Enerji Piyasasında Bağımsız Denetim İle ilgili Gelişmeler

Önder68

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslektaşlar

21/03/2010 tarih ve 27528 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bağımsız Denetim ile ilgili Yönetmelik aşağıdadır:

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan:

ENERJİ PİYASASINDA FAALİYET GÖSTEREN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN

BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞLARINCA DENETLENMESİ HAKKINDA

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 ? 3/10/2003 tarihli ve 25248 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Enerji Piyasasında Faaliyet Gösteren Gerçek ve Tüzel Kişilerin Bağımsız Denetim Kuruluşlarınca Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?Denetlenen, her hesap döneminin en geç ilk üç ayında o hesap dönemi için seçtiği bağımsız denetim kuruluşuyla sözleşme imzalamak zorundadır. Seçilen bağımsız denetim kuruluşu, yapılan sözleşmenin bir örneğini, ilgili hesap döneminin Nisan ayının on beşine kadar Kuruma gönderir. Sözleşme imzalandıktan sonra, sözleşmede herhangi bir değişiklik yapılması durumunda bağımsız denetim kuruluşu sözleşmede yapılan değişikliklerin bir örneğini, değişikliklerin yapıldığı tarihten itibaren altı işgünü içinde Kuruma gönderir."

MADDE 2 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür.

Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla

Önder TUNABOYLU

SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

Önder Bağımsız Denetim A.Ş

Ynt: Enerji Piyasasında Bağımsız Denetim İle ilgili Gelişmeler

Teşekkürler Önder Bey....

Değişmeden önceki hali hesap döneminin başlamasına en geç 1 ay kala şeklindeydi sanrım...

Ynt: Enerji Piyasasında Bağımsız Denetim İle ilgili Gelişmeler

?4 Haziran 2011 tarihli ve 27954 sayılı Resmî Gazetede ENERJİ PİYASASINDA FAALİYET GÖSTEREN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞLARINCA DENETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK yayınlanmıştır

MADDE 1 ? 3/10/2003 tarihli ve 25248 sayılı Resmî Gazete?de yayımlanan Enerji Piyasasında Faaliyet Gösteren Gerçek ve Tüzel Kişilerin Bağımsız Denetim Kuruluşlarınca Denetlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

?MADDE 8 ? Denetimi yapacak bağımsız denetim kuruluşu denetlenenin yetkili karar organlarınca seçilir. Bağımsız denetim kuruluşunun seçimine yönelik azami süreler ile ilgili olarak 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve bu Kanuna dayalı ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.

Denetlenen, yaptıracağı özel denetimleri sürekli denetimi üstlenmiş bağımsız denetim kuruluşlarına da yaptırabilir.

Hesap dönemi içerisinde Kuruldan lisans, sertifika ya da yetki belgesi alan gerçek ve tüzel kişilerin bağımsız denetim yaptırma yükümlülüğü takip eden hesap döneminden itibaren başlar. Kurulun herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın özel denetim yaptırma yetkisi saklıdır.?

MADDE 2 ? Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 ? Bu Yönetmelik hükümlerini Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı yürütür.