fonradar

Eş Rızası

Merhabalar,

Memur olan eşim 18.09.2014 tarihinde, Vakıflar Genel Müdürlüğünün yaptığı ihaleden ev kiralayan bir arkadaşına kefil olmuştur. Ancak bu kefalette benim iznim olmadığı gibi haberim dahi olmadı. Borçlar Kanununun 584. maddesinde kefalette eş rızasının olması gerektiği düzenlenmektedir.
Bu durumda eşimin kefilliği geçersiz midir?
Kefilliğini iptal ettirmek için yapabileceğim bir yol var mıdır? Teşekkürler

Son düzenleme:
Geçersizdir. Kimin lehine kefalet verildi ise ona ve kefil olan eşinize noterden tebligat yapınız. Kefalet buna rağmen kaldırılmaz ise , asliye hukuk mahkemesine müracat ediniz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Yalnız kurum ile yaptığım görüşmede; eşime Müteselsil kefil ve müşterek borçlu olarak imza attırdıklarını, bu durumda eş rızasının gerekli olmadığı bilgisini edindim. Bu şekilde yapılan işlem geçerli midir?Bu durum doğru mudur?

Müşterek borçlu kısmı işi sıkıntıya sokar,
burada olay kefaletten çok, asıl borçlu ile aynı yükün altına eşit sorumlulukta girmek demektir,
Yani eşiniz kefil değil, borçlulardan biri durumundadır.
Bu durumda da eşin borçlanmak için rızasına ihtiyaç olmayacaktır.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Yalnız kurum ile yaptığım görüşmede; eşime Müteselsil kefil ve müşterek borçlu olarak imza attırdıklarını, bu durumda eş rızasının gerekli olmadığı bilgisini edindim. Bu şekilde yapılan işlem geçerli midir?Bu durum doğru mudur?

Geçerlidir. Zaten "müşterek borçlu , müteselsil kefil " deyimi aynı amacı ifade eden yasal bir kavramdır. Müteselsil kefil demek aynı zamanda borçlu ile birlikte borçlu demektir. Aynı anda takibe geçilebilir.
Bir de bunun dışında " adi" kefil vardır. Bu ise alacak borçludan alınamadığı zaman kefile rücü edilebilir anlamına gelir.