Endüstri mühendisinin smmm sınavlarına katılması?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
merhaba ,
endüstri mühendisiyim. yüksek lisans yapıyorum smmm sınavlarına katılabilirmiyim?
tesekkürler

Ynt: Endüstri mühendisinin smmm sınavlarına katılması?

SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR OLABİLMENİN ÖZEL ŞARTLARI
Madde 5 - A) Serbest muhasebeci mali müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.
a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.

Gülelimmi Ağlayalımmı İlginç gerçekten. Yakında tıp fakültesini bitirdim smmm olmak istiyorum diyede yazarlar.

Katılsın ne olucak. Sınavı verdikten sonra hak etmiş demektir.

Bence SMMM sertifikasi bir belgedir ,bir yetkinliktir ...Bir meslek degildir .Endustri Muhendisligi mezunu Butce ve raporlama uzmani veya Bagimsiz denetci veya Finansal Analist yada Kontrolor neden SMMM belgesini almasin ???

o zaman şöyle de diyebiliriz bende sınava girerek doktor olabilsem fena olmazdı yani ama onların sınavları bize yapılmıyodu demi neden acaba ? sınavı kazanmak mı yeterli olduğumuzu gösterir yoksa sınav sadece bi eleme aracımıdır onu anlamak gerek bence. yani eğer ben istediğim her sınava girip o işi yapamıyosam bu bölümü okumamış kişiler de benim işimi yapmamalı bana göre, ayrıca şu anda bile alakasız bölümlerden sınava girenler oluyo hukuk ve siyasal bilimler okuyanın muhasebeyle ne işi olur ama sınava girme hakkı var buyur burdan yak işte

smmm bir meslek değil midir ?
Kanunu olan odası olan ve meslek mensupları olan bir başka meslek sanırım?

[Bence SMMM sertifikasi bir belgedir ,bir yetkinliktir ...Bir meslek degildir

MBUSE hanim okudugumuzu anlayalim lutfen Dedimki : Bence SMMM sertifikasi bir belgedir ,bir yetkinliktir .

sonra da akabin de bir meslek değildir diye yazılmış..
üniversite eğitimi aldınız heralde o sıradan bir üniversiteden aldığınız sertifikasyon değildir
bir ruhsattır meslek mensubu olmanın önkoşuludur
o ruhsat meslek mensubu olmanızı ve smmm odasına kayıt olmanızı sağlar

ikafali ' Alıntı:

MBUSE hanim okudugumuzu anlayalim lutfen .Dedimki : Bence SMMM sertifikasi bir belgedir ,bir yetkinliktir .

Ne kadar asabiyiz ya. Bir insana hakaret etmek bu kadar ucuz olmamalı..Herkes IKAFALI Bey'in düşündüğü gibi mi düşünmek zorunda. Sizi yanlış anlama lüksümüz yok mu. Forum yöneticilerine bir tavsiyem büyük harfle yazılan mesajlar nasıl çöp kutusuna atılıyorsa, bu tür hakaret içeren mesajlar da çöp kutusuna atılmalı. En azından uyarılmalı.

Tavsiyenizi dikkate aldım

akuramuhend ' Alıntı:
merhaba ,
endüstri mühendisiyim. yüksek lisans yapıyorum smmm sınavlarına katılabilirmiyim?
tesekkürler

hayır katılamazsın. Yasada böyle saçma bir madde olmasına rağmen katılamazsın. İlk önüne geçen ben olur ve dur derim..

Şimdi basit bi örnek 3568 sayılı yasamızın madde 5 te yazılı olan SMMM olabilmenin Özel şartlarından a bendine bi bakalım...

a) Hukuk, İktisat,İşletme,muhasebe, bankacılık vs........fakülte ve yüksekokullarından veya denkliği YÖK tarafından tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak
veya diğer öğretim kurumlarından (buraya dikkat) lisans seviyesinde mezun olup bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak..

Bu bendde yazılı olan; diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olup bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak...

Nedir ne amaçlar? anlamak mümkün değil...
Yani bir kimse Ziraat Fakültesini bitiriyor.. Ziraat Mühendisi diploması alıyor gidiyor, (tezsiz) İşletme yüksek lisansını yapıyor ve SMMM olabilmenin özel şartlarını taşıyor...Böyle bişey olmaz..Böyle bir madde olmaz..

