Emlak beyannamesi -torba yasasi

merhaba,

mayis 2010 da kiptastan aldigimiz dairenin emlak vergisi icin beyanini belediyeye 3 ay icinde yaptirmamiz gerekiyormus
fakat biz bunu kiptas yapacak diye dusunup atladik bu sene vergimizi odeyelim dedigimizde beyani olmadigi icin vergi ziyai cezasi kesildi
vergi affindan yararlanalim dedik fakat 2011 in cezasi oldugu icin odememiz gerektigi soylendi.
ama bu ceza 2010 daki beyani yapmadigimizdan dolayi.torba yasasindan yararlanamazmiyiz gercekten?

saygilarimla..

Ynt: Emlak beyannamesi -torba yasasi

2010 yılı beyanıyla ilgili ise yararlandırlmalısınız.

evet 2010 yilinda beyanname verilmediginden bu ceza kesiliyor ama ceza tarihi 2011 oldugu icin bundan yararlanamiyormusum ne kadar sacma kanuna baktim belediyede tahakkuk etmis 2010 yili cezasi diyor burda tahakkuk 2011 de oldu ama beyanname verilmeyen durumlar diye kdv diger vergilerde kolaylik var bunda yokmu onu anlamadim.

Belediye yanlış yönlendiriyor. Yasadan yararlandırmalılar.

Merhaba,
Bence belediye yanlış yönlendirmiyor. Beyan 2010 yılında yapılacak ve 2010 yılında herhangi bir tahakkuk olmayacak. Yapılacak olan ilk tahakkuk 2011 yılında olacağı için bende kanun kapsamına girmediğini düşünüyorum.

simdi belediyeyi aradim 2010daki sure beyan suresi 31.12.2010 da bitti diyor sizin ocak 2011de vergiyi tahhakkuk ettiremediginiz icin dogan bir ceza dedi bende anlamadim nedir bu?

Ya arkadaşlar ben yaptım işlemi ondan size bu kadar kesin net yazıyorum. Geçmiş yıllar beyan edildi indirimden yararlanıldı. Bu kadar

Haberler Anında Cebinizde Hürriyet Mobil

Haberler Anında Bilgisayarınızda Haber Alarmı

Haber Kaçırmaya Son Hürriyet Mind

Sitene Haber Ekle Kazan Bumerang

YAKLAŞIK 22 milyon emlak vergisi mükellefi var. Bunlardan birkaç milyonu, emlak vergisi borcunu ödememiş ya da bildirimde bulunmamışlar.

Aşağıda, bunlara getirilen kolaylıklar açıklanmıştır.
1- Emlak vergisi bildiriminde bulunmayanlar:
Ev, dükkan, büro, arsa, arazi gibi gayrimenkulleri satın alanların ya da miras ve bağış gibi yollarla edinenlerin; bu gayrimenkulleri edindikleri yılın sonuna kadar, ilgili belediyeye ?Emlak Vergisi Bildirimi? vermeleri gerekiyor. Yıl sonuna üç aydan az süre kala edinenlerin (örneğin 15 Kasım?da edinenlerin) ise 3 ay içinde ?Emlak Vergisi Bildirimi? vermeleri gerekiyor.
Torba Yasa ile emlak vergisi bildiriminde bulunmayanlar ile eksik bildirimde bulunanlar için ?özel bir kolaylık? sağlanıyor.
Buna göre, 2010 yılı ve önceki dönemlerine ilişkin olarak emlak vergisi bildiriminde bulunmayan ya da eksik bildirimde bulunanlar, kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın (Mart ayında yayınlanma durumuna göre Mayıs ayının) sonuna kadar bildirimde bulunacak.
- Tahakkuk eden vergi ve verginin yüzde 10?u oranındaki katkı payının tamamını ve
- TEFE/ÜFE aylık değişim oranına göre hesaplanan faizi
ikişer aylık dönemler halinde, 36 ayı bulabilen bir taksitte ödemeleri halinde; ceza kesilmeyecek, gecikme faizi ve gecikme zammı hesaplanmayacak.

buda sukru kizilotun yazisi ariyorum belediyeyi inandiramiyorum ben napcam peki

isin kotusu londrada yasiyorum gidip savasamiyorum ki belediyeyle

sunu soyliyim ama kiptastan alirken 2010 nun emlak vergileri kiptasa odeniyor sadece 2011 i odeyeceksiniz deniliyor ama beyani biz yapcakmisiz beyan vergi kaybi felanda yok
birtek beyan yapmadigimiz icin problem bu senede vergimizi odeyelim dedik ama beyan edilmemis beyan edin deniliyor

Emlak vergisi kanunun 23.madde a bendi " yeni inşa edilen binalar için, inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden evvel kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmaya başlandığı BÜTÇE YILI içerisinde " emlakın bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye verilir.... der.
Beyannamenin 31.12.2010 tarihine kadar verilmesi gerekirdi, beyannamenin verilmediğinin tespiti ancak 2011 yılında olabileceğinden vergi affından yararlanamaz. Aralık-2010 dönemi ba/bs lerin verilmediğinin tespiti 2011 yılında yapılabildiğinden 6111 sayılı kanundan yararlanamıyorsa aynı durum burada da var.

iyide beyannamenin verilmedigin anlasilmasimi onemli ;vergiyi doguran olayin vuku buldugu tarih mi onemli..simdi mayis ayinda daireyi aldik beyannameyi 3 ay icinde vermedigimiz icin vergi ziyai eylul 2010 dada dogacakti ama o zaman basvursaydik cezaya af olcakti ama seneye mayista vurunca olmuyor????arada vergi kaybi yok bisey yok 2010 vergisini odemisim 2011 e gelince odemek icin muracat etmisim ama emlak beyaninda bulunmamisim neymis ocak 2011 de tahakkuk etmemis belediyeler ocakta tahhakkukmu yapiyor?bu ceza 2011 in cezasiymis ben hala tatmin olmadim