Emlak Komisyon Faturası

Merhaba,
Bulunduğum bölgede Emlak Komisyonculuğu yapmaya çalışıyorum. Bu işi dürüstçe yaptığımızı düşünüyorum çünkü tüm satış işlemlerinde alıcı ve satıcı pazarlıklarını kendilerine yaptırıyoruz. Sorum ise alamadığım komisyonlar için fatura kestiğimde tahsil edebilirmiyim. Çünkü çoğu zaman müşteriler ile sözleşme yapamıyoruz.
Teşekkürler...

Almadığınız paraya niye fatura kesmek istiyorsunuz?. Önce para sonra fatura.

Almadığınız paraya niye fatura kesmek istiyorsunuz?. Önce para sonra fatura.
Hocam zaten sorun parayı alamamak. Fatura kesip imza-kaşe ile icra yoluyla para tahsil edilebilirmi? Bugün maliyeden bir arkadaş bu yolu gösterdi bende doğruluğunu araştırıyorum. İnsanların yalanlarından bıktım artık. Hoş maalesef emlakçılık kötü itibarı olan bir meslek biz ne kadar dürüst davransakta sonuçta emeğin karşılığı çoğu zaman alınamıyor.

Hocam zaten sorun parayı alamamak. Fatura kesip imza-kaşe ile icra yoluyla para tahsil edilebilirmi? Bugün maliyeden bir arkadaş bu yolu gösterdi bende doğruluğunu araştırıyorum. İnsanların yalanlarından bıktım artık. Hoş maalesef emlakçılık kötü itibarı olan bir meslek biz ne kadar dürüst davransakta sonuçta emeğin karşılığı çoğu zaman alınamıyor.

Siz önce faturayı kesip sonra mı tahsilat yapıyorsunuz?. Maliyeden arkadaşın size gösterdiği yol teorik olarak mümkündür. Ancak pratik olarak çok kolay değildir.
Buna ilamsız icra denir. Karşı tarafın size borçlu olduğunu kanıtlayan belgelerle /fatura,sözleşme, vb/ bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüğüne giderek takip talebinde bulunabilirisniz.
Ancak bu talebe karşı tarafın itiraz etmemesi,süresi içersinde kabul etmesi gerekir. İtiraz ederse süreç durur ve icra mahkemesine taşınır

Siz önce faturayı kesip sonra mı tahsilat yapıyorsunuz?. Maliyeden arkadaşın size gösterdiği yol teorik olarak mümkündür. Ancak pratik olarak çok kolay değildir.
Buna ilamsız icra denir. Karşı tarafın size borçlu olduğunu kanıtlayan belgelerle /fatura,sözleşme, vb/ bulunduğunuz yerdeki icra müdürlüğüne giderek takip talebinde bulunabilirisniz.
Ancak bu talebe karşı tarafın itiraz etmemesi,süresi içersinde kabul etmesi gerekir. İtiraz ederse süreç durur ve icra mahkemesine taşınır
Hocam sürece ve icra mahkemesine razıyım ne kadar sürmeside önemli değil önemli olan sonunda parada değil haklılığımın kanıtlanması. Ayrıca tabiki para alabilsek önce para sonra fatura :D . Birde hocam bu iş için fatura yeterlimi çünkü sözleşme yapabilsek zaten direk icraya veririm. Anladığım kadarıyla fatura sözleşme ile aynı
öneme sahip.

Fatura ve sözleşme bir birini tamamlayan birer kanıttır. Sözleşme yapılacak hizmetin koşullarını belirler. Fatura da bu hizmet yapıldıktan sonra yapılan hizmetin içeriğini parasal hale getirir. İkisi birlikte daha güçlü olur. Fatura kesildikten sonra süresi içinde itiraz edilmez ise zaten kesinleşir.