Enflasyon Düzeltmesinde 2003/2004 Olumlu Fark Hesabı

SELAMLAR,
31.12.2023 BİLANÇOMUZDA BULUNAN 502 HESAPTAKİ TUTARLAR NASIL DÜZELTME YAPILACAK HANGİ AY KATSAYISI UYGULANACAK, YARDIMLARINIZ RİCAEDERİM.
Sayin Suzan

31.12.2023 yilindaki 502 hesap degerleme olmayacak. Onun icin bir degerleme soz konusu degil. Vergilemeyi etkilemeyecek Tek sart sermayeye ilave ve 503 hesaba mahsup, onun disinda baska hesaba nakledilmesi veya isletmeden cekildiginde vergilendirilecek. 2024 yilinda ise Enflasyon degerlemesi K/Z hesabi ile iliskilendirilecek.

Sayin Suzan

31.12.2023 yilindaki 502 hesap degerleme olmayacak. Onun icin bir degerleme soz konusu degil. Vergilemeyi etkilemeyecek Tek sart sermayeye ilave ve 503 hesaba mahsup, onun disinda baska hesaba nakledilmesi veya isletmeden cekildiginde vergilendirilecek. 2024 yilinda ise Enflasyon degerlemesi K/Z hesabi ile iliskilendirilecek.
Üstadım merhaba, cevabınızı yanlış anlamış olabilirim. Anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaş 502 nolu hesap da duran 2003-2004 yılları enflasyon düzeltmesi olumlu farklarını sormuş. Cevabınız bunun içinde aynı mı?

Üstadım merhaba, cevabınızı yanlış anlamış olabilirim. Anladığım kadarıyla soruyu soran arkadaş 502 nolu hesap da duran 2003-2004 yılları enflasyon düzeltmesi olumlu farklarını sormuş. Cevabınız bunun içinde aynı mı?
Sayin byleader

Rica ederim bende yanlis anlamis olabilir. Sizin soylediginiz seklinde cevap vereyim. Oncelikle bilancolarinda gozuken 502 ve 503 hesabi 698 hesaba atarak kapatilacak bunlar icin bir degerleme soz konusu degil.
Cunku 31.12.2003 tarihli bilançonun düzeltilmesine dair yayınlanan tebliğ ve sirkülerlerde, gerekse ilk önce 31.12.2021 tarihli bilançonun düzeltilmesine yönelik olarak 2021 sonunda taslak olarak yayınlanan ama sonra enflasyon düzeltmesinin yasal olarak ertelenmesine bağlı olarak geri çekilen tebliğ taslağında, gerekse 18.10.2023’de yayınlanan son tebliğ taslağında, Mali İdare’nin her nedense özkaynaklar hesap sınıfındaki hesapların düzeltilmesinde birkaç hesap dışında geriye kalan geçmiş yıllar kârları ve zararları da dahil olmak üzere birçok hesabın 698 hesaba devredilerek kapatılması yönünde bir yaklaşımı vardır. Tebliglerden de görüleceği üzere kapatılması istenen hesaplar kapatılmayıp 31.12.2023 bilançosunda (düzeltilmeden aynen) bırakılması ve 2024 yılında ise taşıma katsayısı ile düzeltilmesi ile 2023 sonunda 698 hesaba devredilerek kapatılması arasında ne özkaynaklara ne de vergiye tabi kazanca etkisi açısından hiçbir fark olmamaktadır.

Merhaba Ferhat Bey.

Her konuda muaazzam bilgi sahibisiniz. Ve bizlere çok yardımcı oluyorsunuz. Size çok teşekkür ederiz.

502/503 hesap için yazdıklarınızı tekrar bir teyit etmek istedim. Bu hususta yürürlükte olan tebliğ ve sirkülerde ilgili
yerleri alıntıladım. Yanlış bir yorumumuz varsa görüşlerinizi almayı çok isterim.

2003 yılından bakiye kalan ve 2023 bilançosunda gözüken 502 ve 503 hesaplarına ait bakiyeler de düzeltme katsayısı ile enflasyon düzeltmesine tabi tutulacağına ilişkin ilgili tebliğde bir madde var, aşağıda paylaşıyorum.

