Emeklinin Çalışması ve Kesintinin Kendisinden Yapılması

Herkese hayırlı işler diliyorum saygıdeğer meslekdaşlarım.
Benim bir konuda önerinize ihtiyacım olacaktı.
Babam emekli sandığından 9 yıl önce emekli olduğu malum yaşam koşulları nedeniyle işe başlayacak.Başlayacağı işyerinde kendisine emekli olman nedeniyle maaşından kesinti yapılacak sen kesinti tutarını bize bildirirsen biz sana ödemesini yaparız şeklinde bir bildirim yapmışlar yanlış hatırlamıyorsam.Emeklilerin maaşlarından böyle bir kesinti yapılamaz.Bu durum işyerinin sorumluluğu altındadır ve aylık SGDP ile bildirilmesi gerekmektedir.Aksi durum maaşından kesilip kesintinin emekliye verilmesi ters bir durum olarak dikkat çekiyor.Bu konuyla ilgili öneri ve görüşlerinizi sunmanızı rica ediyorum.

Ynt: Emeklinin Çalışması ve Kesintinin Kendisinden Yapılması

Bu soru hep soruluyor. Eğer brüt ücret üzerinden ödeme yapılan bir işyeri ise Çalışandan %7,5 sgdp kesintisi yapılır.
Bunun dışında her hangi bir kesinti söz konusu değildir.4b olsaydı o zaman maaştan kurumca kesilirdi.

Üstad bilgi için teşekkür ediyorum.

çalıştığım firma sgk primlerini yatırmıyor.

merhaba, ben yaklaşık 4 senedir Türkiye'de yabancı 2 kişinin Türk kanunlarına göre kurmuş olduğu bir firmada çalışıyorum.

Çalıştığım firma en son Şubat 2010 da maliyeye olan borçlarını sıfırladı fakat sgk'ya olan borcunu hala kapatmadı.
Yaklaşık 40.000 TL borcu bulunmakta.

Çalıştığım firma, her ay düzenli olarak çalışanlarının beyannamesini vermektedir fakat benim korkum sgk primlerini ödememesi durumunda kişisel olarak ben bir zarara uğrarmıyım?

Emeklilik zamanım geldiğinde primlerin ödenmemesinden dolayı bir zarara uğrarmıyım?

Tesekkur ederim.

Hayır hiç bir şekilde bir zarara uğramazsınız.