Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan muh1111
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Erken Ödenen Tazminatın Muhasebe Kaydı

Siz varlık barışı konsunda her türlü muvazaaya ve usulsüzlüğe patronlar lehine yeşil ışık yakıyorsunuz.
Burda çalışan için üç kuruş bir hak ödenecek . O zaman derhal kuralcı kesiliyorsunuz.
Ayrıca sizin anlattığınız gibi olursa kesinti yapılmış olmaz. Beyan edip ödemeniz lazımdır. Yoksa yatırmadığınız kesintiyi kime açıklayacaksınız.

Merhaba;

Üstad;

Örneğimiz üzerinden gidersek; ay sonunda bordrosu 1500 TL üzerinden Vergisi atıyorum 200 TL olsun düzenlenmiyormu.

Yani ayın 15 . inde aldığı 750 avans (Net 500) GV kesintisi 100 TL
ayın 30. unda aldığı 750 kalan ücret (Net 500) GV keisntisi 100 TL

ve 1500 tl kazan üzerinden vergilendirilip 200 TL vergisi ödenmiyormu. Yapılan tevkifat vergi dairesine ödenmiş oluyor zaten

Varlık barışına gelirsek orada devletin bence bilerek izin verdiği aralıklardan sızıntı yapabilme imkanı var. Ama burada yok.

Devletin ilgili kurumlarının hepimizden daha iyi bildiğini ve boşlukları yarattığının inancındayım. Yoksa yurtdışından gelecek paralarda nasıl hiç bir açık bırakmadıysa istese yurt içi varlıklardada aynı şeyi yapabilirdi.

Ben kanuna aykırı açıklayamayacağım işi yapmam; yapılabileceğini iddaa etmem. İzin verilen boşluklardan sızıntı yapabiliriz. Ancak burada bir boşluk yok.

Vergi ziyaı suçuna neden olacak bir işleme insaniyet namına yeşil ışık yakmam.

Buna da burjuvazi denemez; Meslek Etiği'dir

Saygılarımla,

:) O sizin söyledğiniz ay içi avans. Elbette ay sonu bordro yapılır.

Ayrıca kıdem hak edilmiş birşeydir. Emekli olmadan da alınır

Merhaba,

Üstad ekimde hakediyor. Eylülde verileni avans yazdırıyorsunuz. Kıdem tazminatı avansı diye bir müessese yok; Bu durumda verilen para ücret avansı sınıfına girer kıdem tazminatı olmaz. GVK 94 hükmüne göre vergi tevkifatı yapılmalıdır.

Olmaz yani; Üstad.

Esas siz varlık barışı hususunda inceleme elemanı tarafından ispat edilemeyecek hareketlere muvazaadır yapılmamalı derken;

Baştan aşağı muvazaa olan bu işleme nasıl önerebiliyorsunuz. Anlamıyorum.

Saygılarımla,

Burda olayın özü önemlidir. Avans vergi kaçırma niyeti taşımaz. Bu konuda dava söz konusu olursa her türlü davayı kazanırım.

Artık yazmıcam. Diyalog haline getirdiniz. Benim görüşüm budur.

Merhaba,

Kanun açık;

Saygılarımla,