazminatını ödüyorduk ve sigorta nezdinde emeklilik işlemleri tamamlanınca sgdp'ye tabi olarak tekrar giriş yapıyorduk.

Bu çalışan "tazminatımı almak istemiyorum" diyor. Yani emeklilik nedeniyle çıkışını yapalım, sonra sgdp'ye tabi girişinin yapalım ama kıdem tazminatı/yıllık izin bakiyesi içeride kalsın istiyor.

Bunu yasal olarak hiçbir risk almadan formüle edebileceğimiz bir yöntem var mıdır ? (emeklilik nedeniyle, yani tazminat hak ederek çıkış yapılmasına rağmen, emekli olduğu ayda tazminat tahakkukunun olmaması sorun olabilir kanaatindeyim)

Emeklilik için prosedürden ibaret bir uygulamadır. İşçinin çalışmasında bir kesintiye sebebiyet vermediğinden İş kanunundan doğan hakları devam etmektedir.

............./yıllık izin bakiyesi içeride kalsın istiyor............

İşçi işten ayrıldıktan sonra aradan belli bir süre sonra tekrar işe girse bile yıllık izninin hesabında kullanılan işyerinde çalıştığı sürelerde daha önceki çalışmaları da dahil edilir. Bu konuda hiç bir problem yaşamaz zaten. Bilginize.

Merhaba,

Sn.ZİNDAN görüşlerine katılıyorum,bence el yazısı ile tazminatın şimdilik ödenmemesini işci talep etsin,bu talebe istinaden işverende bu dilekçeyi işleme alarak ilgili yetkili veya organ onaylasın,bu hususlar doğrultusunda ikinci çalışma dönemine istinaden işci ile yeni bir iş sözleşmesi akdedilir iken bu durumda sözleşmede belirtilsin derim çünkü tazminatın ödenmemesi durumu normalde hayatın olağan akışına aykırı,işci aleyhine,dolayısıyla işveren lehine,işcinin ilerde faiz talebinde bulunma ihtimali gibi sonuçları/hususları gündeme getirmez değil,bugün aranız iyi ama yarınlar belirsiz:)

Bir mecburiyetlilik yoksa ben bu isteği kabül etmem ve aralıksız(yani bugün emekli yarın sgdp devam şeklinde) işbaşı da yaptırmam,haklarını öderim mümkünse bir hafta on gün sonra çalışmaya başlasın derim:)

İşçi işten ayrıldıktan sonra aradan belli bir süre sonra tekrar işe girse bile yıllık izninin hesabında kullanılan işyerinde çalıştığı sürelerde daha önceki çalışmaları da dahil edilir. Bu konuda hiç bir problem yaşamaz zaten. Bilginize.

Emeklilik o tür kıdeme bağlı hakları sıfırlar.

Emeklilik o tür kıdeme bağlı hakları sıfırlar.

Eski geçirdiği çalışma dönemi kıdemine yeni işe girişindeki çalışma dönemine eklenir, yıllık izin de kaç gün kullanacağı da buna göre hesaplanır diye biliyorum.

Ama emeklilikte dediğiniz gibi olabilir.

Düşüncem:
Emeklilik nedeneyle sözleşmesi sona eren işci hk.
A.K.tazminatı ödenmedi ve işci bugün ayrılddı,yarın (sgdp ile)çalışmaya(aralıksız)devam etti ve bu işci ilerde k.tazminatı hak edecek şekilde ayrılırsa,
1.k.tazminatına esas süre tüm sürelerdir
2.k.tazminatına esas ücret de son ücrettir.
B.Aralıksız çalışma olmuş ve Kullanmadığı yıllık izinler var veya ücreti ödenmediyse,sonraki dönemde,
1.y.izine esas süre tüm sürelerdir,
2.eğer y.izinler tam kullandırılmış yada ücretleri tam ödenmiş(bu konuda alacağı yok) ise artık izin konusu sıfırlanmış demektir,
3.bu noktada sadece var ise yıl dan artan süreler(1 gün,1-5-10-11 ay vs.)dikkate alınarak y.izne hak olunan tarih yeniden belirlenmelidir.
Not.Hata var ise lütfen müdahil olunuz(yanlış bilgi vermiş olmayalım)