ETS Tur Acentası Muhasebe Kayıtları...

gulpembe

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar ETS Tura ait uçak bileti ve otel konaklama satan bir acenta aldım mükellef olarak. Ocak ayı evraklarını getirdiler. Evraklarda:
Alış: Sadece ETS Turun bu firmaya kestiği yurtiçi/yurtdışı konaklama faturaları,ve uçak bileti faturaları,
Satış Faturalarında da : Kişi ve firmalara kesilmiş uçak bileti ve otel konaklama faturaları ile atlas, onur gibi havayolu firmalarına kesilmiş uçak bileti komisyon faturaları var. Benim bunları nasıl muhasebeleştirmem lazım?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Arkadaşlar ETS Tura ait uçak bileti ve otel konaklama satan bir acenta aldım mükellef olarak. Ocak ayı evraklarını getirdiler. Evraklarda:
Alış: Sadece ETS Turun bu firmaya kestiği yurtiçi/yurtdışı konaklama faturaları,ve uçak bileti faturaları,
Satış Faturalarında da : Kişi ve firmalara kesilmiş uçak bileti ve otel konaklama faturaları ile atlas, onur gibi havayolu firmalarına kesilmiş uçak bileti komisyon faturaları var. Benim bunları nasıl muhasebeleştirmem lazım?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Şimdi bu konular oldukça detaylı ve karmaşık. ancak teker teker bakalım. Daha sonra gerektikçe yardımcı olurum.
1-Ets nin kestiği yurt içi konaklama faturaları,yurt içi uçak bileti faturaları aynen 740 ve 191 borç
2-Ets nin kestiği yurt dışı konaklama faturası varsa sadece karına isabet eden kısmı KDV ye tabi. Yurt dışı harcamalarda kdv yok.
3-Yurt dışı uçak biletinde hiç KDV yok.
4-Sizin kestiğiniz yurt içi konaklama ve uçak biletleri 600 ve 391 alacak
5-Yurt dışı konaklama 600 ve 391 ama sadece kar kısmı
6-Yurt dışı uçak bileti sadece 600 kdv yok.
Özet böyle daha detay isterseniz yazın. Kolay gelsin.