İş bu kadar kopmuş iş bu kadar kopmuş biri açıklasın bana TÜRMOB Başkanı açıklasın, Oda başkanımız açıklasın yani bu nedir böyle

Bu en basit çarpıcı örnek...

Niye olmasın canım. Bir zamanlar kaymakamlar dış işleri meslek mensupları sadece iktisat siyasal bilgiler hukuk fakültesi mezun oluyordu. Sonra rahmetli Özal geldi . Böyle şey olmaz ben istediğimi vali yaparımi mühendis de vali olur dedi geleneği bozdu.
Burda önemli olan sınavdır. Sınavı veren herkes bence olabilir. Ayrıca bunun oda başkanı ile ne ilgisi var ??
Yasaları odalar mı çıkarıyor. İş mecliste yasamada yürütmede biter.

Ne kadar asabiyiz ya. Bir insana hakaret etmek bu kadar ucuz olmamalı..Herkes IKAFALI Bey'in düşündüğü gibi mi düşünmek zorunda. Sizi yanlış anlama lüksümüz yok mu. "
Forum yöneticilerine bir tavsiyem büyük harfle yazılan mesajlar nasıl çöp kutusuna atılıyorsa, bu tür hakaret içeren mesajlar da çöp kutusuna atılmalı. En azından uyarılmalı.

Hakaret???Neyse...

MBuse arkadasim ,SPK temel duzey lisanslama sinavini kazaninca "Finansci" mi olunuyor ,CIA ic denetciligi sinavini kazaninca "Ic denetcimi olunuyor ,Insan kaynaklari uzmanligi sertifikasi alinca Insan kaynaklari uzmanimi olabiliyoruz ? Ayni sey SMMM sinavi icinde gecerli benim gozumde...Tabi kisiden kisiye degisir

ikafalı neyi anlatmaya çalışıyorsun örnek vermişsin ama?

bahsettiğin şeyler uzmanlık kazandıran sertifikasyonlar yoksa bir meslek alanı değil smmm ruhsatıyla karşılaştıramaz

hukuk mezunu olunca avukat olunmuyor hukuk ruhsatı almak için baroda 1 yıl staj yapılıyor ve baro sana hukuk ruhsatını veriyor ve avukatlık yapıyorsun yani ruhsat senin meslek mensubu olmanı sağlıyor
sadece hukuk diploması senin avukatlık yapmanı sağlamaz

iktisat ve işletme fakültesini bitiriyorsun staja başlamayı kazanıyorsun ve 3 yıl staj yapıyorsun sonunda yeterliliği verip bağlı bulunduğun odadan smmm ruhsatı alıyorsun bu senin meslek mensubu olmanı sağlıyor

smmm ruhsatı alman mesleği yapmanı sağlıyor

uzmanlaşmayı sağlayan sertifikasyonla bir odaya bağlı ve ancak ruhsatla yapılan meslekler farklıdır

iyi çalışmalar kolay gelsin

ikafali ' Alıntı:
Ne kadar asabiyiz ya. Bir insana hakaret etmek bu kadar ucuz olmamalı..Herkes IKAFALI Bey'in düşündüğü gibi mi düşünmek zorunda. Sizi yanlış anlama lüksümüz yok mu. size hakaret etmeden sizi yanlış anlarsak bizim de alacağımız cevap ""
Forum yöneticilerine bir tavsiyem büyük harfle yazılan mesajlar nasıl çöp kutusuna atılıyorsa, bu tür hakaret içeren mesajlar da çöp kutusuna atılmalı. En azından uyarılmalı.

Hakaret???Neyse...

MBuse arkadasim ,SPK temel duzey lisanslama sinavini kazaninca "Finansci" mi olunuyor ,CIA ic denetciligi sinavini kazaninca "Ic denetcimi olunuyor ,Insan kaynaklari uzmanligi sertifikasi alinca Insan kaynaklari uzmanimi olabiliyoruz ? Ayni sey SMMM sinavi icinde gecerli benim gozumde...Tabi kisiden kisiye degisir

