Enflasyon Düzeltmesi Sonucu Sermaye Artışı

• Konbuyu başlatan ERCAN74
  • Başlangıç tarihi
E

ERCAN74

Ziyaretçi
Herkese merhaba

Çok konuşuldu ,belki çok cevap verildi ama yasal olarak son durum hakkında bilgisi olanlarının cevabını bekliyorum

Enflasyon düzeltmesi öncesi sermaye 5 milyar düzeltme sonrası 86 milyar olan a.ş bu yılın sonuna kadar asgari sınır olan 50 milyar için neler yapması gerekiyor.
Veya şu da olabilir ,düzeltme sonrası sermaye 41 milyar olsa sadece 9 milyarlık bir artış mı yapacak

Teşekkürler

sayın arkadaşım ercan74 yapman gereken sadece bir karar alıp tic.sicilde onaylatman yanlızca birde şunu belirtmek istiyorum anonim şirketlerde asgari sermaye 50.000.-ytl oldu dolayısıyla sermayeyi 50.000.-ytl veya üstü yapabilirsin bildiğin gibi enflasyondan kaynaklanan pasif hesaplardaki artışı sermayeye eklemen kar dağıtımı olmaz saygılar

Merhaba,

502 Hesabınızda bakiye bırakmadan Sermayenize ekleyin derim... Ama bu enf.düz.oluşan olumlu fark YDAF gibi değerlendirildiği için ayrıca YMM raporu istenecektir sizden tescil aşamasında....

Yok YMM raporu hazırlatmak istemezseniz, 331 hs.bakiyeniz ile nakit sermaye artırımında bulunursunuz...
Bu tutar en az 50 000 YTL olur (50 000 - şu an kayıtlı sermaye)=arttırımda bulunmanız gereken tutar....
Üzeri tutarda da arttırmanız sadece Tük.Fonuna yatan tutarı arttırır ki o da çok fazla tutmaz. (arttırılan tutar x 0,004)

Karar sizin...

İyi çalışmalar dileklerimle,

Sayın Arslan,

Bu konu için YMM raporu gerektiğini belirleyen bir düzenleme şu ana kadar yok.

Ben, 502, 540 ve 542 hesaplarda oluşan EDF tutarlarını, kendi düzenlediğim SMMM raporu ile sermayeye ekledim, işlemi tescil ettirdim, tamamladım.

Hiç bir sorun da yaşamadım.

Sayın Kurdoğlu,

Haklısınız bu konuda yeni bir düzenleme yok.Ancak sizin daha iyi bildiğiniz gibi 502 hesapta yer alan "Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları" 2003/3 sıra numaralı İç ticaret tebliğinde sermayeye ilavesinde YMM raporu istenen kaynakların mahiyetinde bir kaynak olduğundan bazı Ticaret Sicil Memurluklarınca YMM raporu talep edildiği doğrudur.O nedenle Sayın Arslan'da hatırlatmasında haklıdır.

Ayrıca yeni düzenleme olmaması "Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları"nın sermayeye SMMM raporu ile ilave edilebilmesine olanak verirmi bu da tartışılır kanaatindeyim.

Diğer yandan da tabii olarak YDAF gibi kalemlerin SMMM tarafından hesaplanabildiğine/kayıtlanabildiğine göre Sermayeye ilaveleri için SMMM raporunun yeterli görülmeyip YMM raporu talep edilmesi ne kadar doğruydu sorusunuda sormak lazım.

Nusret KURDOĞLU' Alıntı:
Sayın Arslan,

Bu konu için YMM raporu gerektiğini belirleyen bir düzenleme şu ana kadar yok.

Ben, 502, 540 ve 542 hesaplarda oluşan EDF tutarlarını, kendi düzenlediğim SMMM raporu ile sermayeye ekledim, işlemi tescil ettirdim, tamamladım.

Hiç bir sorun da yaşamadım.

Sayın Kurdoğlu,

Ben henüz herhangi bir işlem yapmadım bu konuda....Ancak...Sayın Şişman dan duymuştum ben de ... İlgili link aşağıda..

502 Hesabın Sermayeye ilavesinin Tescilinde YMM raporu istendiğine ilişkin uygulama

Saygılarımla,

Sermaye Arttırımı Hk.

Değerli büyüklerim ve Nur Hanımın da belirttiği gibi hazırlamış olduğumuz raporun başlığında "Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları " ibaresini de kullanırsanız kararınızın sicilden geri dönme olasılığı çok yüksek olacaktır.
NOT:Yıllık izinde olmam sebebiyle konulara biraz uzak kaldım.
Herkese iyi çalışmalar...

İTO Tescil Sayfasında İstenen Belgeler

http://www.ito.org.tr/ITOPortal/SDMMain.aspx?tabid=514

YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR VEYA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR RAPORU İLE YAPILABİLECEK İŞLEMLER
Sermaye artırımına ilişkin ana sözleşme değişikliklerinde önceki sermayenin ödendiği ve sermayenin özvarlık içinde korunduğuna ilişkin rapor

Sermaye artırımı ortakların şirketten alacaklarının ilavesi yoluyla yapılması halinde bunların tespitine dair rapor

Sermaye artırımı fevkalade ihtiyatlar ve dağıtılmayan karların ilavesi yoluyla yapılması halinde bunların tespitine ilişkin rapor

Enflasyon sermaye düzeltmesi olumlu farkının sermayeye ilavesi halinde bunların tespitine ilişkin rapor

Anasözleşmelerinde belirlenen sürenin dolmasından sonra süre uzatımına ilişkin işlem yapacak şirketlerde;

Anasözleşme değişikliği şirketin süre maddesi ile ilgili ise; şirketin faaliyetini sürdürdüğü ve tasfiye işlemlerinin başlamadığı mahkemece atanmış bilirkişi raporu veya yeminli mali müşavir raporu veya serbest muhasebeci mali müşavir raporuyla tevsik edilmelidir.

Demek oluyor ki artık SMMM lerde 502 hesaptaki farkların tespitini yapabilecekler.

sermaye düzeltmesi olumlu farklarının sermayeye ilavesi şeklindeki sermaye artırımında her iki (önceki sermayenin ödendiğine dair ve sermaye düzeltmesi olumlu farklarının sermayeye ilavesi raporları) raporda yazılmalı mı?