enflasyon düzeltmesi olumlu farki sermayeye aktarilabilir mi

Merhaba,
Aşağıdaki alıntı V.U.K. Mük.298. maddesinden

Kod:
     Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tâbi tutulur. Ancak öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir; bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

sayin hocam cevabiniz icin tesekurler.... diger bi asama olan enflasyon duzeltmesi olumlu farkinin sermayeye aktariminin muhasebe kaydi ne sekilde olmalidir.

Sermaye Düz.Olumlu Fark.

Tamer Beye ek olarak, Raporda bu ifadeyi kullanırsanız sicilden Sermaye Düz.Olumlu Farklarının Tespitine ait YMM Raporu istiyorlar.Dayanak olarakta bu işlemi yeniden değerleme kabul ediyorlar.Bence bu ibareyi
kullanmadan rapor hazırlayıp bu farkları sermayeye ilave etmeli.
İyi çalışmalar.

Merhaba,
Muhasebe kaydı işin en kolay yanı. Aşağıdaki örnekteki gibi yapabilirsin.
Kod:
502 SERMAYE DUZELTMESI OLUMLU FARKLARI      100
     500 SERMAYE                                 100

Bunun için öncelikle Genel Kurul Kararı almanız lazım, sonra Türk Ticaret Kanunu gereğince sermayenizin ödenmiş olması gerekmektedir. Diğer bürokratik işlemlerin normal sermaye artışından farkı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Hüseyin bey,

Arkadaşlara katılıyorum.Zayıf bir ihtimal ama belki gözden kaçmıştır diye hatırlatmakta yarar görüyorum.Sayın Başkan'ın alıntıladığı bölümdede var eğer geçmiş yıllar zararı var ve ser.düz.olumlu farklarını karşılıyorsa;

502...........xxx
...........580.........xxx

Şeklinde de bu hesabı kapatabilirsiniz.Tabi yine ortaklar kurulu/genel kurul kararı almanız gerekiyor.

Sermaye Düz.Olumlu Fark.Sermayeye İlavesi Hk.

Kemal Bey,
Benim söylemek istediğim; hazırlamış olduğumuz Mali Müşavirlik Raporlarında " Ortakların Şirketten Olan Alacaklarının,Geçmiş Yıl Karlarının Sermayeye İlavesine ilişkin" Raporda " Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarının" ibaresini de kullanır iseniz bunun tespitini YMM lerin
yapabilecekrlerini Ticaret Sicil memurları belirtiyorlar.Çünkü enflasyon düzeltmesi işlemini "Yeniden Değerleme" kabul ediyorlar ve bildiğimiz
gibi Yeniden Değerlemelerin sermayeye ilavesine ilişkin raporu YMM ler
hazırlıyor(İşe yapan Mali Müşavir raporu hazırlayan YMM !?).Tabi bu
raporların nasıl hazırlanacağını değerli üstatlar daha iyi bilir.
Kolay gelsin...

Hüseyin bey,

Yazımı soruyu soran arkadaş yerine yanlışlıkla size hitaben yazmışım.Ben kıonuya bir başka çözüm yolu önerdim (tabi halen kapanmamış geçmiş yıllar zararı varsa geçerli).Sizin aktardığınız sorunu anladım fakat çözümünüz ileride sorun çıkarabilir.Zira ortak alacağı başka ser.düz.ol.farkları başka, bu farkların eski YDF, DAF'dan farkı yok yani sermaye yedekleri bunlar ortağın şirketten alacağı değil.Rapor konusunda eleştirinize katılıyorum.