VUK 555 nolu Genel Tebliğinde
Düzeltilme sonrası bilançoda yer alacak öz sermaye kalemleri
MADDE 16- (1) Öz sermaye kalemlerinden;
a) Sermaye,
b) Sermaye Düzeltmesi Olumlu ve Olumsuz Farkları,
c) Hisse Senetleri İhraç Primleri,
ç) Hisse Senedi İptal Kârları,
d) Yasal Yedekler,
e) Statü Yedekleri,
f) Olağanüstü Yedekler,
g) Özel Fonlar (ilgili tebliğde bu kısımda uzun bir açıklama var. Bu bölümde dikkatle okunmalı.)

bilançoda düzeltilmiş değerleriyle yer alır.

31.12.2023 tarihinde hiçbir düzeltme işlemi yapılmadan (enflasyon düzeltme işlemlerine başlamadan önce) 698 nolu hesaba aktarılarak kapatılacak hesaplar, VUK 165 nolu sirkülerde de örnekleriyle belirtildiği gibi;

522
570
580
590

hesaplarıdır.

Yine VUK 555 nolu Genel tebliğinde ;

Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesabında yer alan değerler
MADDE 54- (1) Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka
bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin
kazancı ile ilişkilendirilmeksizin, bu dönemde vergiye tabi tutulacaktır.

Ancak, avanslar, depozitolar, hakedişler ve sabit kıymet yenileme fonu gibi işleyişi gereği
ilgili olduğu hesaplara aktarılarak kapatılması mümkün olan hesapların kapatılması durumunda,
bunlara ait enflasyon fark hesapları işletmeden çekilmiş sayılmaz.

213 sayılı Kanunun mükerrer 298 inci maddesinin (A) fıkrasının (5) ve (7) numaralı
bentleri uyarınca, öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş
yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir;
bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

Saygılarımla,

Sayin Aquatim

"Her konuda muaazzam bilgi sahibisiniz. Ve bizlere çok yardımcı oluyorsunuz. Size çok teşekkür ederiz." Oncelikle takdiriniz icin cok tesekkur ederim.

Bilgi daragicigimizda olanlari paylasiyoruz, Bildigimiz yazip, bilmedigimizi arastirdiktan sonra yaziyorum. Bazen hatalarimizda oluyor. :) Onlarida kabul edip zueltiyorum.

Bilginin paylatikca insanlari gelistirecegine inanlardaniz.

Konumuza gelince yarin yazacagim.

Merhaba Ferhat Bey.

Her konuda muaazzam bilgi sahibisiniz. Ve bizlere çok yardımcı oluyorsunuz. Size çok teşekkür ederiz.

502/503 hesap için yazdıklarınızı tekrar bir teyit etmek istedim. Bu hususta yürürlükte olan tebliğ ve sirkülerde ilgili
yerleri alıntıladım. Yanlış bir yorumumuz varsa görüşlerinizi almayı çok isterim.

2003 yılından bakiye kalan ve 2023 bilançosunda gözüken 502 ve 503 hesaplarına ait bakiyeler de düzeltme katsayısı ile enflasyon düzeltmesine tabi tutulacağına ilişkin ilgili tebliğde bir madde var, aşağıda paylaşıyorum.

Düzeltilme sonrası bilançoda yer alacak öz sermaye kalemleri
a) Sermaye,
d) Yasal Yedekler,
e) Statü Yedekleri,
f) Olağanüstü Yedekler,
g) Özel Fonlar (ilgili tebliğde bu kısımda uzun bir açıklama var. Bu bölümde dikkatle okunmalı.)

bilançoda düzeltilmiş değerleriyle yer alır.

31.12.2023 tarihinde hiçbir düzeltme işlemi yapılmadan (enflasyon düzeltme işlemlerine başlamadan önce) 698 nolu hesaba aktarılarak kapatılacak hesaplar, VUK 165 nolu sirkülerde de örnekleriyle belirtildiği gibi;

522
570
580
590

hesaplarıdır.

MADDE 54- (1) Pasif kalemlere ait enflasyon fark hesapları, herhangi bir suretle başka
bir hesaba nakledildiği veya işletmeden çekildiği takdirde, bu işlemlerin yapıldığı dönemlerin

Ancak, avanslar, depozitolar, hakedişler ve sabit kıymet yenileme fonu gibi işleyişi gereği
ilgili olduğu hesaplara aktarılarak kapatılması mümkün olan hesapların kapatılması durumunda,
bunlara ait enflasyon fark hesapları işletmeden çekilmiş sayılmaz.

