fonradar

Yenilenebilir Enerji Üretimi Muhasebesi

Günaydınlar, değerli üstatlarım,
Hepimizin bildiği gibi sektörden sektörede muhasebede yeni öğrenilmesi gereken bir şeyler ortaya çıkıyor. bu sebeple bilgiye sürekli ihtiyaç duyuyoruz. sizden ricam şimdi yenilenebilir enerji sektörü ile ilgili olarak değerli bilgilerinize ihtiyacım var. gerek muhasebe ve gerekse vergi mevzuatı açısından, değerli bilgilerinizi buradan paylaşırsanız. veya kaynak önerebilirseniz. çok sevinirim, saygılar. (mail ortamında da ulaştırabilirsiniz.)

Sayın TRN05

Siz sorularınızı sorun biz yardımcı oluruz. Bu sektörle ilgili başlı başına bir eser yok. Dolayısıyla işletme kendimi üretecek , yap-işlet-devret modeli mi ? Siz bunları yazın ben cevap yazarım

sayın ferhat hocam.
bu konu ile alakalı ben bir soru sormak istiyorum. Bir tarım makinaları üretim işletmesi olarak işletmenin elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 50 KW lık bir güneş santrali kurulumu yaptık diyelim. işletmenin elektrik gideri yılda 51.000 kwh ve sistemin ürettiği 75.000 kwh. işletme kendi elektriğini karşıladığı tutardan düştükten sonra kalan 24.000 kwh elektriği yenilenebilir enerji teşviği kapsamında dağıtıcı kuruma sattı diyelim. Bu tutar faraza şöyle olsun kendi ihtiyacı yıllık 15.000 TL ve sattığı fazla üretim tutarıda 10.000 TL olsun . normalde ihtiyaç ihtiyaç fazlası üretimi TMS 20 ye göre muhasebeleştirbiliyoruz fakat bu işletmenin kendi elektrik gideri için karşıladığı üretim tutarını hangi hesapta izleyeceğiz.Bu durumda yapılacak muhasebe kaydı nasıl olacaktır. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar

Bu konu ile yakında güzel bir makale yazacağım. (Kurumlardan sonra )

Ferhat üstadım, şimdi bu enerji sitemleri ve maden işlerinde üretilen malın maliyeti nasıl hesaplanıyor. doğadan çıkarılan bir mermer ocağı, rüzgar santrali, güneş enerjisi vb. ilk madde malzeme ne olacak, direk işçilik ve genel üretim gideri olusuyor. saygılarımla