Smmm2010 arkadasim sanirim 2010 yilinda smmm olcaksin ? cok heyecanli gordum seni...
1990dan beri ismi malimusavirlik olan muhasebecilik meslegini nasil bir belgeye baglayabildin bende anlayabilmis degilim ?Bende sizin yaptiginiz isi yapiyorum Ben de Smmm belgemi alacagim .Ama kusura bakmayinda smmm belgesinin bu kadar ego tatmini yarattigini ilk defa bu forumda gordum .Avukatlikla ,SMMM unvani arasindada gozle gorulur bir fark var ama neyse ...Egitim ,tecrube vs polemigi olur gene..

ister 2010 da olurum ister 2020 de de ...konunun bununla alakasını kuramadım
belgeye ben bağlamadım smmm kanunu bağlıyor
diğer dediklerine cevap verilmesine gerek yok sanırım ....

ikafali ' Alıntı:
Smmm2010 arkadasim sanirim 2010 yilinda smmm olcaksin ? cok heyecanli gordum seni...
1990dan beri ismi malimusavirlik olan muhasebecilik meslegini nasil bir belgeye baglayabildin bende anlayabilmis degilim ?Bende sizin yaptiginiz isi yapiyorum Ben de Smmm belgemi alacagim .Ama kusura bakmayinda smmm belgesinin bu kadar ego tatmini yarattigini ilk defa bu forumda gordum .Avukatlikla ,SMMM unvani arasindada gozle gorulur bir fark var ama neyse ...Egitim ,tecrube vs polemigi olur gene..

Evet evet...

demirbilek ' Alıntı:
şöyle diyelim;
sınavı veren -açıköğretim mezunu hariç -herkes olabilir

nguroy ' Alıntı:
Niye olmasın canım. Bir zamanlar kaymakamlar dış işleri meslek mensupları sadece iktisat siyasal bilgiler hukuk fakültesi mezun oluyordu. Sonra rahmetli Özal geldi . Böyle şey olmaz ben istediğimi vali yaparımi mühendis de vali olur dedi geleneği bozdu.
Burda önemli olan sınavdır. Sınavı veren herkes bence olabilir. Ayrıca bunun oda başkanı ile ne ilgisi var ??
Yasaları odalar mı çıkarıyor. İş mecliste yasamada yürütmede biter.

Sizin derdiniz nedir açıköğretim mezunları ile her hangi bir yerde alakasız olarak devamlı bu konuyu tartışmaya çalışıyorsunuz. Mesajlarınızın çoğu bu konu ile alakalı.

tesekkür ederim serhat bey
başkalarına da aynı şekilde yazan ikafali nın ,bence de uyarılması gerekir ..
smmm olacağı varsayılan ayrıca smmm olmaktan utanan bir üye buraya gelip istediği gibi yazarak diğer üyeleri rahatsız ediyor
yazdıklarına da eleştiriyi tahammül edemiyor. Hatalı olduğunu kabul etmiyor

Serhat_ ' Alıntı:
Ne kadar asabiyiz ya. Bir insana hakaret etmek bu kadar ucuz olmamalı..Herkes IKAFALI Bey'in düşündüğü gibi mi düşünmek zorunda. Sizi yanlış anlama lüksümüz yok mu. Forum yöneticilerine bir tavsiyem büyük harfle yazılan mesajlar nasıl çöp kutusuna atılıyorsa, bu tür hakaret içeren mesajlar da çöp kutusuna atılmalı. En azından uyarılmalı.

Tavsiyenizi dikkate aldım

bence üniversite mezunu herkese hak tanısınlar.......
arkadaşlar mesele okul değil sınav. bir doktor 3 ay kapanıp çalışsa geçer smmm yeterlilik sınavından ama bir smmm nin tus sınavından geçebilmesi için ne kadar çalışması gerekli acaba.... bu nedenle her smmm mesleğe giriş için yapılan sınavın zorlaşmasını istemeli. sınav zor olduktan sonra jeoloji okuyana sınava girme hakkı tanısalar ne farkeder. tabi para kazanacağım diye 5 kez sınava gir 2 yıl bekle sonra para ver dosya açtır 5 sefer daha gir.. en fazla 3 kez olmalı 3 ay arayla üst üste girilmek zorunda olmalı ve 3 ünde de kazanamayanın muhasebe bürosunda çalışmasını bile yasaklamalı. abarttım galiba abartmamın sebebi mesleğe değer vermem ve başkalarının gözünde de değerli olmasını istememdendir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...