213 sayılı Kanunun mükerrer 298 inci maddesinin (A) fıkrasının (5) ve (7) numaralı
bentleri uyarınca, öz sermaye kalemlerine ait enflasyon farkları düzeltme sonucu oluşan geçmiş
yıl zararlarına mahsup edilebilir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sermayeye ilave edilebilir;
bu işlemler kâr dağıtımı sayılmaz.

Saygılarımla,
Sayin Aquatim

V.U.K Genel Tebligi 555 bir kac defa okudugum icin detay yapmayacagim. Zaten sizde gerekli olan yerleri alinti yapmissiniz, bunun uzerinden gidip, tekrar anlasilmayan bir durum olursa, burada uzerinden geceriz.

Simdi oncesinden baslayalim;

"31.12.2023 tarihinde hiçbir düzeltme işlemi yapılmadan (enflasyon düzeltme işlemlerine başlamadan önce) 698 nolu hesaba aktarılarak kapatılacak hesaplar, VUK 165 nolu sirkülerde de örnekleriyle belirtildiği gibi;

522
570
580
590

hesaplarıdır."
Siz baz bilanconuz olan 2023 yilini cikarin hesaplariniza bakin (enflasyon düzeltme işlemlerine başlamadan önce) orada ne varsa 502 hesap, 503 hesap bunlari sermayeye ilave edin, dagitsiysaniz Kar Payi hesaplayin yada 698 nolu hesaba aktararak bu hesaplari VUK 165 nolu sirkülerde de örnekleriyle belirtildiği gibi kapatin.
Sizinde belirttiginiz gibi bilancolardaki ilk temizlik bu olacak .
Sonrada diyor ki;

BURAYA DIKKAT

2023 YILINI DUZELTTIKTEN SONRA Sizin Düzeltilme sonrası bilançoda yer alacak öz sermaye kalemler yani gozukecek kalemler bunlar olacak diyor.,ve 2023 Duzeltme sonrasi kalacak kalemleri siraliyor.

a) Sermaye,
d) Yasal Yedekler,
e) Statü Yedekleri,
f) Olağanüstü Yedekler,

Eger sizin dediginiz gibi olursa 502, ve 503 hesabi mukerrer degerlendirmis oluruz. Yani Enflasyon degerlemesi yapildiktan sonra 502 ve 503 hesaba alinan rakamlari bir daha degerlemek mantiken de olmaz.
Bu bolume gelince

Bu tipik bizim 2003 yili Enflasyon Muhasebesi ile ayni burada anlatilmak istenen su siz bu pasif kalemlere ait duzeltmeleri K/Z zarar olarak addetmiyorum. Ancak sermayeye ilavesi disinda da bunu Kar dagitimi saymiyorum. Yalniz siz bunlari baska hesaba (baska hesaptan kasit 331, 336 vb hesaplar) alirsaniz yada herhangi bir borc hesabini kapatirsaniz (131,231,431, 336, 329 vb. ) o zaman ayni donemin K/Z zarindan ayri olarak vergilendir ve bana vergini ode diyor.
Sayin Aquatim

2024 yilini bitirdigimizde tekrar Enflasyon muhasebesi uygulayacagiz ( Eger bir degisiklik olmazsa) o zaman da bu hesaplarimiz donemin K/Z ile iliskilendirelecek tipik 2004 Enflasyon uygulamasi o zaman olusan bu rakamlari 648 ve 658 hesaplara alip K/Z tablolarina nakletmistik.

Bence buradaki olayda 2023 uygulanan Enflasyon muhasebesinde Bilancolar guclendirilip 2024 yilindaki Enflasyon Muhasebesi uygulamasinda Vergi amacli olacagindan Vergi alinacagidir.

Umarim verilen bilgiler yeterli ve sorunuzu karsilamistir. Eger yine kafaniza takilan bir yer olursa beraber formda gorusuruz.

Ayrica konuya dikkat cekmenizi takdirle karsiladigimi belirtmek isterim.

Hoscakalin